Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-30, 21:10 Autor: PAP

Sejm: komisja finansów za projektem budżetu na 2023 r. z poprawkami

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem projektu budżetu na 2023 r. z poprawkami. Wśród nich znalazły się m.in. wnioski dotyczące zwiększenie do 2,7 mld zł środków dla publicznej telewizji i radia, zmniejszenia kwoty tzw. janosikowego czy przesunięcia niektórych wydatków w ramach rezerw celowych.

W środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych (KFP) głosowała łącznie 555 poprawek do projektu budżetu na 2023 r. Większość z nich zgłosiły kluby opozycyjne, poprawki te komisja odrzuciła. Poparła natomiast poprawki podpisane przez posła Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczącego komisji finansów Adama Kosztowniaka. Uzyskały one zarazem pozytywną opinię rządu.


Posłowie przyjęli m.in. poprawkę Komisji Finansów Publicznych, która zwiększa wartość papierów wartościowych, jakie mają zostać przekazane jednostkom publicznej radiofonii i telewizji w ramach „rekompensaty z tytułu utraconych w roku 2023 wpływów z opłat abonamentowych” z tytułu zwolnień ustawowych. Wartość papierów skarbowych została zwiększona z 1,995 mld zł do 2,7 mld zł. Środki mają być przeznaczone na „realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej”.


Inna przyjęta zmiana w części tekstowej dotyczy zmniejszenia kwoty tzw. janosikowego, którą mają wpłacać powiaty o wyższych dochodach, o ok. 280 mln zł, z 1,79 mld zł do 1,508 mld zł. To efekt zapisów w uchwalonej już przez Sejm ustawie okołobudżetowej, które podwyższyły próg dochodów, powyżej którego bogatsze powiaty dokonują wpłat środków na rzecz mniej zamożnych jednostek samorządu, z 110 do 120 proc. średnich dochodów podatkowych na mieszkańca.


Wśród zaakceptowanych propozycji znalazło się też zwiększenie o 2,65 mln zł dochodów budżetu w części Klimat z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Inna przyjęta poprawka zakłada zwiększenie dochodów budżetu o blisko 57 mln zł z tytułu opłaty od środków spożywczych oraz zmniejszenie budżetów m.in. Kancelarii Senatu, NSA, TK, NIK, RPO, KRRiT, Ministerstwa Sprawiedliwości itd. Uzyskana kwota przeszło 254 mln zł ma zostać przeznaczona m.in. na wydatki bieżące i wynagrodzenia osobowe w części budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz w części gospodarka a także na Prokuratorię Generalną, RIO czy na wsparcie Igrzysk Europejskich w Krakowie.


Kolejna poparta przez komisję zmiana dotyczy przesunięcia 3,8 mln zł z wydatków Kancelarii Prezydenta RP, przeznaczonych na opiekę nad zabytkami (w tym na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa) z przeznaczeniem na ochronę zabytków w woj. mazowieckim i podlaskim. Większe środki dostaną Instytut Zachodni – kosztem Kancelarii Prezydenta i Sejmu – oraz Instytut Europy Środkowej – kosztem Kancelarii Sejmu i IPN.


Ponadto przyjęto poprawki dotyczące przesunięć niektórych wydatków w ramach rezerw celowych, w tym m.in. zakładające zmniejszenie o 7,7 mln zł środków na realizację ustawy o świadczeniach rodzinnych, ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów oraz na opłacenie składki emerytalnej i rentowej z ubezpieczenia społecznego. Kwota ta ma trafić m.in. na realizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny.


Inna poprawka dotyczyła zmniejszenia wydatków majątkowych (o kwotę 15 mln zł) ze środków na zadania w obszarze zdrowia, z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków na rezerwę celową związaną rozbudową szpitala powiatowego w Sędziszowie Małopolskim z niezbędnym doposażeniem - I etap.


W projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. założono dochody budżetu na poziomie 604,7 mld zł, wydatki 672,7 mld zł, co oznacza, że deficyt ma być nie większy niż 68 mld zł. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) założono na poziomie ok. 4,5 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) na poziomie 53,3 proc. PKB. W projekcie przyjęto, że PKB w 2023 r. wzrośnie o 1,7 proc. a średnioroczna inflacja wyniesie 9,8 proc. (PAP)


autorka: Longina Grzegórska-Szpyt


lgs/ ms/ mmu/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 17:50 Ukraina/ Armia: natarcie naszych wojsk w rejonie Swatowe-Kreminna spowolniło Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty poinformował we wtorek, że postępy sił ukraińskich w rejonie Swatowe-Kreminna w… » więcej 2023-01-31, godz. 17:50 Pożegnalne tournee Eltona Johna jest najbardziej dochodową trasą koncertową wszech czasów Choć trasa „Farewell Yellow Brick Road” zakończy się dopiero za kilka miesięcy, to już przyniosła zyski, jakich nie miał dotąd żaden artysta. Jak… » więcej 2023-01-31, godz. 17:50 Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 We Francji powstała niezwykła wioska dla dzieci z patologicznych rodzin Zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa, którego nie zaznały go w rodzinnych domach. Taka idea przyświecała twórcom ośrodka opiekuńczego w Fleury-sur-Orne… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 Ekstraklasa siatkarzy - trener Banks zwolniony z PGE Skry Decyzją zarządu Skry Bełchatów Joel Banks przestał pełnić funkcję pierwszego trenera zespołu - poinformował we wtorek siatkarski klub z Bełchatowa. » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 Francja/ Druga tura strajku o wiek emerytalny; protesty ogarnęły nawet prowincję Podczas wtorkowej drugiej tury strajków przeciw reformie emerytalnej we Francji protesty ogarnęły nawet prowincję, gdzie na ulice wyszli m.in. rolnicy. Przywódcy… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 K. Sobolewski o słowach W. Juszczenki, że prezydent Kaczyński w Smoleńsku został zabity w zamachu: doskonale wie o… B. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko mówi, że prezydent Lech Kaczyński w Smoleńsku został zabity w zamachu; doskonale wie o czym mówi, bo sam z takiego… » więcej 2023-01-31, godz. 17:30 Poznań/ Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych automatów paczkowych Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych urządzeń do przechowywania paczek oraz nałożył kary finansowe na firmy InPost… » więcej 2023-01-31, godz. 17:30 Ukraina/ Szef wywiadu wojskowego: nasze wejście na Krym nie sprawi, że Putin użyje broni jądrowej, to taktyka zast… Wkroczenie naszych wojsk na Krym nie spowoduje, że Putin użyje broni jądrowej; straszenie nią to taktyka zastraszania - uważa szef ukraińskiego wywiadu wojskowego… » więcej 2023-01-31, godz. 17:30 Turcja/ Szef MSZ: nie ma zgody na akcesję Szwecji do NATO; jak wypełnią zobowiązania, to zobaczymy Jeśli pewnego dnia Sztokholm wypełni swoje zobowiązania, siądziemy do stołu i zobaczymy. Obecnie nie ma jednak szans na naszą zgodę na przystąpienie Szwecji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »