Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 10:00 Autor: PAP

Ziobro czeka na odpowiedz premiera w sprawie przywrócenia kompetencji wiceministrowi Ozdobie

Szef Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że czeka na odpowiedź premiera ws. przywrócenia kompetencji wiceministrowi klimatu i środowiska Jackowi Ozdobie. Dodał też, że podczas debaty nad wotum nieufności wobec niego będzie sam siebie bronił. Fakty mnie bronią - podkreślił.

Według zarządzenia ministra klimatu i środowiska ws. podziału kompetencji w kierownictwie resortu, zadania wykonywane dotychczas przez Ozdobę przejął inny wiceminister - Edward Siarka. Do kompetencji Ozdoby należało określanie szczegółowych zadań oraz nadzorowanie prac Departamentu Gospodarki Odpadami i Departamentu Instrumentów Środowiskowych, a także wykonywanie kompetencji w stosunku do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił kilka dni temu, że Ozdoba w ostatnim czasie zachowywał się w sposób niewłaściwy jak na wiceministra. "Mówię tutaj o wypowiedziach, które mógłby jako poseł wypowiadać, ale raczej opozycyjny, a nie koalicyjny" - wyjaśnił wówczas rzecznik rządu.


"Zażądałem (przywrócenia Ozdoby - PAP), jeszcze nie miałem okazji o tym rozmawiać; zażądałem i będziemy w tym konsekwentni" - powiedział w czwartek w porannym wywiadzie dla Polsat News Ziobro.


"Nie pozwolimy, by tak kompetentny minister, który walczy skutecznie z mafią śmieciową, bardzo poważnymi przestępcami, którzy powodują duże szkody w Polsce i którzy ściągają śmieci można powiedzieć z całego świata do Polski i zaśmiecają nasz kraj, a on odnosi same sukcesy", był odsunięty - zaznaczył szef Solidarnej Polski.


Dopytywany, czy Ozdoba miał prawo mówić o rządzie, w którym jest wiceministrem, że odnosi "pasmo porażek" i czy takie słowa nie muszą wywołać takiej reakcji, Ziobro odparł, że Ozdoba jest też rzecznikiem Solidarnej Polski. "Pan minister zareagował na nieprawdziwe informacje ze strony środowiska pana premiera, które ukazały się w mediach na temat przebiegu Rady Ministrów. Nie tylko było to złamanie pewnych zasad, że rozmawiamy między sobą, to jeszcze zostały one kłamliwie przedstawione" - powiedział Ziobro.


"My nie będziemy milczeć, nie pozwolimy, by nas ktoś obrażał, kłamał i opowiadał nieprawdziwe informacje" - zaznaczył.


Ziobro pytany, czy sądzi, że premier Mateusz Morawiecki będzie go bronił z mównicy w Sejmie podczas przyszłotygodniowej debaty nad wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości ocenił, że nie ma takiej potrzeby. "Nie mam takiej potrzeby, to jest decyzja pana premiera. Będą sam siebie bronił, bo fakty mnie bronią" - odparł.


Dopytywany, czy jest przygotowany na to, że któremuś z posłów Zjednoczonej Prawicy "zadrży ręka" podczas tego głosowania zapewnił, że jest przygotowany na każdy scenariusz i nie obawia się żadnej decyzji w swojej sprawie.


Pytany czy jako prokurator generalny ujawni materiały dotyczące śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej, nazwał manipulacją dowodzenie, iż przesądzone jest, że nie było zamachu. TVN24 ujawnił opinię według której stan ciał ofiar katastrofy smoleńskiej nie wskazywał na eksplozję; wedle ustaleń podkomisji, eksplozja nastąpiła w salonce nr 3 - powiedział Antoni Macierewicz, szef podkomisji badającej katastrofę smoleńską.


"W tej sprawie jest opinia, ale jest ona jeszcze uzupełniana, są pewne sprzeczności, są też opinie cząstkowe, z których wynika, że obrażenia stwierdzone na zwłokach kilku ofiar katastrofy smoleńskiej mogę wskazywać na eksplozję" - powiedział Ziobro.


Zaznaczył, że nie nadzoruje bezpośrednio tego śledztwa, ale ma zaufanie do prowadzącego je obecnie prokuratora Krzysztofa Urbaniaka, i nie będzie narzucał żadnej decyzji w sprawie ewentualnego ujawnienia opinii. "To jest jego decyzja, jeśli on podejmie taką decyzję, to będę to szanował" - zapewnił.


11 kwietnia br. Antoni Macierewicz przedstawił raport kierowanej przez siebie podkomisji smoleńskiej, według którego katastrofa z 10 kwietnia 2010 r. była wynikiem ingerencji Rosji. Zdaniem Macierewicza zgromadzony materiał jest "bezspornym i niepodważalnym" dowodem na eksplozję, która rozpoczęła katastrofę smoleńską.


10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.(PAP)


autor: Aleksander Główczewski


ago/ itm/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 12:00 NFZ: nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z Funduszem Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, odnosząc się do sprawy ginekolożki… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Będzie filmowa wersja musicalu z piosenkami Dylana. W obsadzie Olivia Colman i Woody Harrelson Wystawiane m.in. na Broadwayu przedstawienie „Girl from the North Country” z piosenkami Boba Dylana doczeka się wersji filmowej. Gwiazdami powstającego musicalu… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Turcja/ W trzęsieniach ziemi w XX wieku zginęło ponad 100 tys. osób; obecny kataklizm najgorszy od 1939 r. Poniedziałkowe trzęsienie ziemi było największym kataklizmem w Turcji od 1939 r. - mówił prezydent Recep Tayyip Erdogan odnosząc się do historycznego trzęsienia… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Hołownia: Polska 2050 i PSL chcą stworzyć jedną listę spraw do załatwienia (krótka) Polska 2050 i PSL chcą stworzyć wspólną listę spraw do załatwienia przez przyszły rząd po przejęciu władzy - zapowiedział we wtorek Szymon Hołownia… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Mistrz świata w boksie Ukrainiec Usyk: rosyjskie medale będą znaczone krwią, śmiercią i łzami Ukraiński mistrz świata wagi ciężkiej w boksie Ołeksandr Usyk w nagraniu wideo adresowanym do prezydenta MKOl Thomasa Bacha oświadczył, że osiągnięcia… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Szef klubu KO: przychylnie patrzymy na wniosek Lewicy ws wotum nieufności wobec szefa MEiN Jeszcze nie ma decyzji, czy posłowie KO będą się podpisywać pod wnioskiem Lewicy o wotum nieufności wobec szefa MEiN Przemysława Czarnka, ale przychylnie… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Francja/ Kolejna fala protestów przeciwko reformie emerytalnej; strajkują m.in. pracownicy sektora energetycznego We wtorek rozpoczął się kolejny dzień protestów przeciwko rządowemu projektowi reformy emerytalnej. Strajkują między innymi pracownicy sektora energetycznego… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Rząd rozpoczął obrady; zajmie się projektem dot. prowadzenia ewidencji płatności dla podmiotów z dużą liczbą… Rząd we wtorek rozpoczął obrady, podczas których zajmie się projektem dotyczącym prowadzenia ewidencji płatności dla podmiotów z dużą liczbą wpła… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 M.Kołodziejczak: do wyborów będzie wspólna partia z Porozumieniem, jej szyld pokażemy w następnym tygodniu Zaczynamy budowę nowego, silnego środowiska politycznego; do wyborów będzie przygotowana wspólna partia, która będzie startowała do Sejmu, jej szyld pokażemy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »