Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-30, 19:20 Autor: PAP

Prace Jędrzeja i Haliny Krysińskich w kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Do kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu trafiły wykonane latach 20. i 30. XX w. prace uznanych radomskich artystów: Jędrzeja Krysińskiego i Haliny Kowalskiej-Krysińskiej. Należeli oni do bohemy artystycznej powojennego Radomia – poinformowało w środę muzeum.

Dzięki dotacji z budżetu woj. mazowieckiego radomskiemu muzeum udało się pozyskać: drzeworyty, akwarele, szkice, akwatinty i rysunki, a także siedem kukiełek przedstawiających karykatury radomskich osobistości ze świata kultury i sztuki. "Jędrzej Krysiński wykonał je w drugiej połowie lat 40. XX w. Pochodzą z Radomskiej Szopki Historycznej" – poinformował na czwartkowej konferencji prasowej Damian Jendrzejczyk z Działu Sztuki Dawnej "Malczewskiego".


Do tej pory radomskie muzeum posiadało tylko jedną karykaturę wykonaną przez Krysińskiego. Była to kukiełka przedstawiająca radomskiego architekta Alfonsa Pinno. Z posiadanej przez placówkę dokumentacji fotograficznej sporządzonej przed laty przez autora wynika, że postaci było w sumie 23.


Wśród nowych muzealnych nabytków są też prace Krysińskiego pochodzące w okresu studenckiego. Artysta studiował w latach 1929-33 w Szkole Sztuk Pięknych (od 1932 Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie). Uczył się m.in. w pracowni Władysława Skoczylasa, jednego z najwybitniejszych polskich grafików i twórcy polskiej szkoły drzeworytu. Pracę dyplomową obronił w 1933 r. u Karola Tichego.


Muzeum zapowiedziało, że niektóre z nowo nabytych prac po przeprowadzeniu niezbędnych zabiegów konserwatorskich zostaną w pokazane za zaplanowanej na przyszły rok na wystawie poświęconej sztuce XX-lecia międzywojennego.


Jędrzej Krysiński urodził się w 1904 r. w Grodzisku Mazowieckim. Jako 14-latek zamieszkał w Radomiu. Do tego miasta powrócił także po ukończeniu studiów w Warszawie. Razem z przyszłą żoną – również malarką - Krystyną Kowalską i Stanisławem Trzebińskim - organizował w Radomiu wystawy malarstwa, od 1935 r. nauczał w rysunku i technik reklamowych. Po 1945 r. był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Współpraca małżeństwa z malarzem Wacławem Dobrowolskim zainicjowała organizację cyklicznych wystaw i zdarzeń popularyzujących malarstwo. Artysta zmarł w 1993 r. w Radomiu.


Pochodząca z Radomia Krystyna Kowalska – Krysińska (1907-1991) w 1931 r. ukończyła Szkołę Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie, gdzie poznała tajniki malarstwa sztalugowego. Tworzyła barwne pejzaże, martwe natury i kompozycje oraz kolorowe obrazy kwiatów. (PAP)


Autorka: Ilona Pecka


ilp/ aszw/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 16:40 Departament Stanu USA: Polska wciąż narusza prawa człowieka, m.in. dyskryminując kobiety Dyskryminacja kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów i nadmierne używanie siły przez policję to przykłady naruszania praw człowieka w Polsce, na… » więcej 2024-04-24, godz. 16:40 Warchoł (PiS): za rządów Prawa i Sprawiedliwości spadała liczba podsłuchów (krótka3) Dane historyczne oraz fakty pokazują, że rządy Platformy Obywatelskiej były tymi czasami, w których Polacy byli najbardziej masowo inwigilowani. Za rządów… » więcej 2024-04-24, godz. 16:40 Bosacki (KO) o Pegasusie: służył walce politycznej (krótka4) Decyzja o zakupie Pegasusa służyła walce politycznej, bo polityczny był wybór tych, których inwigilowano tym systemem - podkreślił wiceszef komisji śledczej… » więcej 2024-04-24, godz. 16:40 Andrea Bocelli uczci 30-lecie swojej kariery trzydniowym koncertem w rodzinnej miejscowości W ciągu 30 lat Andrea Bocelli zachwycał publikę swoim niezwykłym głosem i wzruszał osobistą historią (stracił wzrok, gdy miał 12 lat). Dla artysty jego… » więcej 2024-04-24, godz. 16:40 Portugalia/ Grupa ponad 70 imigrantów zajęła nielegalnie mieszkania na podlizbońskim osiedlu Grupa przybyłych do Portugalii ponad 70 imigrantów zajęła bezprawnie mieszkania na zamkniętym osiedlu w Paco de Arcos na zachodnich przedmieściach Lizbony… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Politycy PiS przeciwni proponowanym zmianom traktatowym w UE Propozycja zmian traktatowych, m.in. w kwestii polityki zagranicznej jest nieakceptowalna - uważają politycy PiS. Według nich, jeżeli proponowane zmiany miałyby… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Sienkiewicz: płynę na nieznane wody, ale w słusznej pirackiej sprawie Płynę na nieznane wody, ale w słusznej pirackiej sprawie; trzeba pomóc Europie obronić się przed ryzykiem wojny - powiedział dziennikarzom dotychczasowy… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 PE przyjął przepisy, które wprowadzą ogólnounijną kartę osób z niepełnosprawnością Parlament Europejski w środę w Strasburgu uchwalił przepisy o unijnej karcie osoby z niepełnosprawnością i europejskiej karcie parkingowej dla osób z niepełnosprawnością… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Lubelskie/ Wicewojewoda zapowiada elektroniczny system kolejkowy na granicy Wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch poinformował w środę, że rozważane jest wprowadzenie elektronicznego systemu na przejściach granicznych w regionie… » więcej 2024-04-24, godz. 16:20 Senat/ Wiceszef MSWiA: Polska potrzebuje strategii migracyjnej jak powietrza Polska potrzebuje strategii migracyjnej jak powietrza, bo jeżeli byłaby strategia, nie byłoby afery wizowej i lewego biznesu na wizach studenckich - ocenił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »