Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-10, 09:20 Autor: PAP

Pomorskie/ Plaża w Gdyni coraz szersza; trwa drugi etap prac

Zgodnie z zapowiedziami Urzędu Morskiego w Gdyni rozpoczął się drugi etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie. Wbudowanych zostanie ok. 180 tys. m3 piasku, który jest pozyskiwany z dna Bałtyku.

Rozpoczęło się powiększanie plaży w Gdyni Orłowie. Jak przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, plaża zostanie poszerzona na odcinku od Potoku Kolibkowskiego do ujścia rzeki Swelina, czyli od Teatru Letniego w kierunku Sopotu. "Jest to odcinek o długości ok. 1,2 km" - stwierdziła.


Dodała, że na tym fragmencie plaży zostanie wbudowanych ok. 180 tys. m3 piasku. Prace mają zakończyć się w lutym przyszłego roku. "Plaża będzie miała ok. 60-80 metrów szerokości" - oceniła. W tej chwili jest to ok. 20-30 metrów.


Pierwszy etap poszerzania gdyńskiej plaży zakończył się przed wakacjami i obejmował kilometrowy odcinek od Sceny Teatru Miejskiego w Gdyni do molo w Orłowie. Wykorzystano wówczas ponad 100 tys. m3 piasku.


Celem prac jest zabezpieczenie brzegu przed rozmywaniem i zniszczeniem przez sztormy poprzez poszerzenie plaży, wykonanie podbudowy podbrzeża oraz zabezpieczenie umocnienia z narzutu kamiennego, znajdującego się we wschodniej części plaży przy porcie.


To właśnie sztormy, które przeszły przez północną część Polski na przełomie stycznia i lutego br. spowodowały zniszczenie plaży w Gdyni Orłowie.


Kierzkowska podkreśliła, że zasilanie plaży jest wykonywane w ramach zadania "Budowa toru podejściowego wewnętrznego do Portu Północnego wraz z obrotnicą" w ramach projektu "Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku". Łącznie do wykorzystania będzie ponad 2 mln m3 urobku.


"Projekt ten zakłada, iż część piaszczysta urobku, pochodząca z robót czerpalnych, zostanie wbudowana w brzeg Zatoki Gdańskiej w rejonie plaż w Brzeźnie, Gdyni Orłowo i Westerplatte, w brzeg otwartego morza w rejonie Jastrzębiej Góry, Ostrowa i Karwieńskich Błot oraz w brzeg podmorskiej strony Półwyspu Helskiego w rejonie plaży w Kuźnicy" - tłumaczyła rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.


W przyszłości, wzdłuż plaży w Gdyni Orłowie, planowana jest również budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg.


"Urząd jest na etapie procedowania postępowania przetargowego na opracowanie koncepcji projektowej wraz z badaniami geotechnicznymi na podstawie opracowanej wcześniej analizy falowania i ruchu rumowiska" - mówiła Kierzkowska.


Zaznaczyła, że planowany termin zakończenia prac projektowych i badań to koniec 2025 r.


Wszystkie prace będą kosztowały ok. 4,5 mln zł i stanowią jeden z elementów inwestycji pogłębiania toru podejściowego wewnętrznego w Porcie Północnym. Całkowity koszt tego projektu to 795 mln zł, w tym 85 proc. dofinansowania unijnego.


Urząd zapewnia, że przez cały rok prowadzi działania, mające na celu ochronę brzegu przed sztormami. Głównym ich celem jest zapobieganie zniszczeniom i podtopieniom terenów zurbanizowanych.(PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/ jann/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 12:30 Alpejskie MŚ - Pinturault prowadzi na półmetku kombinacji Alexis Pinturault prowadzi po supergigancie, pierwszej części kombinacji na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim, które odbywają się w miejscowościach… » więcej 2023-02-07, godz. 12:30 Belgia/ Premier: zamroziliśmy rosyjskie transakcje i aktywa o wartości 249 mld euro, najwięcej ze wszystkich krajów… Od początku wojny na Ukrainie Belgia zablokowała rosyjskie transakcje finansowe o wartości 191 mld euro i zamroziła aktywa o wartości 58 miliardów, poinformował… » więcej 2023-02-07, godz. 12:20 Bułgaria/ Rząd wysłał ekipy ratunkowe do Turcji; pomagać po kataklizmie jadą również ochotnicy Rząd bułgarski już w pierwszych godzinach po trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nawiedziło południowo-wschodnią Turcję wysłał do tego kraju ekipy… » więcej 2023-02-07, godz. 12:20 Kostaryka/ Władze: Chińczycy przeprosili za wejście balonu w naszą przestrzeń powietrzną Chiny przeprosiły Kostarykę za to, że chiński balon wleciał w jej przestrzeń powietrzną - ogłosiło w poniedziałek MSZ tego kraju w Ameryce Środkowej… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 Łódź/ Kolejna nagroda dla spektaklu "Chciałem być" o Krzysztofie Krawczyku Oparty na życiu i twórczości Krzysztofa Krawczyka spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi 'Chciałem być' wygrał 16. Katowicki Karnawał Komedii. Muzyczna komedia… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 25 lat Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce (MediaRoom) Polska jest jednym z ok. 150 krajów, w których działają Specjalne Strefy Ekonomiczne. Po 25 latach doświadczeń ich formuła została jednak zarzucona i w… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 Szynkowski vel Sęk: tzw ustawa wiatrakowa z poprawką o 700 metrach wypełnia kamienie milowe Minister ds UE Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że nie widzi problemu z poprawką mówiącą, że elektrownie wiatrowe mogą być budowane w odległości… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 NFZ: nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z Funduszem Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, odnosząc się do sprawy ginekolożki… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Będzie filmowa wersja musicalu z piosenkami Dylana. W obsadzie Olivia Colman i Woody Harrelson Wystawiane m.in. na Broadwayu przedstawienie „Girl from the North Country” z piosenkami Boba Dylana doczeka się wersji filmowej. Gwiazdami powstającego musicalu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »