Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 00:10 Autor: PAP

Chcesz, by twoje dziecko w przyszłości dobrze zarabiało? Kluczem są nauczyciele w... zerówce

Zerówka to jeszcze nie szkoła, a bardziej zabawa, prawdziwa nauka zaczyna potem. Jeżeli tak myślisz, to jesteś w błędzie. Zdaniem brytyjskich naukowców jeśli dziecko trafi w zerówce na dobrych nauczycieli, w przyszłości będzie zarabiać więcej. Na wysokość przyszłych zarobków spory wpływ ma bowiem edukacja już od czwartego roku życia.

Dzieci, które są dobrze nauczane w zerówce, mają w późniejszym życiu większe szanse na wysokie zarobki. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Durham we współpracy z brytyjskim Departamentem Edukacji. Wynika z nich, że uczniowie z klas zerowych, w których nauczanie było najbardziej efektywne, mogą w przyszłości zarabiać 2 do 7,5 tys. funtów więcej niż ich rówieśnicy, którzy nie mieli szczęścia do dobrych pedagogów na wczesnym etapie edukacji. Co więcej, według szacunków badaczy, uczniowie z zaledwie 2,5 proc. najlepszych klas zerowych przyniosą brytyjskiej gospodarce od 50 do 200 tys. funtów, co daje średnio 4,4 tys. funtów na ucznia.


Nie jest to wniosek zaskakujący, bo już wcześniejsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Durham wykazały, że dzieci, które dobrze uczyły się w pierwszej klasie szkoły podstawowej, osiągają lepsze wyniki z języka angielskiego i matematyki w GCSE - egzaminie zdawanym przez brytyjskich 16-latków na koniec obowiązkowej szkoły średniej. Nowy raport, zatytułowany “Korzyści ekonomiczne skutecznych klas zerowych w Anglii”, sugeruje, że przyszłe zarobki zależą od jakości nauczania już w przedszkolu, gdy dzieci mają cztery lata. Autorzy raportu zaznaczają, że społeczny i ekonomiczny zwrot z inwestycji w wysokiej jakości nauczanie początkowe może być znacznie większy niż szacunki zawarte w badaniu, zwłaszcza w przypadku uczniów będących w trudnej sytuacji.


"Już wcześniej dowiedliśmy, że wysoka jakość nauczania na etapie edukacji wczesnoszkolnej może przynieść długofalowe korzyści, aż do poziomu GCSE. Teraz udało nam się wykazać, że ma również wpływ na późniejsze zarobki. To pokazuje, jak ważni są ci wspaniali nauczyciele, którzy pracują z małymi dziećmi" - skomentowała wynik badań profesor Peter Tymms z Katedry Pedagogiki na Uniwersytecie w Durham.


Autorzy raportu wykorzystali dwa wcześniejsze badania - jedno dotyczące wpływu klas zerowych na wyniki egzaminów GCSE, a drugie - przełożenia wyników egzaminu GCSE na wysokość zarobków. Uwzględniono przy tym szereg czynników społecznych i ekonomicznych, które mogły zafałszować wyniki – w tym wiek dzieci, płeć, pochodzenie etniczne, specjalne potrzeby i deprywację. "Jak wynika z raportu, pierwsze lata edukacji mają kluczowe znaczenie dla przyszłego sukcesu człowieka, zarówno pod względem osiągnięć edukacyjnych, jak i szans życiowych. (...) Jest więc jasne, że znakomici nauczyciele w klasach zerowych mogą wiele zmienić" - skomentował raport James Bowen, dyrektor ds. polityki w NAHT, związku zawodowym liderów szkół. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 09:40 Warszawa/ ZDM: jeżeli miasto wprowadzi płatne parkowanie w weekend będzie miało dodatkowo 20 mln zł przychodu ZDM wyliczył, że roczny przychód po wprowadzeniu w śródmieściu płatnego parkowania w weekendy wyniósłby rocznie 20 mln zł. Ocenił ponadto, że wprowadzenie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Reuters: Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej Turcji przed majowymi wyborami Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej kraju przed majowymi wyborami. Jego najnowsze wysiłki zaprzepaściła… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Wiceszef MSZ: jestem przekonany, że w tym roku będziemy mieli ambasadora w Izraelu Umową o współpracy w zakresie organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce 'przywróciliśmy normalność' - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Gawkowski o wspólnej liście opozycji: za mało jest rzetelnej debaty wewnątrz, zamiast na zewnątrz Lepiej byłoby, gdyby wszyscy liderzy opozycji spotkali się i porozmawiali o wspólnej liście, a nie 'szantażowali się sondażami'. Za mało jest w tej sprawie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Moduły fotowoltaiczne Astronergy firmy Astronergy o łącznej mocy 454MW będą częścią dużego brazylijskiego projektu… - Moduły TOPCon firmy Astronergy zaskakują pod każdym względem. » więcej 2023-03-23, godz. 09:30 MSZ: Oświadczenie w związku z zawarciem przez Polskę i Izrael umowy dotyczącej przyjazdów młodzieży (komunikat) Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje: 22 marca 2023 r. podczas wizyty w Warszawie izraelskiego ministra spraw zagranicznych Elli Cohena, Polska i Izrael… » więcej 2023-03-23, godz. 09:30 Izrael/ "Jerusalem Post": zgoda Polski na powrót jej ambasadora do Izraela to zakończenie sporu dyplomatycznego Zgoda Polski na powrót jej ambasadora do Izraela oznacza zakończenie sporu dyplomatycznego - ocenił dziennik 'Jerusalem Post' po opublikowaniu przez ministra… » więcej 2023-03-23, godz. 09:20 Liga NHL - 60 goli McDavida Hokeista Edmonton Oilers Connor McDavid zdobył dwie bramki, w tym jedną w dogrywce, w wygranym 4:3 spotkaniu z Arizona Coyotes w północnoamerykańskiej lidze… » więcej 2023-03-23, godz. 09:20 Łódź/ Mieszkańcy protestują przeciwko wycince lasu na Lublinku pod budowę hal i magazynów Mieszkańcy łódzkiego osiedla w pobliżu lotniska Lublinek sprzeciwiają się budowie hal przemysłowych i magazynów, które mają stanąć w miejscu obecnego… » więcej 2023-03-23, godz. 09:20 Żaryn: Marionetki Kremla, czyli propagandyści Putina Rosyjski aparat propagandowy jest kontrolowany przez służby specjalne, odpowiedzialne za walkę informacyjną oraz operacje hybrydowe mające na celu destabilizację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »