Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 11:30 Autor: PAP

Rzeczkowska: będziemy zwracać uwagę na ewentualne nowe wydatki w pierwszych kwartałach 2023 r.

Na Radzie Ministrów rozmawialiśmy, aby zwrócić uwagę na ewentualne nowe wydatki, zwłaszcza w pierwszych kwartałach 2023 r. – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej minister finansów Magdalena Rzeczkowska

„Na Radzie Ministrów rozmawialiśmy, aby zwrócić uwagę na ewentualne nowe wydatki, zwłaszcza w pierwszych kwartałach 2023 r. Jako Ministerstwo Finansów od dłuższego czasu zwracamy uwagę na każdą pozycję, która rodziłaby dodatkowe wydatki, ale w okresie pierwszego półrocza będziemy zwracać na to uwagę w sposób bardziej kategoryczny” – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej minister finansów Magdalena Rzeczkowska.


Dodała, że są dziedziny, które będą traktowane priorytetowo, a więc będą one realizowane tak, jak są zapisane w budżecie – chodzi o obronność, wydatki na zdrowie i programy socjalne. Te wydatki nie będą objęte planami oszczędnościowymi, które mają przygotować resorty.


„Poprosiliśmy resorty o przygotowanie planów oszczędnościowych w działach budżetu do 5 proc. Chodzi o plany, jak resorty widziałyby ewentualne oszczędności. Nie chciałabym jeszcze mówić, jaki jest wymiar finansowy tych oszczędności do momentu, kiedy spłyną do nas plany resortów, ale też zwracam uwagę, że są to plany na wypadek konieczności pozyskania środków na realizację ważnych wydatków albo na ewentualne działania antykryzysowe, do których chcemy się przygotować. Biorąc pod uwagę to, co zdarzyło się w tym roku, to warto się na niespodziewane wydarzenia przygotować i mieć narzędzie do szybszej reakcji” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.


Dodał także, że pod względem wykonania budżetu jesteśmy „po bezpiecznej stronie”, choć stwierdziła, że dokładne dane o sytuacji budżetu w 2023 r. będą dostępne w drugiej połowie grudnia. Powiedziała także, że planowana jest kolejna emisja obligacji na rynek zagraniczny.


„Jeszcze nie zdecydowaliśmy, na jaki rynek będzie to emisja i w jakiej walucie, ale taka emisja jest planowana” – powiedziała. Zastrzegła, że w od sierpnia br. tegoroczne potrzeby pożyczkowe budżetu są zaspokojone a obecne działania służą zaspokojeniu potrzeb pożyczkowych na rok przyszły. (PAP)


autor: Marek Siudaj


ms/ mmu/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 11:10 Premier o myśliwcach dla Ukrainy: możemy działać tylko w ramach NATO Nasze stanowisko ws. przekazania Ukrainie samolotów myśliwskich jest jednoznaczne: możemy działać tylko i wyłącznie w ramach NATO - powtórzył w czwartek… » więcej 2023-02-09, godz. 11:10 Lichocka (PiS): Andrzej Poczobut jest symbolem wolności Skazany w środę przez białoruski sąd działacz mniejszości polskiej i dziennikarz Andrzej Poczobut jest symbolem wolności - powiedziała w czwartek posłanka… » więcej 2023-02-09, godz. 11:10 Senat wniósł poprawki do ustawy o oznaczeniach geograficznych produktów rolnych Senat wniósł w czwartek poprawki o charakterze doprecyzowującym do ustawy o oznaczeniach geograficznych produktów rolnych. Ustawa ujednolica przepisy o rejestracji… » więcej 2023-02-09, godz. 11:10 Macron: nie rozmawiałem z Zełenskim o myśliwcach Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie rozmawiali w środę wieczorem o myśliwcach - przekazał Macron dziennikarzom w… » więcej 2023-02-09, godz. 11:10 Premier: Polska dzisiaj raczej organizuje pomoc militarną dla Ukrainy ze strony innych krajów Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że Polska zrobiła bardzo dużo w sprawie wsparcia militarnego; my dzisiaj raczej… » więcej 2023-02-09, godz. 11:10 Senat/ Ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi wraca do Sejmu Senat przyjął w czwartek ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi - wraz z poprawkami. Ustawa ma na celu zapewnienie ochrony… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Podlaskie/ Ponad 17,5 mln zł dla samorządów na wsparcie osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów Ponad 17,5 mln zł trafi do podlaskich samorządów na realizację dwóch projektów wspomagających osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunów - poinformował… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Bochenek: w ciągu najbliższych kilku tygodni prezes PiS wróci do objazdu po Polsce Prezes PiS Jarosław Kaczyński wróci na trasę objazdu po kraju w ciągu najbliższych kilku tygodni, a na pewno wiosną ruszymy już pełną parą - mówił… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 „Wiedeński zew natury” (MediaRoom) 11 lutego w Złotej Sali Musikverein po raz kolejny zabrzmi muzyka w wykonaniu artystów Warszawskiej Opery Kameralnej, którzy po ubiegłorocznym sukcesie zostali… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jej celem jest podniesienie wysokości emerytury rolniczej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »