Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-06, 07:20 Autor: PAP

MŚ 2022 - Stadion 974: zbudowany, by zniknąć

Poniedziałkowy mecz Brazylii z Koreą Płd. był ostatnim, nie tylko w trakcie mistrzostw świata w Katarze, jaki odbył się na Stadion 974. To jedyny z siedmiu obiektów powstałych z myślą o tegorocznym mundialu, który niedługo przestanie istnieć.

Władze Kataru przekazały, że cały stadion, który składa się z 974 kontenerów, będzie rozebrany na części, a te trafią do krajów, gdzie jest zapotrzebowanie na podobną infrastrukturę. Eksperci chwalili kształt obiektu, ale podkreślali przy tym, że potrzebnych jest więcej informacji dotyczących tego, co się z nim stanie po zakończeniu turnieju.


"Projektowanie z myślą o demontażu jest jedną z głównych zasad zrównoważonego budownictwa. Pozwala to później na doprowadzenie terenu do jego pierwotnego, naturalnego stanu lub wykorzystanie do innych celów" - powiedział Karim Elgendy, który wcześniej pracował w Komitecie Organizacyjnym jako konsultant ds. klimatu.


Jak dodał, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, zanim określi się budynek mianem "zrównoważonego".


Katar nie sprecyzował, gdzie zdemontowane części stadionu trafią po turnieju, ani nawet kiedy zostanie rozebrany. Organizatorzy powiedzieli, że stadion można rozebrać, aby np. zbudować gdzie indziej obiekt o tej samej wielkości lub wiele mniejszych stadionów. To, gdzie trafia jego komponenty ma znaczenie ze względu na emisje CO2 podczas transportu.


Grupa zajmująca się ochroną środowiska - Carbon Market Watch, która badała plany Kataru w zakresie zrównoważonego rozwoju, oświadczyła, że to, czy Stadium 974 ma niższy ślad węglowy niż stadion stały, sprowadza się do tego "ile razy i jak daleko części obiektu będą transportowane i ponownie montowane".


Budynki odpowiadają za prawie 40 proc. światowej emisji dwutlenku węgla związanej z energią, z czego około 10 proc. pochodzi z węgla wcielonego lub emisji gazów cieplarnianych związanych z budową, konserwacją i rozbiórką budynków.


Katar od początku przyznania mu organizacji tegorocznego mundialu był mocno krytykowany za traktowanie nisko opłacanych pracowników-imigrantów, którzy zbudowali stadiony, linie metra i pozostałą infrastrukturę potrzebną na mistrzostwa świata o wartości ponad 200 miliardów dolarów. Władze kraju twierdzą, że krytycy ignorują reformy prawa pracy wprowadzone w ostatnich latach.


Stadium 974, nazwany na cześć międzynarodowego numeru kierunkowego Kataru i liczby kontenerów użytych do budowy stadionu, jest jedynym obiektem, który został zbudował na mundial, a jaki nie jest klimatyzowany. Podczas meczu, w którym Szwajcaria pokonała Serbię 3:2, powietrze było zauważalnie bardziej wilgotne i gorące niż w innych miejscach. Właśnie dlatego spotkania na tym obiekcie są rozgrywane jedynie wieczorami, gdy jest chłodniej. Dwa razy, z Meksykiem i Argentyną, grali ma nim polscy piłkarze.


Mimo braku klimatyzacji i praktyk organizatorów budzących wątpliwości, Stadium 974 cieszy się popularnością wśród kibiców, którzy robią sobie zdjęcia na jego tle przed lub po meczu. W sumie na obiekcie zaplanowano siedem spotkań, a ostatnim z nich było poniedziałkowe starcie Brazylii z Koreą Południową.


"Naprawdę nie mogłam się doczekać, żeby zobaczyć, jak ten stadion zbudowano. Kiedy weszłam do środka, skupiłam się tylko na sprawdzaniu, jak tego dokonano" - przyznała 42-letnia mieszkanka Kataru Jhonarel Minoza, która pochodzi z Filipin.


Dodała, że o niekonwencjonalnym projekcie obiektu słyszała na długo przed MŚ. Razem z siostrą jednak postawiły sobie za cel obejrzenie spotkania na każdym z siedmiu stadionów, na których rozgrywany jest turniej.


Firma Fenwick Iribarren Architects, która zaprojektowała Stadium 974 i dwa inne areny mundialu, przyznaje, że jej ideą było uniknięcie zbudowania "białego słonia", tj. obiektu, który pozostanie nieużywany lub niedostatecznie wykorzystywany po zakończeniu turnieju, jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszych turniejów w RPA, Brazylii czy Rosji.


Władze Kataru podkreślają, że mają już plany na zagospodarowanie sześciu pozostałych stadionów po zakończeniu mundialu. Na kilku z nich część trybun zostanie zdemontowana.(PAP)


msl/ pp/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 02:40 Peru/ Po dwóch miesiącach kryzysu rząd Diny Boluarte stawia na przetrwanie We wtorek upłynęły dwa miesiące od wybuchu kryzysu politycznego, w ciągu których na ulicach peruwiańskich miast zginęło od kul policji co najmniej 48… » więcej 2023-02-08, godz. 02:10 Francja/ AFP: Instagram zmuszony do usunięcia treści influencerów reklamujących napoje alkoholowe Francuski wymiar sprawiedliwości, na wniosek stowarzyszenia Addictions France, nakazał Instagramowi usunięcie treści influencerów, którzy „nielegalnie… » więcej 2023-02-08, godz. 01:50 W. Brytania/ Media: program deradykalizacji traktuje terroryzm jako chorobę, a nie zagrożenie Brytyjski program deradykalizacji zbyt często traktuje terroryzm jako zaburzenie psychiczne, zaś osoby tam trafiające - jako podatne na wpływy ofiary, a nie… » więcej 2023-02-08, godz. 01:20 Francja/ Protesty przeciwko projektowi reformy emerytalnej mniej liczne niż w styczniu Według danych francuskich władz, wtorkowe protesty przeciwko rządowemu projektowi reformy podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat zgromadziły mniej osób… » więcej 2023-02-08, godz. 01:10 Kanada/ Popiersie Chopina podróżuje ciężarówką do Vancouver Popiersie Fryderyka Chopina podróżuje obecnie przez Kanadę. Polonia obserwuje miejsca, do których dociera transportowana ciężarówką rzeźba, która docelowo… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 USA/ Setki mieszkańców Ohio, narażonych na skutki pożaru pociągu z niebezpiecznymi materiałami, odmawia ewakuacji Władze East Palestine w stanie Ohio w USA wezwały we wtorek do natychmiastowej ewakuacji mieszkańców, którzy nie podporządkowali się nakazowi wydanemu z… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 Włochy/ Prezydent po raz pierwszy w historii na festiwalu piosenki w San Remo Po raz pierwszy w historii festiwalu piosenki w San Remo na widowni zasiadł we wtorek prezydent Włoch Sergio Mattarella. Został on powitany owacją na stojąco… » więcej 2023-02-08, godz. 00:40 Rzecznik KG PSP: ratownicy starają się dotrzeć do kilku osób zlokalizowanych pod gruzami w Turcji W Turcji pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilka osób, ratownicy starają się do nich dotrzeć - poinformował w nocy z wtorku na środę rzecznik KG PSP bryg… » więcej 2023-02-08, godz. 00:10 Sześciolatek miał pograć na telefonie taty. Użył aplikacji i zamówił jedzenie za 1000 dolarów Bardzo żdziwieni byli mieszkańcy jednej z ulic na przedmieściach Detroit, gdy w sobotę wieczorem zobaczyli kolejkę dostawców jedzenia stojącą przed drzwiami… » więcej 2023-02-08, godz. 00:00 PSP: strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć żywych osób; łącznie to już 8 uratowanych Strażakom w Turcji udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób - 17-latkę i 4-osobową rodzinę; łącznie to już 8 uratowanych - poinformowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »