Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-29, 21:00 Autor: PAP

USA/ WSJ: czas gra na korzyść Rosji, dlatego Kijów pilnie potrzebuje dostaw ciężkiego uzbrojenia

Niektórzy zachodni sojusznicy Ukrainy niepokoją się, że czas może być po stronie Rosji. Dlatego doszło do zmiany w ich myśleniu dotyczącym przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę, której efektem było ogłoszenie w środę przez Niemcy i USA zgody na dostawy czołgów bojowych - pisze w niedzielę portal dziennika "The Wall Street Journal".

Obawy wynikają z przeświadczenia, że czas gra na niekorzyść Ukrainy i potrzebuje ona wkrótce potężnej zachodniej broni, w tym czołgów, innych pojazdów opancerzonych i systemów obrony powietrznej, aby wzmocnić tempo, jakie osiągnęła w zeszłym roku w ofensywie wokół Kijowa, Charkowa i Chersonia.


Amerykański dziennik zauważa, że jest to odmienna sytuacja do tej z wiosny ubiegłego roku, gdy wojska rosyjskie wycofywały się z Kijowa, a rządy państw zachodnich miały nadzieję, że im dłużej będą trwały walki, tym bardziej prawdopodobne będzie zwycięstwo Ukrainy.


Dziś w miarę jak inwazja Rosji na Ukrainę zbliża się do pierwszej rocznicy, ta pewność przygasła. Zamiast tego, przedstawiciele Zachodu obawiają się, że Putin, który jest gotów mobilizować kolejne zasoby ludzkie i materialne, może zyskać przewagę w wojnie na wyniszczenie.


Podobnie ma się z sankcjami gospodarczymi. "WSJ" pisze, że nawet jeśli przewiduje się, że w tym roku gospodarkę Rosji dotknie znaczna recesja, a jej potencjał zostanie ograniczony na lata, to jednak niewiele wskazuje na to, by sankcje zatrzymały rosyjską armię lub wywarły tak silną presję ekonomiczną na Kreml, który zawsze był sprawny w tłumieniu protestów, by osłabić krajowe poparcie dla wojny.


Kolejnym czynnikiem ryzyka jest zachodnia opinia publiczna, jak długo pozostanie ona niezłomna w popieraniu pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy.


Dlatego, pisze "WSJ", lepiej więc dać Ukrainie bardziej zaawansowaną broń, która mogłaby pomóc jej zmienić dynamikę wojny i osłabić zdolność Rosji do walki.


Jednak niektórzy zachodni sojusznicy pozostają ostrożni wobec przyspieszenia zachodniego wsparcia. Mimo że Niemcy ogłosiły w środę, że dostarczą Ukrainie czołgi typu Leopard, to kanclerz Olaf Scholz jednocześnie stwierdził: "musimy zawsze bardzo jasno powiedzieć, że zrobimy to, co jest konieczne i możliwe, by wesprzeć Ukrainę, ale jednocześnie zapobiec eskalacji wojny do działań zbrojnych między Rosją a NATO".


Ukraińska armia udowodniła w ubiegłym roku, że potrafi przeciwstawić się rosyjskim najeźdźcom, ale - jak pisze amerykański dziennik - nie ma pewności, że Ukraina może ponownie przeprowadzić taką udaną ofensywę, jaką przeprowadziła jesienią ubiegłego roku. W zachodnich stolicach brakuje też przekonania, że Putinowi kiedykolwiek przyjdzie do głowy zakończyć konflikt bez podporządkowania sobie Ukrainy.


Anna Wieslander, dyrektor ds. Europy Północnej w waszyngtońskim think-tanku Atlantic Council, odniosła się sceptycznie do strategii Zachodu dotyczącej dostaw broni: "To jest bardzo przełomowy okres w konflikcie. Ale dla mnie reakcje ze stolic zachodnich były do tej pory jedynie taktyczne" - powiedziała.


"Brakuje nam wspólnej wizji tego, jak wojna powinna się zakończyć i jak te dostawy pasują do tej wizji" - dodała amerykańska analityk.(PAP)


mma/ tebe/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 09:30 Na Wenus wykryto aktywne wulkany Na Wenus dochodziło do wulkanicznych erupcji - wskazuje na to nowa analiza danych z wystrzelonej ponad 30 lat temu sondy Magellan. To pierwsze bezpośrednie dowody… » więcej 2023-03-21, godz. 09:30 24 marca prezydent Andrzej Duda zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ul… 'W piątek prezydent Andrzej Duda odwiedzi Markową i zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Celem Komitetu… » więcej 2023-03-21, godz. 09:30 Podkarpackie/ Policjanci pomogli 11-latkowi, który zgubił się w lesie Policjanci z Raniżowa na Podkarpaciu pomogli 11-letniemu chłopcu, który zgubił się w lesie. Chłopiec poszedł do lasu z ojcem, po pewnym czasie zadzwonił… » więcej 2023-03-21, godz. 09:20 Francja/ Media: kraj na granicy krachu politycznego z powodu reformy emerytalnej Francja znajduje się na granicy krachu politycznego - oceniają we wtorek francuskie media, komentując odrzucenie przez parlament wotum nieufności dla rządu… » więcej 2023-03-21, godz. 09:10 P. Müller: uważam, że powinniśmy iść do wyborów razem z Solidarną Polską Uważam, że powinniśmy iść do wyborów parlamentarnych razem z Solidarną Polską - powiedział we wtorek poseł PiS rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził… » więcej 2023-03-21, godz. 09:10 Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka” Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo - przypominają organizatorzy akcji… » więcej 2023-03-21, godz. 09:00 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Charlotte Hornets - Indiana Pacers 115:109Philadelphia 76ers - Chicago Bulls 105:109 (po dogrywce)New… » więcej 2023-03-21, godz. 09:00 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów hokejowej ligi NHL: Detroit Red Wings - Florida Panthers 2:5Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators 1:2Colorado Avalanche - Chicago… » więcej 2023-03-21, godz. 09:00 J.Lichocka: PO buduje tezy, że przeciwne jej media czy ugrupowanie przyczyniły się do czyjejś śmierci, to niegodz… PO buduje tezy, że przeciwne jej media czy ugrupowanie, z którym się walczy przyczyniły się do czyjejś śmierci; tak było w przypadku prezydenta Gdańska… » więcej 2023-03-21, godz. 08:50 W Tatach pierwsze oznaki wiosny; łany krokusów spodziewane w połowie kwietnia Na fioletowe łany krokusów na tatrzańskich halach będziemy musieli zaczekać do połowy kwietnia, za to już nad brzegami górskich potoków można podziwiać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »