Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-29, 17:50 Autor: PAP

Gdańsk/ Otwarto nową siedzibę Instytutu Dziedzictwa Solidarności

We wtorek w Gdańsku odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Instytutu Dziedzictwa Solidarności, która mieści się przy ul. Targ Drzewny 8.

Jak podkreślił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, podczas trzech lat działania Instytut Dziedzictwa Solidarności podejmował starania, aby w przestrzeni publicznej mogły zaistnieć inicjatywy pielęgnujące pamięć o dokonaniach Solidarności i przypominające ludzi, którzy budowali polską drogę do wolności i niepodległości.


„Przez te trzy lata prowadził on wielokierunkowe działania popularyzujące historię i osiągnięcia Solidarności, a działalność wystawiennicza i wydawnicza stanowiły tylko część jego aktywności” – mówił wiceminister Sellin dodając, że dzisiaj, gdy przy naszej granicy toczy się wojna, dziedzictwo Solidarności jest nam szczególnie potrzebne.


„Dostrzegliśmy je wyraźnie w masowym odruchu pomocy uchodźcom od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę, przyjmowaniu ich pod własny dach i zapraszaniu do własnego stołu. Tak na nowo interpretujemy słowo +solidarność+. Okazało się wówczas, że głęboko w nas zakodowane jest przekonanie, które stanowiło jedno z mott sierpnia 1980 roku, +nie ma wolności bez solidarności+” - zaznaczył.


Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana, podkreślił, że ostatnie trzy lata działania instytutu były bardzo intensywne.


„Na przestrzeni ostatnich trzech lat z oferty wspólnej IDS oraz Fundacji Promocji Solidarności skorzystało ponad 240 tys. osób. Jesteśmy dumni z takiego wyniku i wierzymy, że pozyskanie własnej siedziby umożliwi dalsze realizowanie zamierzeń i celów statutowych” – powiedział.


Misją Instytutu Dziedzictwa Solidarności jest popularyzacja fenomenu i znaczenia NSZZ „Solidarność” oraz ruchu społecznego Solidarność w Polsce i na arenie międzynarodowej. Uroczyste podpisanie umowy powołującej Instytut Dziedzictwa Solidarności odbyło się 31 sierpnia 2019 r.


Nowa siedziba IDS mieści się przy ul. Targ Drzewny 8. (PAP)


autor: Dariusz Sokolnik


dsok/ aszw/


Kraj i świat

2023-02-02, godz. 15:20 Niemcy/ Podwójne standardy aktywistów klimatycznych: blokowali drogi, samolotem polecieli na Bali Para aktywistów klimatycznych, która przyklejała się do drogi, blokując ruch w obronie środowiska, poleciała na wakacje na Bali samolotem. Sprawa wyszła… » więcej 2023-02-02, godz. 15:20 Müller: nie przewiduję zakłóceń na rynku w związku z embargiem na paliwa z Rosji Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że nie przewiduje żadnych zakłóceń na rynku paliwowym w związku z wprowadzanym… » więcej 2023-02-02, godz. 15:20 Nagroda dla prezes Angelini Pharma (MediaRoom) Agnieszka Leszczyńska, prezes Angelini Pharma Polska, otrzymała nagrodę specjalną w konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia. Wyróżnienie przyznano za aktywności… » więcej 2023-02-02, godz. 15:20 Mazowieckie/ Zderzenie ciężarówki i osobówki na dk 60 w Goślicach - jedna osoba ranna, trasa zablokowana W miejscowości Goślice niedaleko Płocka na drodze krajowej nr 60 doszło w czwartek po południu do zderzenia osobowego opla vectry z ciężarowym manem. Ranny… » więcej 2023-02-02, godz. 15:20 Rzecznik rządu: w ciągu kilkudziesięciu godzin ogłosimy zmiany w cenniku biletów kolejowych W ciągu kilkudziesięciu godzin ogłosimy zakres zmian w cenniku biletów kolejowych - zapowiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że chodzi… » więcej 2023-02-02, godz. 15:10 Para prezydencka wróciła do kraju z wizyty na Łotwie Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wrócili w czwartek po południu do kraju z trzydniowej oficjalnej wizyty na Łotwie. Prezydent… » więcej 2023-02-02, godz. 15:10 Ukraina/ Zełenski: początek negocjacji o członkostwie w UE do końca roku. Von der Leyen: robicie ogromne postępy … W 2023 r. wszelkie przeszkody na drodze do negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE powinny być usunięte - oświadczył w czwartek prezydent tego kraju Wołodymyr… » więcej 2023-02-02, godz. 15:10 Łódź/ 40 mln zł na inwestycje w szpitalu im. Kopernika i w Centrum Leczenia Chorób Płuc Dwa wojewódzkie szpitale w Łodzi - Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika i Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji - otrzymały łącznie… » więcej 2023-02-02, godz. 15:10 P.Müller o wypowiedzi Siemoniaka: przyznał, że PO jednak likwidowało jednostki wojskowe Ze zdumieniem słuchałem wypowiedzi Tomasza Siemoniaka, który ze szczerością przyznał, że PO jednak likwidowała jednostki wojskowe i ograniczała liczebność… » więcej 2023-02-02, godz. 15:00 Rzecznik rządu: w przyszłym tygodniu zostanie rozstrzygnięta tegoroczna edycja Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Tegoroczna edycja Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będzie rozstrzygnięta w przyszłym tygodniu. To ponad dwa miliardy złotych, które trafią do samorządów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »