Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 20:10 Autor: PAP

Estonia/ Ministerstwo obrony: kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy to m.in. amunicja artyleryjska i mundury zimowe

Kolejny pakiet wsparcia Estonii dla Ukrainy będzie zawierać amunicję artyleryjską i przeciwczołgową, mundury zimowe i kuloodporne kamizelki - podano w piątek w komunikacie ministerstwa obrony Estonii.

Estoński minister obrony Hanno Pevkur zaznaczył, że znajdujące się w pakiecie sprzęty odpowiadają na najpilniejsze obecnie potrzeby ukraińskiej armii. "Ukraina, wygrywając tę wojnę, zwiększy również bezpieczeństwo Estonii" - przyznał polityk.


"Przez mobilizację, pseudoreferenda, nuklearne groźby i nielegalną aneksję ukraińskich regionów Rosja eskaluje wojnę. Estonia może na to odpowiedzieć tylko w jeden sposób - kontynuując wsparcie udzielane Ukrainie" - wskazał Pevkur.


Dodał, że podstawą podejmowania decyzji o wysyłaniu kolejnych pakietów pomocowych jest wcześniejsze zadbanie o utrzymanie zdolności obronnych samej Estonii. "Dlatego też najpierw sięgamy po sprzęt, który i tak miał być w niedalekiej przyszłości zastąpiony lub który może być zastąpiony łatwo" - wyjaśnił minister.


Będąca na składzie estońskich sił zbrojnych broń przeciwczołgowa ma być zastąpiona nową, która zacznie być dostarczana państwu w grudniu tego roku. Również sprzęt ochrony indywidualnej ma zostać zastąpiony bardziej nowoczesnym wyposażeniem.


Wartość dostarczonego dotąd Ukrainie sprzętu wojskowego estoński resort obrony wycenił na ponad 255 mln euro. (PAP)


jbw/ mal/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 13:50 Lubuskie/ Po wypadku zablokowana obwodnica Żar (dk 12); objazd przez miasto Po wypadku z udziałem samochodu osobowego i ciężarówki został wstrzymany ruch na obwodnicy Żar (Lubuskie) w ciągu drogi krajowej nr 12. W zdarzeniu jedna… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Powstał film o twórcy „Krzyku” Nie chodzi jednak o Wesa Cravena, reżysera horroru „Krzyk”, ale o malarza Edvarda Muncha. To właśnie ten artysta jest bohaterem norweskiego filmu, który… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Ukraina/ Prezydent Zełenski: Ukraina i wolny świat nie mogą poświęcać wartości, dlatego że dyktator nie chce się… Ukraina i wolny świat nie mogą zmieniać swoich celów i poświęcać wartości na rzecz kompromisów, dlatego że dyktator boi się przyznać do błędu i chce… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 NFZ: zlekceważenie bólu kręgosłupa może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie Bóle szyi, dolnej i środkowej partii pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości przewlekłych u dorosłych. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 P.Müller: nie ukrywam, że J. Ozdoba w ostatnim czasie zachowywał się w sposób niewłaściwy jak na wiceministra Nie ukrywam, że Jacek Ozdoba w ostatnim czasie zachowywał się w sposób niewłaściwy jak na wiceministra - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Gen. Koziej w Senacie: stawiać bardziej na drony niż na czołgi Polska środki wydawane na czołgi powinna w większym stopniu wydawać na drony czy cyberobronę - uważa były szef BBN gen. Stanisław Koziej. Jego zdaniem… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Rzecznik rządu: we wtorek premier rozmawiał z prezesem PZPN o funduszu na rozwój piłki nożnej We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Kamil Bortniczuk rozmawiali z prezesem PZPN Cezarym Kuleszą o funduszu na rozwój piłki nożnej - poinformował… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Rajdowe MŚ - Tanak wraca do teamu M-Sport Ford Rajdowy mistrz świata z 2019 roku Ott Tanak w 2023 roku będzie kierowcą M-Sport Ford - poinformowano na oficjalnej stronie internetowej cyklu WRC. 35-letni… » więcej 2022-12-07, godz. 13:40 Andrzej Bukowieck o Janie Nowickimi: wspólną cechą jego kreacji aktorskich jest polski duch romantyczny Nowicki zagrał w ponad 200 rolach filmowych. Gdy je porównamy ze sobą i zestawi, to okaże się, że świadczą o jego ogromnej wszechstronności' - powiedział… » więcej 2022-12-07, godz. 13:40 Nawet jeden napad padaczkowy może mieć dramatyczne skutki (MediaRoom) Zdecydowana większość pacjentów z padaczką dzięki leczeniu nie doświadcza napadów padaczkowych. Jednak około jedna trzecia boryka się z postacią lekooporną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »