Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 00:10 Autor: PAP

Dzięki technologii rozpoznawania twarzy ustalono autora słynnego renesansowego obrazu

Przedstaiwający Madonnę z Dzieciątkiem obraz nazywany de Brécy Tondo przez lata uchodził za dzieło anonimowego renesansowego malarza. Teraz udało się ustalić, że jego autorem jest Rafael Santi. Do takich wniosków doprowadziło wykonane przy użyciu systemu rozpoznawania twarzy porównanie tego obrazu z “Madonną Sykstyńską” tego słynnego włoskiego artysty.

Porównania obu dzieł dokonał zespół badaczy z uniwersytetów w Nottingham i w Bradford w Wielkiej Brytanii. Po przeanalizowaniu podobieństw pomiędzy de Brécy Tondo a “Madonną Sykstyńską” stwierdzili oni, że istnieje 97-procentowe prawdopodobieństwo, że oba obrazy namalował ten sam człowiek. A to oznacza, że rozwiązano zagadkę autorstwa tajemniczego okrągłego obrazu, który historycy sztuki badają od dziesięcioleci. De Brécy Tondo to dzieło jednego z największych mistrzów włoskiego renesansu - Rafaela Santi.


Narzędzie, którego użyto do porównania postaci Madonny na obu obrazach, to sieć neuronowa wyszkolona w procesie uczenia maszynowego do porównywania twarzy. Stworzył ją specjalista od cyfrowej analizy wizualnej z Uniwersytetu w Bradford, prof. Hassan Ugail. Pracę nad tym autorskim systemem naukowiec rozpoczął w 2002 roku. Jego niezwykłej skuteczności dowiodła m.in. identyfikacja dwóch Rosjan odpowiedzialnych za otrucie Siergieja Skripala w 2018 roku. W zeszłym roku dzięki temu narzędziu zidentyfikowano lorda Lucana, ukrywającego się od 48 lat mordercę.


Za pomocą systemu prof. Ugaila porównano nie tylko twarze Madonny z obu obrazówale też twarze Dzieciątka. W przypadku twarzy Jezusa podobieństwo było nieco niższe niż w przypadku Maryi - wynosiło 86 proc. Ale jak zaznacza prof. Ugail, wynik 75 lub więcej procent w praktyce oznacza, że twarze są identyczne. "Patrząc na te twarze ludzkim okiem, zauważamy oczywiste podobieństwo, ale komputer może zobaczyć znacznie więcej, w tysiącach wymiarów, na poziomie pikseli. Razem ze współautorami badania doszliśmy do wniosku, że do obu obrazów użyto identycznych modeli i że oba płótna są autorstwa tego samego artysty" – stwierdził prof. Ugail w komunikacie Uniwersytetu w Nottingham.


Sztuczna inteligencja potwierdziła przeczucie nieżyjącego już brytyjskiego kolekcjonera sztuki, George'a Lestera Winwarda, który kupił de Brécy Tondo na wyprzedaży w wiejskiej angielskiej posiadłości w 1981 roku. Już wtedy był przekonany, że jest to zaginione arcydzieło Rafaela. W 1995 roku, dwa lata przed śmiercią, Winward założył de Brécy Trust Collection, nazwaną na cześć jego francuskich przodków, której misją jest zachowanie jego bezcennej kolekcji obrazów i rysunków i udostępnianie ich historykom sztuki do badań.


De Brécy Tondo było już przedmiotem badań Howella Edwardsa, emerytowanego profesora spektroskopii molekularnej na Uniwersytecie w Bradford, który odkrył, że wykorzystane przez artystę pigmenty były identyczne jak w dziełach z wczesnego renesansu, sprzed 1700 roku. Wyniki te stały jednak w sprzeczności z ustaleniami ekspertów Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie, która jest w posiadaniu “Madonny Sykstyńskiej”. Ich zdaniem de Brécy Tondo było późniejszą, wykonaną w epoce wiktoriańskiej, kopią fragmentu tego obrazu.


W świetle najnowszych ustaleń tę tezę należy jednak uznać za błędną. "Nasze analizy pigmentów za pomocą spektroskopii ramanowskiej pozwoliły z dużą pewnością datować Tondo na XVI-XVII wiek i obaliły pogląd, że jest to wiktoriańska kopia. Teraz ustalenia te potwierdziła analiza twarzy Madonny i Dzieciątka i ich bliskie podobieństwo do +Madonny Sykstyńskiej+ Rafaela - powiedziałmówi profesor Howell Edwards, honorowy konsultant naukowy de Brécy Trust Collection.


Wyniki badań zostały zaprezentowane na międzynarodowej konferencji poświęconej technikom komputerowym na Kambodżańskim Uniwersytecie Technologii i Nauki w Phnom Penh, a jeszcze w tym miesiącu mają zostać oficjalnie opublikowane w postaci artykułu naukowego. (PAP Life)


agf / gra/


Grafika prezentująca porównanie obu dzieł jest dostępna na stronie de Brécy Trust Collection: https://www.debrecy.org.uk/tondo.spt


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 21:10 Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku 2023 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku - podali we wtorek wieczorem ekolodzy z Klubu Gaja, który… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Ekstraliga hokejowa – Cracovia – GKS Katowice 0:4 Siódmy mecz półfinałowy: Comarch Cracovia Kraków - GKS Katowice 0:4 (0:1, 0:1, 0:2). Bramki: 0:1 Brandon Magee (15), 0:2 Hampus Olsson (38), 0:3 Grzegorz… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Tauron sfinansuje kolejne pracownie do przedmiotów ścisłych w szkołach Koncern Tauron Polska Energia sfinansuje remonty i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych w kolejnych czterech szkołach na obszarze swego działania… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 Katowice/ Od 4 kwietnia nabór propozycji do „zielonego budżetu” Nabór propozycji do „zielonego budżetu” Katowic, czyli puli budżetu obywatelskiego, wydzielonej wyłącznie na cele związane z miejską przyrodą i ekologią… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 "FT": Rosja oferuje Chinom surowce w zamian za przychylną postawę wobec inwazji na Ukrainę Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian… » więcej 2023-03-21, godz. 20:30 Szwecja/ Sąd rozpatrzy pozew Grety Thunberg przeciwko państwu w sprawie o niedostateczną politykę klimatyczną Sąd w Nacka pod Sztokholmem poinformował we wtorek o przyjęciu pozwu złożonego przez aktywistkę Gretę Thunberg oraz młodzież z organizacji Aurora przeciwko… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Budowlańcy stawiający supermarket odkryli rzymską mozaikę Podczas przygotowywania terenu pod budowę marketu w angielskiej miejscowości Olney odkrto ułożoną z niebieskich, czerwonych i białych płytek mozaikę. Zdaniem… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 UE/ Wsparcie dla Ukrainy, konkurencyjność i energia to główne tematy Rady Europejskiej Zwiększenie produkcji amunicji i dostarczanie jej Ukrainie; zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie; zapewnienie odbiorcom energii po dostępnych cenach… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Prezes PSL o wspólnej liście: kto dziś naciska na jeden, niesprawdzony scenariusz, naraża Polskę na zwycięstwo P… Kto dziś naciska na jeden, niesprawdzony scenariusz, naraża Polskę na zwycięstwo PiS - ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o start opozycji… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Argentyna/ Zniszczono wystawę ośmieszającą symbole chrześcijańskie Grupa nieznanych osób zniszczyła wystawioną na Narodowym Uniwersytecie Cuyo (UNCuyo) w Mendozie, na zachodzie Argentyny, wystawę ośmieszającą symbole chrześcijańskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »