Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 14:00 Autor: PAP

Związek Cyfrowa Polska: na tle innych krajów nie jesteśmy prymusem w zakresie umiejętności cyfrowych uczniów

Na tle krajów Grupy Wyszehradzkiej nie jesteśmy prymusem w zakresie umiejętności cyfrowych uczniów - wskazał w czwartek prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik, prezentując wstępne wyniki IT Fitness Test 2022, który prowadzony był w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

W czwartek na konferencji prasowej Związku Cyfrowa Polska zaprezentowano wyniki pierwszej edycji IT Fitness Test 2022 Grupy Wyszehradzkiej. IT Fitness Test to metoda pomiaru alfabetyzmu cyfrowego. W sprawdzianie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych jak również nauczyciele prowadzący zajęcia na wszystkich etapach edukacji.


Test kompetencji cyfrowych został przeprowadzony jednocześnie na terenie czterech krajów: Czech, Polski, Słowacji i Węgier.


Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik prezentując wstępne wyniki testu wskazał, że był on podzielony na pięć grup tematycznych: internet, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, rozwiązywanie złożonych problemów, narzędzia biurowe, cyfrowe narzędzia współpracy i sieci społecznościowe.


Kanownik poinformował, że w teście wzięło udział prawie 15 tys. uczniów szkół podstawowych. "Średni wynik dla tej grupy osób to 45,3 proc. (poprawnych odpowiedzi-PAP). Najlepiej wypadło województwo dolnośląskie, najsłabiej województwo lubuskie" - przekazał.


Jak dodał, polscy uczniowie najlepiej wypadają w obszarze cyberbezpieczeństwa osiągając średni wynik na poziomie 57 proc. "To, co smuci, to że uczniowie bardzo słabo wypadają w narzędziach biurowych (38 proc) i w zakresie mediów społecznościowych (39 proc.)" - zaznaczył Kanownik.


Prezes Związku Cyfrowa Polska zwrócił uwagę, że w porównaniu do innych krajów Grupy Wyszehradzkiej "nie jesteśmy prymusem". "Lepsi od nas są koledzy z Czech (52 proc.) i Słowacji (54 proc.), trochę gorsi - z Węgier (43 proc.)" - wskazał.


W teście wzięło także udział ponad 15 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych osiągając wynik na poziomie 41,1 proc. Najlepiej wypadło województwo śląskie i mazowieckie, najsłabiej ponownie Lubuskie.


"Na tle innych krajów regionu ponownie prymusem tu nie jesteśmy. Lepsi od nas są Czesi (50 proc.) i Węgrzy (50 proc.). A Słowacy są minimalnie gorsi (37 proc.)" - zaznaczył Kanownik.


Z kolei nauczyciele osiągnęli wynik lepszy niż uczniowie - 54 proc.


Kanownik zapowiedział, że w następnych latach planowane są kolejne edycje testu.


Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński wyraził nadzieję, że w przyszłym roku te wyniki będą lepsze i staniemy się liderem pod względem umiejętności cyfrowych. "Bardzo wiele dobrych rzeczy się dzieje w sektorze nauki i oświaty, jeżeli chodzi o cyfryzację. (...) Trudno sobie wyobrazić robienie ciekawych rzeczy zupełnie odrzucając technologie" - powiedział Cieszyński.


Pogratulował uczniom i nauczycielom, którzy otrzymali najlepszy wynik w IT Fitness Test. Cieszyński podkreślił, że nauczyciele są przewodnikami swoich uczniów przez cyfrowy świat. "To jedno z najlepszych rzeczy w życiu: trafić na takiego nauczyciela, który jest zaangażowany" - dodał.


Pełnomocnik premiera ds. GovTech i pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej Justyna Orłowska zaznaczyła, że wyzwaniem na najbliższe lata jest rozwijanie u dzieci kompetencji przyszłości. "To kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja, współpraca. To przyświecało nam przy wprowadzeniu +Laboratoriów przyszłości+ do szkół podstawowych" - powiedziała Orłowska.


Laboratoria Przyszłości to rządowa inicjatywa, w ramach której szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymują pieniądze na zakup wyposażenia w postaci m.in. drukarek 3D, mikrokontrolerów, sprzętu do nagrywania audio i wideo czy lutownic z akcesoriami. Szkoły mogą wybierać także wyposażenie dodatkowe – od narzędzi do prac ręcznych przez gogle VR po pomoce dydaktyczne.


IT Fitness Test jest dostępny dla każdego bezpłatnie na stronie internetowej: https://itfitness.eu/pl/. (PAP)


Autorka: Karolina Kropiwiec


kkr/ mir/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 04:50 Bloomberg: Japonia i Holandia dołączą do kontroli produkcji chipów w Chinach Japonia i Holandia dołączą do Stanów Zjednoczonych we wdrażaniu kontroli eksportu sprzętu do produkcji półprzewodników w Chinach, poinformował w piątek… » więcej 2023-01-27, godz. 04:00 Amerykański kongresmen wygłosił przemówienie, które napisała mu… sztuczna inteligencja Krótki, bo liczący ok. 100 słów tekst, odczytany w środę w Izbie Reprezentantów przez parlamentarzystę Jake’a Auchinclossa został wygenerowany przez… » więcej 2023-01-27, godz. 04:00 Izrael uderza w Gazę nalotami po przechwyceniu rakiet Hamasu W piątek rano ze Strefy Gazy wystrzelono dwie rakiety, a Izrael odpowiedział nalotami na to terytorium, co jeszcze bardziej zaostrzyło napięcia po czwartkowym… » więcej 2023-01-27, godz. 03:30 Morawiecki: wiele tabu z przeszłości zostało przezwyciężonych Współpraca na rzecz pomocy Ukrainie jest możliwa, bo udało się przezwyciężyć wiele tabu z przeszłości - podkreślił premier Polski Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-01-27, godz. 02:40 Prognoza pogody na 27 i 28 stycznia Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą dominuje rozległy układ wysokiego ciśnienia, jedynie krańce północne oraz południe kontynentu… » więcej 2023-01-27, godz. 02:10 W. Brytania/ Gangi na przerzucie ludzi przez La Manche zarobiły w 2022 r. 183 mln funtów Gangi zajmujące się przemytem ludzi do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche zarobiły w zeszłym roku 183 miliony funtów (prawie miliard złotych) - wynika… » więcej 2023-01-27, godz. 01:20 Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział Wołodymyr Zełenski w czwartek… » więcej 2023-01-27, godz. 01:00 Finlandia/ Prezydent Niinisto: jeśli Erdogan nie zmieni zdania ws. rozszerzenia NATO, to czas na poważną rozmowę Jeśli do czasu lipcowego szczytu NATO w Wilnie, kwestia ratyfikacji przez Turcję członkostwa Finlandii w NATO nie posunie się naprzód, to czas na poważną… » więcej 2023-01-27, godz. 00:30 USA/ Pierwszy za kadencji Bidena proces sądowy z możliwą karą śmierci Ława przysięgłych w Nowym Jorku uznała w czwartek imigranta z Uzbekistanu Sayfullo Saipowa winnym zabicia ośmiu osób na ścieżce rowerowej Manhattanu, grozi… » więcej 2023-01-27, godz. 00:10 Naukowcy odkryli, że mrówki potrafią „wykryć” nowotwór w moczu chorej osoby Nie od dziś zmieniają, że niektóre nowotwory mają swój specyficzny zapach. Wielokrotnie w mediach pojawiały się informacje o psach, które wykrywały raka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »