Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 09:30 Autor: PAP

Lubelskie/ Policjanci zatrzymali osiem osób podejrzanych o oszustwa internetowe

Lubelscy funkcjonariusze zatrzymali osiem osób podejrzanych o oszustwa internetowe i kradzież pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych – poinformowała we wtorek policja. Wobec siedmiu osób sąd zastosował tymczasowy areszt. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Jak przekazała w środowym komunikacie policja, całą sprawę zainicjowało zgłoszenie przez mieszkańca powiatu chełmskiego, który we wrześniu 2022 roku zawiadomił, że padł ofiarą cyberprzestępców, a z jego konta bankowego - poprzez kilka nieautoryzowanych przelewów - zniknęło ponad 200 tysięcy złotych.


Wyjaśniono, że przestępczy proceder zaangażowanych było wiele osób, z których każda miała przydzielone konkretne zadania. "Jedni zajmowali się stroną techniczną, pozyskiwali odpowiedni sprzęt, inni wykorzystując techniki socjotechniczne uzyskiwali od pokrzywdzonych dane potrzebne do autoryzacji przelewów bankowych i nieautoryzowanych dostępów do kont, bądź dane służące do zmiany narzędzia autoryzacyjnego" – poinformowała policja.


Następnie, rachunki bankowe były przejmowane po uprzednim wykorzystaniu specjalnie przygotowanych stron, łudząco podobnych do stron bankowości internetowej, gdzie pokrzywdzeni wprowadzali swoje dane do logowania oraz hasła. "W ten sposób sprawcy uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych osób pokrzywdzonych, następnie dokonywali przelewów z tych kont, a przelane środki były wypłacane w bankomatach na terenie całego kraju" – podała policja.


Funkcjonariusze z Wydziału w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wspólnie z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Chełmie zatrzymali do tej pory osiem osób podejrzewanych o oszustwa internetowe i kradzież pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych. Wobec siedmiu z nich sąd zastosował tymczasowy areszt.


Na poczet przyszłych kar i środków karnych policjanci zabezpieczyli u podejrzanych pieniądze w łącznej kwocie ponad 14 mln zł.


Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi do 10 lat więzienia. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ mark/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 10:00 PŚ w łyżwiarstwie szybkim - 16 Polaków na starcie w Tomaszowie Mazowieckim Szesnaścioro Polaków w gronie 200 czołowych łyżwiarzy szybkich globu będzie rywalizować od piątku do niedzieli w zawodach Pucharu Świata w Tomaszowie… » więcej 2023-02-09, godz. 10:00 Szynkowski vel Sęk o szczycie UE: będziemy zabiegać o zwiększenie wsparcia Ukrainy Podczas Rady Europejskiej będziemy zabiegać o kontynuację i zwiększanie wszechstronnego wsparcia UE na rzecz Ukrainy - powiedział PAP minister ds. UE Szymon… » więcej 2023-02-09, godz. 10:00 Chorwacja/ Resort obrony: 80 proc. podwyżki dla chętnych do odbycia dobrowolnej służby wojskowej Ministerstwo obrony Chorwacji zaproponowało podniesienie o 80 proc. wynagrodzeń dla chętnych do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - poinformował… » więcej 2023-02-09, godz. 10:00 Beskidy/ Zmalało zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry i Pilska GOPR obniżyło do drugiego stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze. Dotychczas obowiązywał tam wyższy - trzeci stopień. Beskidzcy goprowcy podali… » więcej 2023-02-09, godz. 09:50 Turcja/ W kraju przywrócono dostęp do Twittera, ograniczony w związku z krytyką rządu po trzęsieniu ziemi W Turcji przywrócono w czwartek dostęp do Twittera po tym, gdy główni dostawcy usług komórkowych przez kilkanaście godzin blokowali serwis z powodu rosnącej… » więcej 2023-02-09, godz. 09:50 Tatry/ Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, szlaki są zasypane śniegiem W Tatrach do godziny 20 w czwartek obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym… » więcej 2023-02-09, godz. 09:50 Evangeline Lilly odwiedziła Jeremy’ego Rennera. Ma dobre wieści „To cud, prawdziwy cud” - stwierdziła w najnowszym wywiadzie Evangeline Lilly, wspominając swoją niedawną wizytę u Jeremy’ego Rennera. Aktorka wyznała… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 Media: Rosja straciła ponad 20 generałów na wojnie z Ukrainą Rosja straciła na wojnie z Ukrainą ponad 20 generałów - podał w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza. Są to oceny wywiadu japońskiego, uzyskane wspólnie… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 UE/ Premier Estonii: kraje Unii powinny wspólnie kupować broń i amunicję dla Ukrainy Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny wspólnie kupować broń i amunicję dla Ukrainy - powiedziała w czwartek przed rozpoczęciem nadzwyczajnego… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 Liga NHL - Stars nie zwalniają tempa Hokeiści Dallas Stars pokonali Minnesota Wild 4:1 w jednym z dwóch środowych meczów ligi NHL i po 30. zwycięstwie w sezonie z dorobkiem 70 punktów prowadzą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »