Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 19:50 Autor: PAP

Media: komisja PE skontroluje, na co Hiszpania wydaje środki z Europejskiego Funduszu Odbudowy

Parlament Europejski zapowiedział wysłanie do Hiszpanii w lutym specjalnej misji, która ma sprawdzić wydatkowanie środków unijnych, w tym przyznanych temu krajowi z Europejskiego Funduszu Odbudowy. Choć komisja kontroli budżetowej PE zapewnia o rutynowych działaniach, to po raz pierwszy kontrola obejmie pakiet Next Generation EU - podkreśla dziennik „ABC”.

Hiszpania otrzymała dotąd 31 mld euro z przeznaczeniem na reformy i inwestycje po pandemii Covid-19. Komisja budżetowa PE chce się zwłaszcza dowiedzieć, na co została wydana pierwsza transza środków - 11,5 mld euro, którą Hiszpania otrzymała pod koniec 2021 roku.


W połowie października rząd Hiszpanii przyjął dymisję szefowej zarządzającej środkami Next Generation w tym kraju Rocio Frutos Ibor po polemice związanej z problemami z brakiem przejrzystości i ryzykiem niedotrzymania umowy z Brukselą. Frutos Ibor wskazywała na trudności w kontrolowaniu wydatkowania pieniędzy w związku z brakiem operacyjnego system audytu i kontroli funduszy, tzw. Coffee, który - zgodnie z obietnicą rządu - miał ruszyć w trzecim kwartale 2021 roku.


Według "ABC", po wypłaceniu Hiszpanii pierwszej transzy z funduszu Next Generation na odbudowę po pandemii sprawdzono, czy rząd przeprowadza reformy, ale nie sprawdzono, czy dokonuje inwestycji. Trybunał Obrachunkowy UE wskazał na brak rygorystycznego monitorowania reform.


Audytorzy PE spotkają się zarówno z Frutos Ibor, jak i z obecnym dyrektorem generalnym zarządzającym środkami Jorge Fabrą. Zgodnie z kalendarzem prac, komisja kontroli budżetowej PE będzie rozmawiała z ministrami i sekretarzami stanu rządu w Madrycie w celu skontrolowania wydatkowanych pieniędzy, a także spotka się z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców CEOE i związków zawodowych, a także banku Santander i firmy konsultingowej EY.


Przewodnicząca komisji kontroli budżetowej PE, niemiecka deputowana z Europejskiej Partii Ludowej Monika Hohlmeier już pod koniec października ostro skrytykowała urzędników unijnych za powolność w monitorowaniu środków przekazanych Hiszpanii w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy - informował dziennik „El Mundo”.


„Nie mam pojęcia, na co są wydawane te pieniądze - powiedziała Hohlmeier podczas posiedzenia komisji kontroli budżetowej w Brukseli. - To jest nie do zaakceptowania”. „Kiedy nam przyniosą dokumenty wykazujące, na co przeznaczają pieniądze?” - zapytała zwracając się do dyrektorów generalnych w Komisji Europejskiej Maartena Verweya i Celine Gauer. - „Musimy wiedzieć, na co wydaje pieniądze Hiszpania, bo w ogóle nie mamy takiej informacji” - dodała eurodeputowana.


Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)


opi/ ap/


Kraj i świat

2023-01-30, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy pochmurno, mieszane opady w całym kraju W nocy z poniedziałku na wtorek będzie pochmurno, będzie padał śnieg, deszcz ze śniegiem i deszcz. Silny wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne… » więcej 2023-01-30, godz. 19:40 Śląskie/ Sejmik podniósł wysokość opłat za egzaminy na prawo jazdy Stawki opłat za państwowe egzaminy na prawo jazdy na terenie woj. śląskiego podniósł w poniedziałek Sejmik Woj. Śląskiego na wniosek tamtejszego marszałka… » więcej 2023-01-30, godz. 19:40 Ukraina/ Deputowana: około 30 proc. terytorium kraju jest pokryte minami i materiałami wybuchowymi Około 30 proc. terytorium Ukrainy jest pokryte minami i materiałami wybuchowymi, a nieusunięcie ich może wywołać 'efekt domina' w Europie i Afryce, powiedziała… » więcej 2023-01-30, godz. 19:20 Węgry/ Premier Orban: energia z Azerbejdżanu to obecnie najbardziej realny scenariusz dywersyfikacji dla Europy W chwili obecnej najbardziej realnym scenariuszem dywersyfikacji dla Europy jest transport energii z Azerbejdżanu - powiedział w poniedziałek w Budapeszcie… » więcej 2023-01-30, godz. 19:20 MŚ w paranarciarstwie - trzy medale Polaków Witold Skupień (ZOMA Team Obidowiec Obidowa) zdobył złoty medal na 18 km techniką klasyczną oraz srebrny na 10 km techniką dowolną w zakończonych w szwedzkiej… » więcej 2023-01-30, godz. 19:10 Hiszpania/ Średniowieczne zamki na sprzedaż; niektóre kosztują mniej niż mieszkanie w mieście W Hiszpanii w sprzedaży znajdują się średniowieczne zamki, a niektóre z nich można kupić za cenę niższą od mieszkania w dużym mieście - podał w raporcie… » więcej 2023-01-30, godz. 19:00 Kanada/ Lekarze mogliby przyjąć miliony pacjentów więcej, gdyby nie obowiązki administracyjne Kanadyjscy lekarze mogliby przyjąć 55,6 mln pacjentów więcej rocznie, gdyby nie zajmowały im czasu niepotrzebne czynności administracyjne - oszacowano w… » więcej 2023-01-30, godz. 18:40 Śląskie/ Sejmik zapewnił finansowanie wojewódzkiego programu in vitro Sejmik Woj. Śląskiego zdecydował w poniedziałek o zmianach w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej regionu, które m.in. zapewniają finansowanie wojewódzkiego… » więcej 2023-01-30, godz. 18:40 Mazowieckie/ Przejezdna jest już dk 60 w Bielsku, gdzie wywróciła się ciężarówka z trzodą chlewną W miejscowości Bielsk niedaleko Płocka na drodze krajowej nr 60 przywrócono już normalny ruch samochodowy. Wcześniej wywrócił się tam ciężarowy man z… » więcej 2023-01-30, godz. 18:30 Tajwan/ Prezydent Tsai rozmawiała z prezydentem-elektem Czech Petrem Pavlem Prezydent Tsai Ing-wen rozmawiała w poniedziałek telefonicznie z prezydentem-elektem Czech Petrem Pavlem. Przy rozmowie był obecny również minister spraw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »