Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 21:30 Autor: PAP

Minister Ziobro do marszałek Witek: proszę o poddanie pod głosowanie ustawy przeciw lichwie

Uprzejmie proszę Panią Marszałek o wniesienie na trzecie czytanie i poddanie pod głosowanie rządowego projektu ustawy mającej na celu przeciwdziałanie lichwie - napisał do marszałek Elżbiety Witek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Dodał, że "dalsze wstrzymywanie prac nad ustawą będzie nieuchronnie odbierane jako uleganie naciskom lobbystów".


O liście ministra Zbigniewa Ziobry do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, datowanym na czwartek 29 września br., poinformowało w czwartek wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości.


"Uprzejmie proszę Panią Marszałek o wniesienie na trzecie czytanie i poddanie pod głosowanie na trwającym właśnie posiedzeniu Sejmu RP rządowego projektu ustawy mającej na celu przeciwdziałanie lichwie" - napisał w liście Ziobro.


"Projekt dotyczy niezwykle ważnego społecznie problemu, który wymaga jak najpilniejszych działań. Sprawa staje się niecierpiąca zwłoki, zwłaszcza w pogarszającej się sytuacji finansowej Polaków. Proponowane w projekcie rozwiązania mają zapobiec żerowaniu na ludziach zmuszonych do uzupełniania budżetów domowych pożyczkami pozabankowymi. Pożyczki te z reguły oferowane są na lichwiarskich warunkach" - wyjaśnił minister.


Skalę problemu, dodał Ziobro, obrazują dane Biura Informacji Kredytowej.


"Wynika z nich, że liczba zaciąganych pożyczek lawinowo narasta. W lipcu wzrosła rok do roku o prawie jedną piątą (19,1 proc.), a w sierpniu – już o ponad jedną czwartą (27,3 proc). Średnia wartość pożyczki pozabankowej wyniosła w tym czasie ok. 2 350 zł. Ta stosunkowo niewielka wartość świadczy o tym, że pożyczki są zaciągane na bieżące, najpilniejsze potrzeby przez ludzi, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji. Ich problemy będą narastać jesienią i zimą ze względu na wzrost cen ogrzewania i energii. Będzie więc rosnąć liczba zaciąganych pożyczek. Tymczasem ich koszty w Polsce znacznie przekraczają poziom obowiązujący w innych krajach Unii Europejskiej" - podkreślił Ziobro w liście.


Przypomniał, że Ministerstwo Sprawiedliwości już na etapie prac rządowych, w grudniu 2021 r., przeprowadziło notyfikację projektu, mimo braku takiego obowiązku.


"Podjęło takie działania, aby – spodziewając się akcji lobbystów repezentujących firmy pożyczkowe – uniemożliwić im w przyszłości stawianie zarzutów o niewyczerpanie procedury legislacyjnej przy tworzeniu ustawy. Co więcej, była to notyfikacja powtórna, ponieważ przeszedł ją już poprzedni projekt o tożsamym zakresie, nad którym przerwano prace w 2019 r. ze względu na upływ kadencji Sejmu" - zaznaczył Ziobro.


Dodał, że "rzekoma konieczność uzyskania kolejnej, w praktyce już trzeciej notyfikacji projektu, nie może być więc pretekstem do odkładania głosowania nad wyjątkowo ważną ze względów społecznych ustawą".


"Dalsze wstrzymywanie prac nad ustawą będzie nieuchronnie odbierane jako uleganie naciskom lobbystów i interesom firm pożyczkowych. Firmy te dysponują olbrzymimi budżetami na lobbing i marketing, czerpiąc z rosnących zysków w okresie kryzysu. Aby zapobiec uchwaleniu ustawy, zatrudniają byłych polityków i dziennikarzy jako lobbystów. Prowadzą w mediach kłamliwą kampanię, mającą przekonać Polaków, że ustawa antylichwiarska ograniczy im dostęp do pożyczek, mimo, że ma przynieść odwrotny skutek. Obarczone wysokimi kosztami pożyczki obłudnie reklamują jako drogę zadłużonych do szczęścia. Niestety, dla zadłużonych w firmach pożyczkowych to +szczęście+ ma potem niejednokrotnie dramatyczny, a czasami tragiczny finał" - argumentował Ziobro.


"Nie ulega żadnej wątpliwości, że opisane wyżej praktyki budzą sprzeciw nie tylko posłów Solidarnej Polski, lecz także wielu innych parlamentarzystów, w tym Pani Marszałek. Nie jest jednak tajemnicą, że wśród parlamentarzystów są również osoby podzielające punkt widzenia firm pożyczkowych. Pilne wprowadzenie pod głosowanie antylichwiarskiej ustawy staje się więc dziś testem na czystość intencji ustawodawcy. Przede wszystkim wymaga tego jednak odpowiedzialność za Polaków, którzy padają ofiarą nieuczciwych praktyk pożyczkowych. Każdy dzień zwłoki to kolejne tragedie ludzi i zysk firm lichwiarskich żerujących na ich krzywdzie" - napisał minister.


Rząd przyjął te obszerne propozycje autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości w końcu listopada ub.r., do Sejmu wpłynęły one pod koniec grudnia zeszłego roku. W styczniu odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie, po którym projektem zajęły się sejmowe komisje: sprawiedliwości i praw człowieka oraz finansów oraz sejmowa podkomisja. Do głosowania nad ustawą miało dojść na poprzednim posiedzeniu Sejmu, ale głosowanie to spadło z porządku.


Ustawa odnosi się do zmian w kilku aktach prawnych - chodzi o nowelizacje: Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu karnego, Prawa bankowego i ustawy o kredycie konsumenckim.


Główne rozwiązania zawarte przyjętych przepisach przewidują określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek, obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi.


"Projekt ma służyć ograniczeniu nadużyć w przypadkach udzielania kredytów przez firmy pożyczkowe" - mówiła referując prace sejmowych komisji Gabriela Masłowska (PiS). Jak wyliczała ustawa m.in. uzależnia udzielenie pożyczki konsumenckiej od pozytywnej oceny zdolności kredytowej oraz wprowadza konsekwencje za udzielenie takiego kredytu w przypadku oceny negatywnej.


Dodała, że wprowadzony został obowiązek przekazywania informacji do instytucji upoważnionych do gromadzenia informacji stanowiących tajemnicę bankową, obniżono górny limit pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego oraz wprowadzono możliwość udzielenia takich pożyczek tylko dla firm, które są w formie spółki akcyjnej o minimalnym kapitale 1 mln zł. "Podczas dyskusji na komisji padały liczne postulaty ze strony społecznej i wprowadziliśmy poprawkę, która dopuszcza też dla instytucji pożyczkowej formę spółki z o.o. posiadającą radę nadzorczą" - poinformowała Masłowska.


"Wprowadzono także nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad instytucjami pożyczkowymi z możliwościami nakładania kar na członka zarządu do 150 tys. zł, a na instytucję pożyczkową do 15 mln zł, bądź wykreślenie jej z rejestru. Ma to przeciwdziałać próbom nadmiernego, nieuzasadnionego wzbogacania kosztem konsumentów" - przekazała posłanka.


Przepisy krytykował podczas prac w Sejmie klub PO. "Tak naprawdę ta ustawa lichwę wzmacnia. (...) Ten bubel prawny wypchnie ludzi w +czarną strefę+ i tak naprawdę wpędzi najuboższych w łapy bandziorów. Czy klienci firm pożyczkowych, które znikną z rynku, pójdą do banków? Nie, będą pożyczać w bramie, a jak nie oddadzą pieniędzy na czas, to w ruch pójdą kije bejsbolowe" - mówiła w środę w trakcie debaty nad ustawą Izabela Leszczyna z tego klubu.


Przygotowany przez MS projekt ustawy mający - w zamierzeniu rządu - skutecznie zwalczać patologiczne pożyczki o charakterze lichwiarskim trafił już do Sejmu ubiegłej kadencji. Wówczas jednak nie udało się zakończyć prac nad tamtymi propozycjami z powodu zakończenia kadencji parlamentu.


Bezpośrednio przed czwartkowymi głosowaniami minister Ziobro odwiedził marszałek Witek w jej gabinecie, a po kilkunastu minutach oboje razem udali się na głosowania. Elżbieta Witek nie dołączyła jednak projektu antylichwiarskiego do porządku obrad posiedzenia Sejmu, które zakończyło się w czwartek o godz. 21. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ tgo/


Kraj i świat

2022-12-10, godz. 02:40 Peru/ Blokady dróg i starcia z policją sympatyków b. prezydenta Pedro Castillo Zwolennicy byłego prezydenta Peru Pedro Castillo zablokowali w piątek kilka dróg na znak protestu przeciwko odwołaniu tego polityka z urzędu przez parlament… » więcej 2022-12-10, godz. 01:00 MŚ 2022 - Holandia - Argentyna 2:2 po dogrywce, karne 3-4 (opinie) Po meczu Holandia - Argentyna (2:2 po dogrywce, karne 3-4) powiedzieli: Louis van Gaal (trener reprezentacji Holandii): 'Cały rok trenowaliśmy rzuty karne… » więcej 2022-12-10, godz. 00:40 Australia/ Nałożono sankcje na osoby i podmioty w Iranie i Rosji Rząd Australii zdecydował w sobotę o nałożeniu ukierunkowanych sankcji, na osoby i podmioty w Iranie i Rosji uznając, że są one zaangażowane w 'rażące… » więcej 2022-12-10, godz. 00:20 MŚ 2022 - media w Argentynie: jesteśmy w półfinale z ekipą o mocnym charakterze Media w Argentynie podkreślają, że wygrany ćwierćfinałolwy mecz z Holandią w karnych 4-3, był jednym z najtrudniejszych spotkań rozegranych przez podopiecznych… » więcej 2022-12-09, godz. 23:40 W. Brytania/ Rząd złagodzi regulacje bankowe wprowadzone po kryzysie finansowym Brytyjski rząd ogłosił w piątek plany złagodzenia regulacji bankowych wprowadzonych po globalnym kryzysie finansowym w 2008 r. Przekonuje, że pakiet ponad… » więcej 2022-12-09, godz. 23:30 MŚ 2022 - Holandia - Argentyna 2:2 po dogrywce, karne 3-4 (opis) 1/4 finału: Holandia - Argentyna 2:2 po dogrywce (2:2, 0:1), karne 3-4. Bramki: 0:1 Nahuel Molina (35), 0:2 Lionel Messi (73-karny), 1:2 Wout Weghorst (83-głową)… » więcej 2022-12-09, godz. 23:20 MŚ 2022 - Chorwacja i Argentyna pierwszymi półfinalistami Chorwacja i Argentyna po dogrywce i rzutach karnych awansowały w piątek do półfinału mistrzostw świata w Katarze. Piłkarze z Bałkanów wyeliminowali Brazylię… » więcej 2022-12-09, godz. 23:10 MŚ 2022 - Messi zdobył 10. bramkę (dokumentacja) Lionel Messi zdobył w meczu z Holandią (2:2, karne 4-3) dziesiątą bramkę w mistrzostwach świata, dołączając do najskuteczniejszych zawodników wszech… » więcej 2022-12-09, godz. 23:10 MŚ 2022 - 34 razy zdecydowały rzuty karne (dokumentacja) W historii piłkarskich mistrzostw świata już w 34 meczach do rozstrzygnięcia konieczny był konkurs rzutów karnych. W piątkowych ćwierćfinałach Chorwacja… » więcej 2022-12-09, godz. 23:10 MŚ 2022 - strzelcy Klasyfikacja strzelców - po 58 z 64 meczów (154 bramki): 5 - Kylian Mbappe (Francja)4 - Lionel Messi (Argentyna)3 - Richarlison (Brazylia) Cody Gakpo (Holandia)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »