Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 11:20 Autor: PAP

Gdańsk/ Żywność i artykuły pierwszej potrzeby wyruszyły na Ukrainę

Gdański Caritas zorganizował dziewiąty transport humanitarny. Do Ukrainy wyjechała ciężarówka z 20 tonami artykułów spożywczych i chemicznych. Dary odbiorą pracujący za wschodnią granicą czterej księża z Gdańska.

"Dzielimy się tym co mamy i co udało się zebrać i zakupić" – powiedział w czwartek, przed wyjazdem transportu humanitarnego metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.


Zaznaczył, że na Ukrainę wyjeżdżają artykuły chemiczne i spożywcze z długim terminem ważności, artykuły pierwszej pomocy i słodycze dla najmłodszych.


"Wysyłamy to, czego najbardziej potrzeba w tym momencie, ponieważ wiemy, że kiedy kraj jest w sytuacji wojny, to nie ma produkcji i tych artykułów pierwszej pomocy potrzeba na każdym kroku" – tłumaczył arcybiskup Wojda.


Metropolita zauważył, że po 10 miesiącach od wybuchu wojny pomoc w kraju jest znacznie mniejsza niż na początku.


"Ludzie nie zapomnieli, że jest wojna, ponieważ dary wciąż spływają. Wiadomo jednak, że to jest dziesiąty miesiąc wojny, ponadto inflacja wpływa na to, że ci ludzie już tak nie pomagają, jak na początku, ale wciąż pomagają" – mówił abp Wojda.


Dodał, że każdy gest jest ważny i pomocny. "To, że Polacy pomagają, to jest wielka rzecz" – ocenił.


Dary, które w czwartek wyjechały z Gdańska najpierw dotrą pod ukraińską granicę, gdzie zostaną rozdzielone do mniejszych samochodów, a stamtąd dojadą do czterech gdańskich księży, którzy od lat pracują w parafiach w zachodniej części Ukrainy. Są to: ks. Roman Kazimierczak, ks. Kuba Dębicki, ks. Jan Wójcik i ks. Adam Litwin.


Dyrektor gdańskiego Caritasu ks. Janusz Steć przyznał, że ci księża od początku wojny w Ukrainie pomagają m.in. w transportach humanitarnych. "Są naszymi przedstawicielami na miejscu" – mówił.


Tłumaczył również, że ks. Jan Wójcik przygotowuje żywność na front. "Na parafii ma zorganizowaną linię produkcyjną i przygotowuje obiady, które wystarczy zalać gorącą wodą" – tłumaczył Steć.


Abp. Wojda przypomniał także, że gdański Caritas pomaga również potrzebującym Ukraińcom, którzy przyjeżdżają na Pomorze.


"Każdego dnia nasze stołówki wydają kilkadziesiąt posiłków, w okresach szczytowych to jest nawet 100 posiłków" – wskazywał.


Dodał, że większość Ukraińców, która jest pod opieką gdańskiego Caritasu znalazła pracę. "Osoby, które przyjechały niedawno do Gdańska albo które nie mogą znaleźć pracy, wciąż otrzymują naszą pomoc" – podkreślił metropolita gdański.


Ks. Steć zaznaczył, że poza dziewięcioma dużymi transportami gdański Caritas wysłał kilkadziesiąt mniejszych, które trafiły do Ukrainy.(PAP)


Autor: Piotr Mirowicz


pm/ joz


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 08:40 Podhale/ Intensywne opady śniegu; problemy na drogach W nocy z poniedziałku na wtorek w Tatrach i na Podhalu ponownie zaczął intensywnie padać śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży już 120 cm białego puchu, a w… » więcej 2023-01-31, godz. 08:30 Tajwan/ W Tajpej rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Książek; Polska gościem honorowym (opis) W Tajpej, stolicy Tajwanu, rozpoczęła się we wtorek Międzynarodowa Wystawa Książek - jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie… » więcej 2023-01-31, godz. 08:20 Wicerzecznik PiS: w marcu lub kwietniu ruszamy z kolejnymi kongresami tematycznymi W grudniu odbyła się pierwsza konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, dotycząca wsi; w marcu, kwietniu ruszamy z kolejnymi kongresami tematycznymi -… » więcej 2023-01-31, godz. 08:20 USA/ Były prezydent Brazylii Bolsonaro wystąpił o wizę turystyczną Były prawicowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro złożył w wniosek o sześciomiesięczną wizę turystyczną, aby pozostać w Stanach Zjednoczonych - poinformowała… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl (M… Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 ISW: Rosja przygotowuje się do ofensywy w najbliższych miesiącach Zachodnie, ukraińskie i rosyjskie źródła wskazują, że Rosja przygotowuje się do nieuchronnej ofensywy, która najprawdopodobniej nastąpi w najbliższych… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 GDDKiA: Gołoledź na północy i południu, śnieg w połowie kraju Gołoledź i śnieg mogą utrudnić jazdę kierowcom - ostrzegła we wtorek GDDKiA. Drogowcy zapewniają, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne. » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 Sobolewski: Nistras skazany na kłamstwo wyborcze ma odpowiadać za uczciwość wyborów Poseł KO Sławomir Nitras, skazany za kłamstwo wyborcze, ma w imieniu PO odpowiadać za uczciwość wyborów; to najlepiej podsumowuje decyzję lidera PO Donalda… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 Bieszczady/ Niewielkie zagrożenie lawinowe w górnych partiach gór W Bieszczadach we wtorek obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono powyżej górnej granicy lasu m.in. w masywach Tarnicy… » więcej 2023-01-31, godz. 07:50 Rusecka o zapowiedzi wizyty Bidena: to wzmocnienie polskiej dyplomacji i roli Polski Ta wizyta jest wzmocnieniem polskiej dyplomacji i roli Polski na arenie międzynarodowej w konflikcie, który rozgrywa się za naszą wschodnią granicą - mówiła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »