Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-06, 07:10 Autor: PAP

Spór między KO a PSL przy wyborze wiceszefa komisji spraw zagranicznych

Przeciwko wyborowi w ubiegłym tygodniu Władysława T. Bartoszewskiego (KP-PSL) na wiceprzewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych zagłosowali posłowie KO, uznając, że stanowisko to należy się ich klubowi. "PO zachowuje się jak pies ogrodnika" - komentuje Bartoszewski.

Do wyboru nowego wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych doszło w ostatni czwartek 1 grudnia. Prezydium komisji było uzupełniane niedługo po tym, jak nowym przewodniczącym komisji został Radosław Fogiel (PiS), zastępując Marka Kuchcińskiego, który został szefem KPRM.


Przed 1 grudnia wiceprzewodniczącymi komisji byli Barbara Bartuś i Przemysław Czarnecki (PiS), Maciej Konieczny (Lewica) oraz Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska). Do maja 2021 roku jeszcze jednym wiceprzewodniczącym komisji był Paweł Zalewski, ale został odwołany z tej funkcji po wykluczeniu z Platformy Obywatelskiej. Obecnie jest członkiem komisji z rekomendacji Polski 2050.


Właśnie na miejsce Zalewskiego wybrany został w ostatni czwartek Władysław T. Bartoszewski z KP-PSL. Został poparty przez wszystkich członków komisji z wyjątkiem pięciu posłów KO, którzy głosowali przeciw.


Sam Władysław T. Bartoszewski wyjaśnił w rozmowie z PAP, że już od dawna, na zaproszenie przewodniczącego komisji Marka Kuchcińskiego brał udział w pracach prezydium, czyli spotkaniach z gośćmi, wyjazdach zagranicznych władz komisji itd.


"Platforma przez ponad rok nie dawała sygnałów, że chce mieć swojego wiceprzewodniczącego w miejsce Pawła Zalewskiego. Myślę, że gdyby wystąpili do strony rządowej, to pewnie by dostali, bo taki był podział miejsc w prezydium" - powiedział Bartoszewski.


"Ja się nie wkręciłem w prace prezydium, tylko zaprosił mnie tam Marek Kuchciński. On również, odchodząc z komisji do KPRM uznał, że może nie byłoby bezsensownym, bym został wiceprzewodniczącym, bo nikt z Platformy oprócz pana Kowala nic w tej komisji nie robił" - dodał.


Skoro zaś był wakat, który przysługiwał partiom opozycyjnym, Bartoszewski, jak powiedział, zdecydował się kandydować, tym bardziej, że "Platforma nikogo nie zgłaszała". "Nawet dzień przed głosowaniem przewodniczący Fogiel spytał Platformę, z tego co wiem, czy oni kogoś zgłaszają. Nie zgłosili. Zachowali się więc jak pies ogrodnika - sam nie zje, ale innemu nie da" - zaznaczył Bartoszewski.


Politycy Koalicji Obywatelskiej przekonują jednak, że już od dawna dawali sygnały marszałek Sejmu, że chcą obsadzić stanowisko wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych, opróżnione przez Zalewskiego. Nie spotykało się to jednak, jak mówią, z żadnym odzewem.


"Myślę, że wszystkie partie opozycyjne powinny w takich sprawach zachowywać się pragmatycznie, to znaczy wspierać się wzajemnie. Jeśli to miejsce przeznaczone było z parytetu sejmowego dla Koalicji Obywatelskiej, wszystkie partie opozycyjne powinny to uszanować, także PSL" - powiedział PAP sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński.


Bartoszewski uważa jednak, że sprzeciw posłów KO przy wyborze jego na wiceprzewodniczącego komisji miał jeszcze inne tło. "Tego dnia pan premier Mateusz Morawiecki z panią minister Anną Moskwą spędzili dwie godziny na zespole ds. odnawialnych źródeł energii, więc poszła wiadomość, że PSL już się dogaduje z PiS" - powiedział poseł KP-PSL. Dodał, że posłowie KP-PSL zadeklarowali podczas spotkania z premierem swoje poparcie dla rządowego projektu nowelizacji ustawy o OZE, znoszącego tzw. zasadę 10H, który od pół roku leży w Sejmie. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/tgo/


Kraj i świat

2023-01-26, godz. 22:30 Do 40 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych eksplozji w środkowej Nigerii Do 40 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych eksplozji w środkowej Nigerii, która miała miejsce we wtorek - podały w czwartek miejscowe władze. Poprzedni bilans… » więcej 2023-01-26, godz. 22:20 Wielkopolskie/ Koniec utrudnień po pożarze naczepy ciężarówki na S5 Przywrócono normalny ruch na drodze ekspresowej S5 w okolicach miejscowości Wagowo (pow. poznański, woj. wielkopolskie), po tym jak w czwartkowe popołudnie… » więcej 2023-01-26, godz. 22:20 GDDKiA ostrzega przed błotem pośniegowym, śliskimi drogami oraz opadami i mgłą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostrzegła w czwartek wieczorem przed błotem pośniegowym, występującą lokalnie śliską nawierzchnią oraz… » więcej 2023-01-26, godz. 22:20 USA/ Archiwa Narodowe zwróciły się do byłych prezydentów, by sprawdzili, czy mają niejawne dokumenty Archiwa Narodowe USA zwróciły się do byłych prezydentów i wiceprezydentów z apelem, by sprawdzili, czy nie posiadają niejawnych dokumentów, w związku… » więcej 2023-01-26, godz. 22:10 MF: budżet na 2023 rok czeka już tylko na podpis prezydenta (komunikat) - Ministerstwo Finansów informuje: Sejm przyjął ostatecznie ustawę budżetową na 2023 r. To bezpieczny i odpowiedzialny budżet na niepewne czasy. Zapewnia… » więcej 2023-01-26, godz. 22:10 "Times of Malta": 250 lat walki z rosyjskim despotyzmem Od ponad 250 lat Europa Centralna zmaga się z tym samym. 160 lat temu wybuchło powstanie, w którym Polacy, Ukraińcy, Litwini i Białorusini wystąpili przeciw… » więcej 2023-01-26, godz. 22:10 PŚ w snowboardzie - trzecie miejsce Kwiatkowskiego w gigancie równoległym Oskar Kwiatkowski zajął trzecie miejsce w slalomie gigancie równoległym snowboardowego Pucharu Świata w kanadyjskim Blue Mountain. Michał Nowaczyk odpadł… » więcej 2023-01-26, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 26 stycznia, 22.05 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Oskar Kwiatkowski zajął trzecie miejsce w slalomie gigancie równoległym snowboardowego Pucharu Świata w kanadyjskim… » więcej 2023-01-26, godz. 22:10 USA/ US Secret Service: prawie wszyscy sprawcy masowych strzelanin, to mężczyźni zmagający się z poważnym stresem US Secret Service (Tajna Służba Stanów Zjednoczonych) wydała raport, analizujący 173 masowych strzelanin w latach 2016-2020. Wynika z niego m.in., że niemal… » więcej 2023-01-26, godz. 22:00 Rzecznik rządu: nowela Kodeksu wyborczego umożliwi wielu ludziom dotarcie do lokalu wyborczego Nowela Kodeksu wyborczego umożliwi wielu ludziom dotarcie do lokalu wyborczego; w niektórych gminach to nawet 10-11 km do lokalu - dzięki nowym rozwiązaniom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »