Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-04, 08:00 Autor: PAP

Wiceszef MSZ: ambasador Rosji usłyszał nasze twarde stanowisko dot. ostatnich działań Rosji

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew usłyszał nasze twarde stanowisko, że obwód ługański, doniecki, chersoński, zaporoski oraz Krym, to jest terytorium Ukrainy - mówił we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz, odnosząc się do poniedziałkowego spotkania z rosyjskim dyplomatą.

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na terenie których w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.


W poniedziałek do polskiego MSZ został wezwany ambasador Rosji w Polsce. Przydacz pytany we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia co usłyszał Andriejew odpowiedział: "Usłyszał nasze twarde stanowisko, jeśli chodzi o ostatnie działania i decyzje Federacji Rosyjskiej. Mowa oczywiście o tych pseudoreferendach, które rzekomo miały odbyć się na okupowanych terytoriach Ukrainy".


Wiceszef MSZ dodał, że Polska wspólnie z innymi państwami UE zdecydowała, że należy wezwać ambasadorów Rosji, każdy w swoim państwie i przekazać oficjalnie stanowisko, iż "nie uznajemy żadnego wyniku referendów". "Tak naprawdę referendów, które się nie odbyły, bo one ani nie mają podstawy faktycznej, ani podstawy prawnej. I dodatkowo, że nie uznajemy jakichkolwiek prób siłowej aneksji terytoriów innego suwerennego państw" - mówił Przydacz.


"Ambasador Andriejew ode mnie usłyszał, że obwód ługański, doniecki, chersoński, zaporoski oraz Krym to jest terytorium Ukrainy" - dodał.


Na uwagę, że Andriejew wychodząc z MSZ stwierdził, iż to byłe tereny Ukrainy, a obecnie Rosji, Przydacz ocenił, że rosyjski ambasador "nie jest znany z wysublimowanej dyplomacji". "Nie jest znany z delikatności językowej, która powinna w jakimś sensie być specjalizacją każdego dyplomaty. Raczej, w mojej ocenie, jest człowiekiem z kręgu tych takich twardogłowych" - powiedział Przydacz.


W piątek po południu polskie MSZ w oświadczeniu podkreśliło, że "ukraińskie obwody chersoński, doniecki, ługański i zaporoski pozostają w świetle prawa międzynarodowego częścią Ukrainy". "RP nie uznaje i nie uzna wyników pseudoreferendów, przeprowadzonych na tych obszarach" - oświadczył resort dyplomacji.


Przyłączenie okupowanych terytoriów w Donbasie, a także na południu Ukrainy jest trzecim naruszeniem integralności terytorialnej sąsiedniego kraju formalnie zatwierdzonym przez Kreml. W marcu 2014 r. Rosja dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego, natomiast 21 lutego, na trzy dni przed inwazją na Ukrainę, Putin ogłosił uznanie samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej za niepodległe państwa. Rzekoma "obrona rosyjskojęzycznej ludności Donbasu" posłużyła następnie jako propagandowe uzasadnienie wojny.


Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell, po ogłoszeniu przez Kreml aneksji części terytorium Ukrainy oświadczył w piątek, że "integralność terytorialna i suwerenność Ukrainy nie podlegają negocjacjom". (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ mrr/


Kraj i świat

2023-12-05, godz. 18:50 Politico: w brukselskim sądzie odbyła się pierwsza rozprawa w procesie Pfizer przeciwko Polsce; strony zgodziły się… We wtorek przed brukselskim Sądem Pierwszej Instancji odbyła się krótka rozprawa w procesie Pfizer przeciwko Polsce - podał portal informacyjny Politico… » więcej 2023-12-05, godz. 18:50 Ekstraklasa piłkarska - nowy dyrektor sportowy Rakowa Raków Częstochowa od początku grudnia ma nowego dyrektora sportowego. Wakat na tym stanowisku trwał od końca października, kiedy to z częstochowskim klubem… » więcej 2023-12-05, godz. 18:40 UE przedłużyła o trzy lata obowiązywanie globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka UE przedłużyła o trzy lata, do 8 grudnia 2026 r., obowiązywanie globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka. Sankcje nakładane są na osoby… » więcej 2023-12-05, godz. 18:30 Zachodniopomorskie/ Pociąg śmiertelnie potrącił osobę w pobliżu Niekanina pod Kołobrzegiem Pociąg relacji Kraków - Kołobrzeg potrącił śmiertelnie osobę w pobliżu Niekanina. Trwa ewakuacja ok. 100 pasażerów do autobusów - poinformował we wtorek… » więcej 2023-12-05, godz. 18:30 Pomorskie/ Tragiczny pożar domu niedaleko Malborka; zmarł 59-letni mężczyzna W pożarze budynku w miejscowości Tragamin w gminie Malbork (Pomorskie), do którego doszło we wtorek, zginął 59-letni mężczyzna. Prawdopodobną przyczyną… » więcej 2023-12-05, godz. 18:30 Hiszpania / Ponad 1/3 wiatraków energetycznych w Hiszpanii do zdemontowania w ciągu pięciu lat Ok. 36 proc. wiatraków energetycznych w Hiszpanii trzeba będzie wycofać w ciągu najwyżej pięciu lat, gdyż staną się przestarzałe - przewiduje stowarzyszenie… » więcej 2023-12-05, godz. 18:30 Poznań/ Punkt Profilaktyki Intymnej będzie działał w kolejnych latach Punkt Profilaktyki Intymnej mieszczący się obecnie w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych, będzie działał co najmniej przez kolejne trzy… » więcej 2023-12-05, godz. 18:30 Eksperci: postęp w medycynie to szansa dla chorych na utrzymanie aktywności zawodowej i społecznej Dzięki postępowi w medycynie i zwiększaniu dostępu do nowych terapii pacjenci z chorobami przewlekłymi mogą dłużej być aktywni społecznie i zawodowo… » więcej 2023-12-05, godz. 18:20 USA/ Media: rząd nałożą sankcje na kilkudziesięciu żydowskich osadników, którzy atakowali Palestyńczyków na Zachodnim… USA nałożą sankcje na kilkudziesięciu żydowskich osadników, którzy atakowali Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu - podaje we wtorek portal Axios, powołując… » więcej 2023-12-05, godz. 18:20 Sejm/ Przedsiębiorcy: oczekujemy m.in. dalszej deregulacji gospodarki i ułatwienia procesów inwestycyjnych Deregulacji gospodarki i ułatwienia procesów inwestycyjnych znalazły się wśród postulatów przedstawicieli organizacji biznesowych, którzy uczestniczyli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »