Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 09:20 Autor: PAP

Rzecznik PiS: jeżeli będzie potrzeba, by VAT na gaz przywrócić do niższego poziomu, to na pewno taka decyzja zapadnie

Jeżeli będzie taka potrzeba, jeżeli z analiz rządowych będzie wychodziło, że należy VAT przywrócić do niższego poziomu, to na pewno taka decyzja zapadnie - mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek pytany o podwyżkę stawki VAT na gaz od przyszłego roku.

Czwartkowa "Rzeczpospolita" podała, że od stycznia stawka VAT na gaz wroci prawdopodobnie do poziomu 23 proc. "Choć rząd tłumaczy, że jest to podyktowane stanowiskiem Komisji Europejskiej, to rzeczywistość jest nieco inna: Bruksela dopuszcza, aby kraje członkowskie mogły obniżyć stawkę nawet do 5 proc. Polski rząd tego jednak nie zrobi. Dlaczego? Może chodzić o wzrost wpływów budżetowych w roku wyborczym" - pisała "Rz". Jak dodała gazeta, KE przyznaje, że zerowy VAT na gaz, czyli taki, jaki dziś jest stosowany w Polsce, faktycznie nie może już dalej obowiązywać. Ale jego wysokość może być mniejsza od tej, którą zaplanował polski rząd.


Bochenek pytany w Polsat News o te doniesienia odpowiedział, że KE wymusiła na Polsce podniesienie VAT, który został obniżony do zera.


Dopytywany, czy KE każe Polsce podnieść VAT do 23 proc., odparł, że Komisja "każe nam teraz podnieść VAT co najmniej do 5 proc.". "Są to pewne propozycje ze strony rządu, który musi mieć na uwadze cały budżet i spięcie tego budżetu" - dodał.


"Na pewno rząd będzie reagował na bieżąco na uwarunkowania społeczno-gospodarcze w naszym kraju, tak jak to było dotychczas. Wszystkie tarcze antyinflacyjne, wszystkie dodatki, które były przygotowywane, były odpowiedzią na tą trudną sytuację społeczno-gospodarczą w naszym kraju" - mówił.


"Jeżeli będzie taka potrzeba, jeżeli z analiz rządowych będzie wychodziło, że należy ten VAT przywrócić do niższego poziomu, to na pewno taka decyzja zapadnie. Już nie raz pokazaliśmy, że jeśli chodzi o tego typu decyzje nie mamy z tym większych problemów i zawsze mamy na uwadze przede wszystkim interes polskich" - zapewnił. Dodał, że dla najbiedniejszych rodzin będzie refundacja tego VAT-u. (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ itm/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 09:00 Europosłanka Fotyga: mam nadzieję, że uda się wyciągnąć Saakaszwiliego z więzienia; Polska jest w to zaangażo… Mam nadzieję, że uda się wyciągnąć byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwiliego z więzienia. Polska dyplomacja i prezydent są zaangażowani w mediacje… » więcej 2023-02-04, godz. 09:00 USA/ Prokurator generalny zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy - powiadomiła w sobotę agencja… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Podkarpackie/ Na drogach regionu zalega błoto pośniegowe, na lokalnych drogach ślisko Na Podkarpaciu w sobotę rano wszystkie drogi wojewódzkie i krajowe są przejezdne - poinformowały PAP służby odpowiedzialne za ich utrzymanie. Na większości… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Karkonosze/ W górach bardzo silny wiatr i trzeci stopień zagrożenia lawinowego Z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi muszą liczyć się turyści, którzy w sobotę chcą udać się w Karkonosze. W górnych partiach gór wieje bardzo… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 SG: w piątek z Ukrainy do Polski odprawiono 21 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 18,7 tys. W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 21 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 18,7 tys. osób - podała w sobotę Straż Graniczna. Od 24 lutego ub… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Małopolskie/ Drogi przejezdne, ale panują na nich trudne warunki Trudne warunki panują w sobotę rano na drogach w województwie małopolskim. Nawierzchnie są śliskie, a problemy potęguje śnieg nawiewany na nie przez silny… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Ekspert o chińskim balonie nad USA: być może nigdy się nie dowiemy, co za tym stoi Być może nigdy się nie dowiemy, czy chiński balon wykryty nad terytorium USA służył do szpiegowania, jak sądzi Pentagon, czy badania pogody, jak twierdzą… » więcej 2023-02-04, godz. 08:30 Mityng Orlen Cup - Swoboda: chciałabym zbliżyć się do życiówki, a może nawet ją pobić 'Chciałabym zbliżyć się do życiówki, a może nawet ją pobić. Czy to się uda? Nie wiem, nie obiecuję, ale postaram się' - zadeklarowała Ewa Swoboda… » więcej 2023-02-04, godz. 08:30 Pomorskie/ Silny wiatr w północnej części regionu i w Trójmieście W północnej części woj. pomorskiego oraz w Trójmieście i na Żuławach w sobotę wieje silny wiatr, którego prędkość w porywach dochodzi do 85 km/h… » więcej 2023-02-04, godz. 08:20 Park Chan-wook powrócił do kin. Jego "Podejrzana" to pełen zmysłowości hołd dla Hitchcocka 'Podejrzana' od początku miała być dziełem zmysłowym. Zwykle filmy składają się z dźwięku i obrazu, ale w niektórych naprawdę można poczuć dotyk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »