Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 19:40 Autor: PAP

EBOiR udzielił 350 mln zł kredytu Santander Consumer Bank

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) udzieli bankowi Santander Consumer Bank kredyt do 350 mln zł na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej oraz gospodarowania zasobami w budynkach mieszkalnych w Polsce - poinformował w czwartek EBOiR.

Jak wyjaśniono, fundusze będą wykorzystane w formie pożyczek w walucie lokalnej i przeznaczone dla właścicieli nieruchomości z sektora prywatnego na inwestycje w energię odnawialną oraz poprawiające efektywność energetyczną w budynkach mieszkalnych, zgodnie z ustalonymi wcześniej minimalnymi kryteriami.


"Jesteśmy dumni mogąc zawrzeć tę umowę oraz spodziewamy się znacznego zainteresowania ze strony konsumentów kredytami poprawiającymi efektywność energetyczną, które zostaną sfinansowane z naszych środków. EBOiR zauważa rosnącą świadomość odnośnie znaczenia zrównoważonego i ekologicznego rozwoju w wielu naszych krajach operacyjnych" - wskazała, cytowana w komunikacie, dyrektor w EBOiR odpowiedzialna za banki i instytucje finansowe UE Melis Ekmen Tabojer.


Jak dodano, kredyt będzie udzielony w ramach Polskiego Programu Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych (PolREEF), który zakłada finansowanie inwestycji na łączną kwotę 200 mln euro.


Przypomniano, że w Polsce sektor mieszkaniowy zużywa ok. 40 proc. krajowego zapotrzebowania energetycznego, głównie na ogrzewanie, a około połowa zanieczyszczeń pochodzi ze starych kotłów węglowych. "PolREEF jest zgodny z krajowym Programem Priorytetowym +Czyste Powietrze+, uruchomionym w 2018 roku, mającym na celu wymianę przestarzałego ogrzewania i modernizację domów jednorodzinnych" - dodano.


Santander Consumer Bank to bank detaliczny, należący do Santander Bank Polska (60 proc.) oraz Santander Consumer Finance (40 proc.).


Dodano, że kredyt udzielony bankowi jest wsparty pakietem współpracy technicznej, finansowanym ze środków funduszu technicznego Taiwan Business oraz rządu polskiego poprzez Specjalny Fundusz Akcjonariuszy EBOiR.


Przypomniano, że promowanie gospodarki niskoemisyjnej jest głównym celem pracy EBOiR w Polsce. Bank do tej pory zainwestował w kraju 11,8 mld euro. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ mmu/


Kraj i świat

2023-12-05, godz. 20:10 Bosak: będą dwie zmiany w Regulaminie Sejmu - dot. sposobu głosowania przy wyborze premiera oraz dot. pracy komisji… Będą dwie zmiany w Regulaminie Sejmu: pierwsza będzie dotyczyła zmiany sposobu głosowania przy wyborze premiera przez Sejm, a druga ma usprawnić prace komisji… » więcej 2023-12-05, godz. 20:10 Rząd chce wyłączenia inspektorów transportu drogowego z podległości wojewodom Wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego mają zostać wyłączeni z podległości wojewodom i podlegać wyłącznie Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego… » więcej 2023-12-05, godz. 20:00 USA/ Sekretarz stanu Blinken ogłosił sankcje przeciwko izraelskim osadnikom atakującym Palestyńczyków na Zachodnim… Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił we wtorek politykę restrykcji wizowych przeciwko osobom zaangażowanym w przemoc na Zachodnim Brzegu Jordanu, w tym… » więcej 2023-12-05, godz. 20:00 W Warszawie rozpoczęły się obrady Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia We wtorek w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego rozpoczął się trzydniowy zjazd Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia (PEMC). W towarzyszących obradom… » więcej 2023-12-05, godz. 20:00 Łotwa/ Służby bezpieczeństwa odpowiadają na groźby Putina: typowa antyzachodnia retoryka Groźby Władimira Putina pod adresem Łotwy wpisują się w obecny rosyjski kurs polityki zagranicznej, obejmujący ostre stanowisko i agresywną retorykę przeciwko… » więcej 2023-12-05, godz. 19:50 USA/ Szef kancelarii prezydenta Ukrainy: jeśli Kongres opóźni pomoc, Ukrainie może grozić przegranie wojny Opóźnienie omawianej w Kongresie USA pomocy dla Ukrainy może spowodować „duże ryzyko”, że Ukraina przegra wojnę - oświadczył we wtorek szef kancelarii… » więcej 2023-12-05, godz. 19:50 T. Siemoniak (PO): jeśli chodzi o interes Polski, można nawet z diabłem rozmawiać Założenie, że powinniśmy kontaktować się tylko z demokratycznymi przyjaciółmi, jest po prostu absurdalne; jeśli chodzi o interes Polski, można nawet… » więcej 2023-12-05, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy gołoledź, mróz i mgły W nocy na zachodzie spadnie deszcz ze śniegiem i deszcz powodujący gołoledź na drogach. Wystąpią też mgły osadzające szadź. To będzie też mroźna noc… » więcej 2023-12-05, godz. 19:30 Politico: coraz więcej sporów prawnych związanych z zakupem przez UE szczepionek przeciwko Covid-19; Pfizer pozywa … Rośnie liczba sporów prawnych związanych z zakupem przez Unię Europejską szczepionek przeciwko Covid-19 - pisze we wtorek portal Politico. Pfizer, wraz ze… » więcej 2023-12-05, godz. 19:30 Liga hiszpańska - prokuratura żąda czterech lat więzienia za rasistowskie zachowanie Prokuratura w Madrycie wystąpiła z aktem oskarżenia przeciwko czterem kibicom, którzy na początku 2023 powiesili na moście autostradowym wizerunek czarnoskórego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »