Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-10, 07:30 Autor: PAP

Badania: piłkarze bardziej narażeni na spadek sprawności mózgu po 65. roku życia

Piłkarze są bardziej narażeni na problemy ze zdrowiem mózgu po 65 roku życia niż reszta populacji - wykazały wyniki badań prowadzonych przez naukowców z University of East Anglia. Polegały one na testach przeprowadzonych online w celu oceny funkcji poznawczych i monitorowania rozwoju mózgu.

W badaniu wzięło udział ok. 150 byłych zawodowych piłkarzy. 55 z nich ma ponad 65 lat. Przebadano również grupę testową. Wyniki wskazują, że byli piłkarze w wieku od 40 do 50 lat osiągają lepsze wyniki niż ogólna populacja, ale trend odwraca się wraz z wiekiem. "Kiedy osiągają 65 lat, sytuacja zaczyna się pogarszać" – skomentował dr Michael Grey.


"Piłkarze w wieku powyżej 65 lat mają najgorsze wyniki w takich obszarach, jak czas reakcji, funkcje wykonawcze, w tym zarządzanie i kontrolowanie nierutynowych sytuacji lub wykonywanie kilku czynności jednocześnie, czy postrzeganie przestrzenne. Są to wyraźnie wczesne sygnały ostrzegawcze pogarszającego się stanu zdrowia mózgu" – dodał.


Wnioski z badania zdają się potwierdzać wyniki ankiety przeprowadzonej przez University of Glasgow, która wykazała, że byli piłkarze są trzy i pół razy bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób neurodegeneracyjnych, jak demencja lub choroba Parkinsona niż osoby zaliczane do populacji ogólnej.


Badania tego typu podniosły świadomość wpływu uprawiania sportu na zdrowie mózgu i doprowadziły do wezwań o lepszą ochronę piłkarzy, którzy są narażeni na ryzyko częstych uderzeń głową o dużej intensywności.


W nadchodzących latach naukowcy planują przebadać większą grupę osób.


"Da nam to bardziej jasny obraz potencjalnych szkód związanych z wielokrotnym odbijaniem piłki głową" – wyjaśnił Grey.


W ubiegłym miesiącu rodzina Nobby'ego Stilesa, mistrza świata z 1966 roku, który zmarł w 2020 roku cierpiąc na demencję, poinformowała, że zamierza złożyć skargę na Angielską Federację Piłkarską (FA), zarzucając jej, że nie zapewniła wystarczającej ochrony zawodnikom przed ryzykiem urazu mózgu.(PAP)


sab/ pp/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 10:50 Węgry/ Do MSZ wezwano ambasadora Słowacji po wypowiedzi szefa dyplomacji tego kraju o możliwej rewizji granic Ambasador Słowacji w Budapeszcie został wezwany w środę do MSZ Węgier po wypowiedzi szefa słowackiej dyplomacji Rastislava Kaczera o ewentualnych węgierskich… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Śląskie/ Policjanci znaleźli ciała dwóch bezdomnych; zmarli w powodu wychłodzenia Policjanci z Jastrzębia-Zdroju znaleźli ciała dwóch mężczyzn w wieku 46 i 49 lat, którzy zmarli z powodu wychłodzenia organizmu. Ofiary to bezdomni, mieszkali… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 1170 zakażeń koronawirusem, zmarło pięć osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 1170 zakażeń koronawirusem, w tym 295 ponownych. Zmarło pięć osób z COVID-19 - poinformowano w czwartek na stronach rządowych… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Premier: rośnie koalicja państw wskazujących na konieczność sięgnięcia do zamrożonych rosyjskich aktywów Belgia jest kolejnym krajem, który wspiera konfiskatę majątku Federacji Rosyjskiej w Europie - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Koalicja państw… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Premier: w Brukseli m.in. rozmowy z prezydentem Zełenskim o tym, jak wesprzeć Ukrainę Głównym tematem na szczycie w Brukseli będzie wojna w Ukrainie, będziemy rozmawiali z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o tym, jak wesprzeć Ukrainę… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Turniej ATP w Montpellier - broniący tytułu Bublik roztrzaskał trzy rakiety i odpadł Broniący tytułu w turnieju ATP w Montpellier Kazach Aleksander Bublik roztrzaskał trzy rakiety tuż przed końcem przegranego meczu w pierwszej rundzie z Francuzem… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Senat/ Nowelizacja ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową wraca do Sejmu Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Senat jednogłośnie za ustawą o nowym dodatku w służbach Senat w czwartek jednogłośnie opowiedział się za ustawą, która wprowadzi nowy dodatek 'antyemerytalny' dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 K. Gawkowski (Lewica): dziś to prezydent Andrzej Duda bierze odpowiedzialność za pieniądze na KPO Dzisiaj odpowiedzialność za pieniądze na Krajowym Plan Odbudowy bierze prezydent Andrzej Duda; powinien podpisać nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Kyodo: źródła w Chinach potwierdzają, że wojsko brało udział w wysłaniu balonu nad USA Jednostka chińskiego wojska, odpowiedzialna za przestrzeń kosmiczną i cyberprzestrzeń, była zaangażowana w lot balonu zestrzelonego później przez amerykański… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »