Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-28, 06:10 Autor: PAP

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego apelują o zmianę organizacji i finansowania szczepień na grypę

Ministerstwo Zdrowia powinno wprowadzić zmiany w organizacji i finansowaniu szczepień na grypę - napisali lekarze z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Ich zdaniem liczba szczepień zwiększyłaby się, gdyby szczepionki były dostępne w poradniach POZ.

Autorzy listu przekazanego PAP przypomnieli, że choć w aptekach można kupić szczepionki przeciw grypie i od razu się zaszczepić, to w gabinetach POZ pacjent, po otrzymaniu recepty na szczepionkę, musi iść po nią do apteki i wrócić do gabinetu zabiegowego, by ją przyjąć.


"Dla wielu pacjentów jest to przysłowiowa +ścieżka zdrowia+ - tylko dla najwytrwalszych. I szczególne utrudnienie dla osób starszych, schorowanych lub z niepełnosprawnościami. Dlatego lekarze rodzinni apelują, że przed kolejną falą zakażeń potrzebne są rozwiązania lepsze, łatwiejsze i skuteczniejsze" - zaznaczyli.


Wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Wojciech Pacholicki podkreślił, że specjaliści zalecają szczepienia. "To do nas pacjenci mają zaufanie, z nami się konsultują, radzą. My z nimi rozmawiamy, tłumaczymy, namawiamy i co? Wielu pacjentów wychodzi od nas z receptą i już nie wraca, bo szczepionek nie można kupić w gabinecie POZ – u nas są niedostępne. Pacjenci nie szczepią się też w aptekach, gdyż nie w każdej można to zrobić, zwłaszcza w małych miejscowościach. To ogromnie utrudnia nam pracę i działania profilaktyczne" - ocenił.


Autorzy listu przypomnieli, że od września do końca grudnia 2022 r. w Polsce na grypę zachorowało prawie 2,5 mln, tylko w grudniu – ponad milion, a zmarło 26 osób. "Statystycznie to najgorsza sytuacja od ponad 5 lat. I choć teraz chorych jest wielokrotnie mniej, to eksperci przestrzegają – zawsze są dwa szczyty zachorowań na grypę. Kolejny przed nami, najprawdopodobniej po zakończeniu zimowych ferii w szkołach – czyli na przełomie lutego i marca" - zastrzegli.


Zdaniem autorów, na szczepienie nie jest jeszcze za późno. "Warto zrobić to w każdej chwili, ale niestety – chętnych jest wciąż mało, zaś w gabinetach POZ wciąż nie jest to możliwe. Byłoby łatwiej, sprawniej i logiczniej, gdyby szczepionki były dostępne do kupienia także w poradniach POZ" - stwierdzili autorzy.


"To zwiększyłoby liczbę szczepień. Czasem możemy to zrobić przy okazji wizyty z innego powodu, albo gdy np. pacjent jest z dzieckiem czy wnuczkiem na wizycie u lekarza. My wykorzystujemy każdą okazję, by przekonywać do zabezpieczania się przed zakażeniami" – dodał Pacholicki.


Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego przypomnieli, że grypa to poważna, czasem śmiertelna choroba, szczególnie niebezpieczna dla osób starszych lub ze współistniejącymi chorobami – nadciśnieniem i cukrzycą.


"Zaostrza inne dolegliwości, może też powodować powikłania – zapalenie opon mózgowych, zapalenie wirusowe płuc czy mięśnia sercowego prowadzące do zaburzeń jego rytmu, a nawet do zgonu. Jest niebezpieczna dla dzieci. To one często wymagają hospitalizacji. W grudniu brakowało miejsc na oddziałach pediatrycznych i zakaźnych w całej Polsce" - dodali.


Zaapelowali, by Ministerstwo Zdrowia niezwłocznie wprowadziło zmiany w organizacji i finansowaniu szczepień na grypę.(PAP)


Autor: Iwona Żurek


iżu/ mhr/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 16:10 Lubelskie/ U ok. 15 proc. przebadanych mieszkańców regionu stwierdzono boreliozę U ok. 15 proc. przebadanych mieszkańców województwa lubelskiego stwierdzono boreliozę - poinformowali we wtorek realizatorzy programu profilaktycznego 'Stop… » więcej 2023-03-28, godz. 16:10 Gorzów Wlkp./ 322 pisanki nadesłano na 50. Ogólnopolski Konkurs Pisanek 54 zestawy pisanek wykonanych przez 65 autorów - łącznie 322 pisanki pochodzące z różnych zakątków Polski - nadesłano na jubileuszową, 50. edycję Ogólnopolskiego… » więcej 2023-03-28, godz. 16:10 Bułgaria/ Minister obrony: nie wyślemy wojskowych na Ukrainę, ale chcemy szkolić Ukraińców Bułgaria nie wyśle wojskowych na Ukrainę - podkreślił we wtorek minister obrony Dymitar Stojanow. Bułgarscy wojskowi są jednak i będą obecni w innych… » więcej 2023-03-28, godz. 16:00 Madonna zapowiedziała, że podczas koncertów w USA uczci społeczność LGBTQ+ Przy okazji ogłoszenia ośmiu nowych występów w trakcie najnowszej trasy koncertowej The Celebration Tour, artystka wystosowała apel do amerykańskich polityków… » więcej 2023-03-28, godz. 16:00 20. Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w maju w ośmiu polskich miastach 'Nie bądź obojętny_a' - to hasło 20. odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w dniach 12-21 maja w ośmiu polskich miastach… » więcej 2023-03-28, godz. 15:50 Szef PO: pomocą dla Ukrainy jest utrzymanie UE w dobrej kondycji i utrzymanie Polski w Unii Być może najważniejszą pomocą dla Ukrainy jest utrzymanie UE w dobrej kondycji i utrzymanie Polski w Unii; dziś w Polsce siły antyeuropejskie bez żadnego… » więcej 2023-03-28, godz. 15:50 Białystok/ Prawomocny wyrok skazujący dla b. policjanta oskarżonego o śmiertelny wypadek Cztery lata więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze - taki prawomocny wyrok zapadł we wtorek przed Sądem Okręgowym w Białymstoku… » więcej 2023-03-28, godz. 15:50 MS: Ministerstwo Sprawiedliwości w obronie interesów polskich rolników (komunikat) Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje: Ministerstwo Sprawiedliwości w obronie interesów polskich rolników - Naszym obowiązkiem… » więcej 2023-03-28, godz. 15:50 Porozumienie o współpracy między Uniwersytetem Łódzkim a Centrum EC1 Przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego i Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi podpisali porozumienie o współpracy. Umowa rozpoczyna nowy etap działalności… » więcej 2023-03-28, godz. 15:50 Z.Ziobro: wystąpiłem z wnioskiem do Rady Ministrów ws. eksportu zboża z Ukrainy (opis) Wystąpiłem do Rady Ministrów z wnioskiem o pilne uruchomienie procedury, która jest w gestii Komisji Europejskiej, aby mogły być nałożone cła chroniące… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »