Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-10, 08:50 Autor: PAP

M.Błaszczak: wszystkie czołgi K2 będą w północno-wschodniej części kraju

Wszystkie 180 czołgów K2, które trafią do Polski z Korei Południowej, będzie na wyposażeniu 16 dywizji zmechanizowanej, trafią do jednostek w Morągu, Braniewie i odtwarzanej jednostki w Ostródzie - zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w sobotniej rozmowie w Radiu Olsztyn.

"To jest docelowe miejsce, w którym będą te czołgi. Trafią do 9 brygady kawalerii pancernej w Braniewie, do Morąga i do odtwarzanej jednostki w Ostródzie (...) Teren pod jednostkę w Ostródzie już został przejęty przez Wojsko Polskie" - powiedział Błaszczak. Dodał, że ten południowokoreański czołg został stworzony do pracy w takim terenie, jaki jest na Warmii i Mazurach: błotnistym, podmokłym, pagórkowatym.


"Wszystkie czołgi K2 będą na wyposażeniu 16 dywizji zmechanizowanej. To jest bardzo nowoczesna, bardzo dobra broń, jeszcze do tego w rękach doświadczonych żołnierzy. To jest gwarancja bezpieczeństwa Polski, to jest skuteczna broń odstraszająca agresora" - powiedział Błaszczak i poinformował, że przed Bożym Narodzeniem wrócą ze szkolenia w Korei Południowej załogi, "które z marszu będą mogły objąć obowiązki związane z obsługą czołgów K2". Załogi polskich żołnierzy przechodzą w Korei sześciotygodniowe szkolenia.


Błaszczak przypomniał, że wraz z czołgami Polska kupiła też ich konserwację, serwis i uzbrojenie.


Szef MON zapowiedział, że w poniedziałek do 11 pułku artylerii w Węgorzewie trafią koreańskie armatohaubice K9. "Ten pułk w Węgorzewie będzie się rozrastał" - zaznaczył i dodał, że jednostki wchodzące w skład 16 dywizji zmechanizowanej ściśle współpracują z 18 dywizją zmechanizowaną, która także jest i będzie wyposażana w nowoczesny sprzęt.


"Wzmacniamy wschodnią część kraju (...) Nowoczesny sprzęt trafia na wschód, do 16 i do 18 dywizji zmechanizowanej. To jest nasz priorytet, by wzmocnić wschodnią część naszego kraju" - podkreślił Błaszczak i dodał, że wyrzutnie rakiet HIMARS trafią do 16 dywizji zmechanizowanej, a wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo do 18 brygady zmechanizowanej.


"Obie brygady bardzo płynnie ze sobą współpracują i razem stanowią mocną zaporę chroniącą nasz kraj przed agresja. Oby do niej nie doszło (...) A już niedługo pomiędzy 16 a 18 powstanie nowa dywizja, 1 dywizja legionów (...) W woj. podlaskim będziemy mieć nową, kolejną dywizję" - zapowiedział szef MON.


W lipcu szef MON zatwierdził umowy ramowe na zakup czołgów K2, armatohaubic K9 i samolotów szkolno-bojowych FA-50 z Korei Południowej.


Zawarta w sierpniu umowa wykonawcza na zakup czołgów K2 od koncernu Hyundai Rotem przewiduje dostawę 180 wozów w latach 2022-2025, r. wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji. W dalszej kolejności resort zapowiedział zakup ponad 800 czołgów w wariancie K2PL, którego produkcja ma się rozpocząć w Polsce w 2026 r. Docelowo także czołgi z pierwszej partii mają zostać doprowadzone do wersji K2PL.


Błaszczak podkreślił, że Wojsko Polskie nie tylko jest doposażane sprzętowo, ale też rozrasta się liczebnie. Aby zachęcić jak najwięcej ludzi do służby wojsko przygotowuje kolejną edycję akcji "Trenuj z wojskiem", w której będzie brało udział więcej jednostek, a tym samym więcej ludzi będzie mogło sprawdzić swoją kondycję. Błaszczak zapowiedział, że akcja "Trenuj z wojskiem" będzie przeprowadzana w czasie ferii i - za zgodą rodziców - będą w niej mogły wziąć udział osoby 15-letnie.


Szef MON mówił też o wzywaniu żołnierzy rezerwy pasywnej na szkolenia. Przyznał, że teraz dotyczy to lekarzy, informatyków, czy sanitariuszy. "Jeśli chodzi o ludzi, którzy nie pełnili służby wojskowej, a jedynie byli na kwalifikacji wojskowej, to oni będą wzywani co najwyżej na dwudniowe, weekendowe szkolenia. Chodzi o realne dane, żeby sprawdzić, jakim potencjałem polskie państwo dysponuje" - powiedział Błaszczak. (PAP)


Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska


jwo/ mok/


Kraj i świat

2023-02-02, godz. 16:40 Karnowski i Trzaskowski: Ruch TAK! Dla Polski nie konkuruje z jakąkolwiek partią opozycyjną Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski jest samodzielnym podmiotem, lecz nie ma na celu konkurencji z jakąkolwiek partią opozycyjną - podkreślili prezydenci Sopotu… » więcej 2023-02-02, godz. 16:40 TSUE: dotacje publiczne dla szkół wyznaniowych mogą być zastrzeżone dla kościołów i związków wyznaniowych uznanych… Dotacje publiczne przekazywane prywatnym szkołom wyznaniowym mogą być zastrzeżone dla kościołów i związków wyznaniowych uznanych przez dane państwo członkowskie… » więcej 2023-02-02, godz. 16:30 M. Wypij: połączenie Porozumienia i AGROunii ma niski potencjał polityczny Wydaje mi się, że projekt połączenia Porozumienia i AGROunii ma niski potencjał polityczny - powiedział w czwartek PAP wiceprezes zarządu krajowego partii… » więcej 2023-02-02, godz. 16:30 Zakopane/ Lawina w Tatrach przysypała turystę W rejonie wschodnich zboczy Małego Kościelca w czwartek po południu zeszła śnieżna lawina całkowicie przysypując turystę. » więcej 2023-02-02, godz. 16:30 Inowrocław/ Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia ws. tzw. afery fakturowej w magistracie(krótka) Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego w Iławie akt oskarżenia ws. tzw. afery fakturowej w Urzędzie Miasta Inowrocławia. Zostało… » więcej 2023-02-02, godz. 16:30 Australia/ Wizerunek króla Karola III nie pojawi się na banknocie 5-dolarowym Wizerunek króla Karola III nie zagości na australijskim banknocie 5-dolarowym, na którym widnieje portret zmarłej królowej Elżbiety II. Nowe banknoty 'uhonorują… » więcej 2023-02-02, godz. 16:30 Włodarczyk i Fajdek przygotowują się w ciepłych krajach do sezonu letniego Rzut młotem jest jedną z kilku konkurencji lekkoatletycznych, która nie jest rozgrywana w sezonie halowym. Podczas gdy większość zawodników skupia się… » więcej 2023-02-02, godz. 16:20 Ekstraklasa piłkarska – szwedzki obrońca Górnika: wolę, kiedy jest zimniej 'Wolę, kiedy jest zimniej, pada śnieg. Teraz jest deszczowo i wietrznie - to nie jest pogoda w moim typie” - powiedział szwedzki piłkarz Górnika Zabrze… » więcej 2023-02-02, godz. 16:20 Krakowski zespół terenowy GIOŚ udaremnił porzucenie odpadów Kierowcę, który usiłował wyrzucić nielegalne odpady, złapali na gorącym uczynku inspektorzy krakowskiego zespołu terenowego do zwalczania przestępczości… » więcej 2023-02-02, godz. 16:20 MSZ: 150 francuskich żołnierzy będzie szkolić ukraińskie wojsko w Polsce Francja wyśle do Polski 150 instruktorów, by szkolili ukraińskich żołnierzy w ramach unijnej misji wojskowego wsparcia Ukrainy - poinformował w czwartek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »