Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 05:10 Autor: PAP

USA/ Demokrata Raphael Warnock wygrał wybory w Georgii, powiększając większość Demokratów w Senacie

Senator Demokratów Raphael Warnock wywalczył reelekcję w pojedynku o mandat senatora ze stanu Georgia - podała telewizja NBC News, opierając się na częściowych wynikach drugiej tury wyborów. Jego zwycięstwo oznacza, że Demokraci będą mieć 51 mandatów w 100-miejscowym Senacie, o jeden więcej niż przed tegorocznymi wyborami.

Po podliczeniu głosów z 97 proc. komisji wyborczych, Warnock - pastor kościoła baptystów w Atlancie - prowadzi z przewagą 1,2 p.p. nad byłą gwiazdą futbolu amerykańskiego Herschelem Walkerem, lecz pozostałe do podliczenia głosy zdecydowanie faworyzują Demokratę.


Zwycięstwo Warnocka oznacza, że przez najbliższe dwa lata rozkład sił w Senacie będzie wynosił 51-49 dla Demokratów. Obecnie jest to 50-50, lecz decydujący głos ma wiceprezydent Kamala Harris, co zapewnia większość Demokratom. Zwiększony stan posiadania pozwoli partii prezydenta przejąć pełnię władzy w komisjach, a także uprawnienia do wzywania świadków do składania zeznań lub dokumentów, co ma znaczenie w kontekście ewentualnych śledztw parlamentarnych. Ułatwi też to zatwierdzanie kandydatów prezydenta na sędziów federalnych i na stanowiska dyplomatyczne.


Mimo zwycięstwa w Senacie, Demokraci stracili większość w Izbie Reprezentantów, gdzie od stycznia Republikanie będą mieć 222 mandaty, zaś Demokraci - 213.


Warnock to pastor kościoła baptystów w Atlancie, w którym kiedyś kazania wygłaszał Martin Luther King. Do Senatu dostał się w 2020 r. w ramach wyborów uzupełniających, stając się pierwszym czarnoskórym senatorem z Georgii. Walker, również Afroamerykanin, to była gwiazda futbolu amerykańskiego i właściciel firmy cateringowej, którego kandydaturę od początku promował były prezydent Donald Trump.


Wtorkowa druga tura była konieczna po tym, jak 8 listopada żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganych 50 proc. głosów. Ich wyścig był "najdroższym" pojedynkiem wyborczym w kraju; tylko na kampanię w samej drugiej turze obie partie przeznaczyły łącznie ponad 80 mln dolarów.


Kampania w Georgii była też jedną z najbardziej kontrowersyjnych, głównie dzięki sprawom obyczajowym związanym z Walkerem, który był oskarżany m.in. o płacenie za aborcję swoim partnerkom (Walker stanowczo wypowiada się przeciwko aborcji) i przemoc domową.


Zwycięstwo Warnocka jest już kolejną wygraną kandydatów Demokratów w stanie, który do niedawna był uważany za solidnie konserwatywny. W 2020 r. Joe Biden został pierwszym od prawie 20 lat politykiem Demokratów, który wygrał w tym stanie wybory na prezydenta.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ sp/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 06:30 70 lat temu reżim komunistyczny w PRL wydał dekret podporządkowujący Kościół państwu 70 lat temu, 9 lutego 1953 r., ogłoszono dekret Rady Państwa o obsadzaniu stanowisk kościelnych za zgodą organów państwowych. Miał on być przełomowym… » więcej 2023-02-09, godz. 06:30 Wirusolog: najmłodsze dzieci są nawet 2-3 razy bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 Najmłodsze dzieci są nawet 2-3 razy bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 w porównaniu z grupą dzieci od 6 do 17 lat, w związku z czym częściej… » więcej 2023-02-09, godz. 06:20 MŚ w biathlonie - Tiril Eckhoff nie wyklucza zakończenia kariery Multimedalistka biathlonowych mistrzostw świata Norweżka Tiril Eckhoff po raz pierwszy od 11 lat nie wystąpi w czempionacie globu. 32-letnia zawodniczka, gnębiona… » więcej 2023-02-09, godz. 06:10 KGP: przez dwa tygodnie sześciu policjantów pełni służbę na włoskich stokach narciarskich Przez dwa tygodnie sześciu polskich policjantów pełni służbę we Włoszech. Czterech patroluje stoki narciarskie w rejonie miejscowości Moena, dwóch zaś… » więcej 2023-02-09, godz. 06:10 Synoptyk IMGW: w czwartek dużo słońca na południu kraju, noc z silnym mrozem na terenach podgórskich W czwartek najwięcej słońca będzie na południu kraju - powiedziała PAP synoptyk IMGW Ilona Bazyluk. W ciągu dnia temperatura w całej Polsce powinna wzrosnąć… » więcej 2023-02-09, godz. 06:10 W. Andrusiewicz: minister otrzymał raport ws. odmowy aborcji, jest bardzo szczegółowy Minister zdrowia Adam Niedzielski otrzymał szczegółowy raport na temat odmowy aborcji u wykorzystanej seksualnie osoby z niepełnosprawnością - powiedział… » więcej 2023-02-09, godz. 06:00 Ruszył nabór gabinetów do akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” Polskie Towarzystwo Okulistyczne ogłosiło nabór gabinetów i poradni okulistycznych do VII edycji ogólnopolskiej akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”… » więcej 2023-02-09, godz. 06:00 Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej tworzą absorber energii kinetycznej Na Politechnice Rzeszowskiej powstaje absorber energii kinetycznej, który można będzie stosować na przykład w pojazdach mechanicznych jako amortyzator bezpieczeństwa… » więcej 2023-02-09, godz. 06:00 15 milionów ludzi na świecie zagrożonych powodziami wywołanymi przez jeziora lodowcowe Jeziora lodowcowe nie są w stanie przyjąć nadmiaru wody z topniejących pod wpływem zmian klimatu lodowców. Powodzie zagrożą egzystencji 15 milionów ludzi… » więcej 2023-02-09, godz. 06:00 Szachiści popełniają więcej błędów, gdy grają w pomieszczeniu o zanieczyszczonym powietrzu Wpływ jakości powietrza na decyzje podejmowane podczas gry w szachy jest znaczący. Kiedy wymagana jest maksymalna koncentracja, liczba błędów u graczy zamkniętych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »