Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-26, 14:30 Autor: PAP

Gróbarczyk: preferowanym przez nas rozwiązaniem jest morska energetyka wiatrowa

Rozwiązaniem, które jest przez nas preferowane i ten kierunek będzie rozwijany, to bezwzględnie morska energetyka wiatrowa – powiedział w sobotę w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Wiceminister wziął w sobotę udział w konferencji "Dokąd zmierza Unia Europejska? Miejsce Polski i Pomorza Zachodniego w zmieniającej się rzeczywistości" organizowanej przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.


Podczas swojego wystąpienia podkreślił, że w czasie rządów PiS w 2006 i 2007 r. "zostały zainicjowane niezwykle istotne zadania": budowa gazoportu w Świnoujściu i odejście od dostaw gazu ze wschodu.


"Te rozwiązania, które były przez nas przyjęte miały właściwy charakter, dziś skutkują tym, co dotyka Niemców, którzy od Polski chcą kupować gaz, którzy niedawno zostali zasileni ropą z polskich rafinerii" – mówił Gróbarczyk.


Wskazał, że wbrew przekazowi "mediów mainstreamowych" zarówno polskie porty, jak i kolej poradzą sobie z przyjęciem i dystrybucją węgla.


"Zostanie rozwiezione, zostanie sprzedane, wszyscy będą mieli ten węgiel. Wszystko to, co dziś się dzieje pokazuje, że jesteśmy przygotowani, oczywiście nie doskonale – cały czas trzeba to budować i poprawiać, ale radzimy sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami" – powiedział wiceminister.


Podkreślił też rolę gospodarki morskiej w energetyce. "Dzisiaj wszystko, co jest związane z energią, wpływa do naszych portów: węgiel, gaz, ropa naftowa. Wszystko to jest obsługiwane przez Pomorze, po części również przez port Szczecin-Świnoujście" – powiedział.


Zaznaczył jednak, że nie można opierać się wyłącznie na surowcach dostarczanych. "I tutaj rozwiązaniem, które jest przez nas preferowane, i ten kierunek będzie rozwijany, to bezwzględnie morska energetyka wiatrowa" – mówił.


Przypomniał, że w Świnoujściu ma powstać port offshore’owy - terminal instalacyjny do obsługi morskich farm wiatrowych. "Stąd zacznie się cała budowa morskich farm wiatrowych" – mówił wiceminister. Jak tłumaczył, odbędzie się to "w dwóch turach" - w pierwszej Orlen postawi sztuczne wyspy na Bałtyku.


"Do 2026 r. musimy zbudować 6 GW, co jest jak najbardziej wykonalne i możliwe. Docelowo 13 GW, które na tych polach koncesyjnych będzie wybudowane" – powiedział Gróbarczyk.


Dodał, że drugim elementem będzie "proces, który dobiega końca", a więc kolejne koncesje, które zostaną przyznane operatorom na początku przyszłego roku. "I to jest blisko 10 GW" – mówił wiceminister.


Wskazał też, że zapowiedziana elektrownia atomowa na Pomorzu "naprawdę zostanie zrealizowana". "I to też obiecujemy wszystkim Polakom. Zrealizujemy również elektrownie atomowe i całkowicie uniezależnimy Polskę od dostaw z zewnątrz" – powiedział Gróbarczyk.(PAP)


autorka: Elżbieta Bielecka


emb/ agz/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 06:40 Wybory do PE/ Gliński: kampania PiS o zagrożeniach wynikających z proponowanych zmian traktatowych PiS w sobotę w południe organizuje konwencję pod hasłem 'Wolni Polacy wobec zmian traktatowych Unii Europejskiej”; to element kampanii przed wyborami do… » więcej 2024-04-27, godz. 06:30 20 lat Polski w UE/ Ekspertka: Rosjanie w krajach bałtyckich popierają UE, bo z niej korzystają Rosyjskojęzyczni mieszkańcy Litwy i Łotwy popierają Unię Europejską niezależnie od ich stanowiska wobec wojny w Ukrainie, bo korzystają z przywilejów… » więcej 2024-04-27, godz. 06:30 20 lat Polski w UE/ Nie tylko kwoty mleczne. Z jakich powodów akcesja Polski wisiała na włosku Chociaż Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, to sprawa akcesji rozstrzygnęła się półtora roku wcześniej na szczycie w Kopenhadze. Kluczowe… » więcej 2024-04-27, godz. 06:30 Włochy/ Spadkobiercy Księcia Śmiechu zastrzegli jego imię jako markę Spadkobiercy najpopularniejszego włoskiego aktora Toto, zwanego Księciem Śmiechu, walczą ze zjawiskiem wykorzystywania jego pseudonimu artystycznego i wizerunku… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 Iga Świątek wkroczyła w świat gier wideo Iga Świątek zdążyła już przyzwyczaić kibiców do swojego wizerunku na pierwszych stronach sportowych i lifestyleowych pism. Teraz zaliczyła swój okładkowy… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 Rektor Uniwersytetu Śląskiego: chcemy uruchomić "Naukowy Program dla Śląska" (wywiad) Zamierzamy jesienią uruchomić „Naukowy Program dla Śląska”, czyli fundusz na badania w kluczowych dla regionu obszarach. Jego celem będzie wskazywanie… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 W sobotę XV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej; wśród gości m.in. Władysław Żmuda, Radosław… W turnieju weźmie udział blisko 400 młodych piłkarek i piłkarzy. Zawodnikom grającym na stadionie OSiR Bemowo w Warszawie kibicować będą byli reprezentanci… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 20 lat w UE/ Ekspert: Polacy po 20 latach członkostwa - bardziej eurorealiści niż euoroentuzjaści Po 20 latach obecności w UE, Polacy to bardziej eurorealiści niż euroentuzjaści; widzą zalety Unii, korzyści dla siebie z bycia w tej wspólnocie, ale też… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 20 lat Polski w UE/ Olbrycht: następne rozszerzenie Unii zupełnie ją zmieni (wywiad) Na ten moment nie wiadomo, które z państw wejdzie w szeregi UE jako dwudzieste ósme; wiadomo jednak, że to kolejne poszerzenie zupełnie zmieni Wspólnotę… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Sztuczna inteligencja może usprawnić diagnostykę rzadkich chorób genetycznych Dzięki systemowi uczenia maszynowego o nazwie AI-MARRVEL (AIM) genetycy będą mogli szybciej i łatwiej diagnozować choroby genetyczne spowodowane przez mutację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »