Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 00:30 Autor: PAP

Sejm/ Projekt dot. zniesienia obliga giełdowego wraca do komisji

W związku ze złożeniem poprawki, projekt znoszący tzw. obligo giełdowe na energię elektryczną wraca do sejmowej komisji. Według PiS zniesienie obliga pozwoli znacznie ograniczyć ceny prądu. Zdaniem opozycji wyprowadzenie sprzedaży energii poza giełdę będzie nietransparentne.

W środę odbyła się debata towarzysząca drugiemu czytaniu projektu nowelizacji Prawa energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii znoszącej tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę.


Poseł Marek Suski (PiS) podkreślał w swoim wystąpieniu przekonywał, że kiedyś kiedy energia elektryczna w Polsce była produkowana z lokalnego surowca, czyli węgla była wyjątkowo tania. Jego zadaniem do wzrostu ceny przyczyniła się unijna polityka klimatyczna jak, a manipulacje na giełdzie energii. Według posła handel na giełdzie prowadził do wyprowadzania z Polski dziesiątek miliardów złotych.


Według Suskiego, zmiany w prawie nie oznaczają zakazu handlu na giełdzie. Jego zdaniem po zniesieniu obliga, będzie więcej wolności na rynku i przyczyni się to do znacznego spadku kosztów energii elektrycznej.


Poseł dodał, że nowe przepisy zawierają również mechanizmy, które mają przeciwdziałać wykorzystaniu braku obligo do podniesienia marż przez producentów prądu.


Więcej wątpliwości w trakcie debaty wskazywało wielu przedstawicieli opozycji. Przypominali, że to PiS w 2019 r. zwiększył ilość energii jaka ma trafiać do handlu na Towarowej Giełdzie Energii.


Przedstawiciel KO poseł Tomasz Piotr Nowak pytał dlaczego tak długo trzeba było czekać na projekt znoszący obligo skoro rząd zobowiązał się do tego w umowie z górnikami. Jego zdaniem nowe przepisy sprowadzą się do tego, nowe umowy nie będą transparentne.


Podobnie uważał Dariusz Wieczorek z Lewicy, według którego projektowana nowela może się przyczynić wręcz do wzrostu ceny energii. Zdaniem posła, obligo powinno być np. czasowo ograniczone. Zgłosił też poprawkę, zgodnie z którą kontrakty między firmami jakie zawierane byłyby poza giełdą będą musiały być publikowane.


Poseł Andrzej Grzyb (Koalicja Polska) przekonał, że niezniesienie obliga może nie obronić przed zawyżaniem cen przez dostawców energii. Podkreślił, że w Polsce działa de facto oligopol producentów energii elektrycznej. Przywoływał też argumenty PiS sprzed lat, według których właśnie wprowadzenie obliga miało ograniczyć ceny.


Paulina Hennig-Kolska (Polska 2050) również wytykała partii rządzącej, że to ona wprowadziła obligo giełdowe. Dodała, że po zmianie przepisów większa elastyczność będą miały spółki skarbu państwa i to od nich faktycznie zależeć będzie, czy cena prądu spadnie.


Pozytywnie o projektowanych przepisach wypowiedział się z kolei Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji, który mówił, iż likwidacja obliga - czyli przymusu transakcji - korzystnie powinno wpłynąć na rynek. Pytał też, dlaczego dopiero teraz jest to wprowadzane.


Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przekonywała, że likwidacja obliga spowoduje spadek cen energii m.in. przez to, że uczestnicy rynku nie będą musieli wpłacać wysokich depozytów. Dodała, że obecnie "rzeczywisty poziom obliga" na giełdzie stanowi 36 proc. krajowej produkcji energii. Jej zdaniem na bardzo wysokie ceny energii w Polsce wypływa m.in. koszt uprawnień do emisji CO2. Podkreśliła, że nasz kraj jest płatnikiem netto systemu EU ETS, co oznacza, iż przyznawana dla kraju darmowa pula uprawnień jest za mała i musimy kupować dodatkowe na wolnym rynku.


Przyjęty przez rząd projekt przewiduje zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energii. Obowiązek dotyczy przede wszystkim wytwórców energii elektrycznej z węgla i gazu. Projekt zaostrza też kary za stosowanie przez przedsiębiorstwa energetyczne praktyk niedozwolonych polegających m.in. na manipulacji rynkowej.


W uzasadnieniu projektu noweli wskazano, że po zniesieniu obowiązku giełdowego transakcje handlowe będą mogły być w dalszym ciągu zawierane na giełdach towarowych, przy czym o skorzystaniu z tej formy obrotu będzie decydować każdy uczestnik rynku samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej.


W odniesieniu do ryzyka wzrostu cen energii elektrycznej po likwidacji obliga giełdowego wskazano, że giełdowa cena energii elektrycznej jest co do zasady wyznaczana jako cena krańcowa, tj. najwyższa z zaakceptowanych ofert cenowych.


"Oznacza to, że wśród ofert sprzedaży energii elektrycznej są oferty z ceną niższą. Tworzy to potencjał do sprzedaży energii elektrycznej po indywidualnych cenach niższych niż cena krańcowa, na przykład w ramach realizacji długoterminowych strategii rynkowych, przy jednoczesnym utrzymaniu presji konkurencyjnej na racjonalizowanie wielkości marży rynkowej, której wzrost powodowałby wzrost cen energii elektrycznej" - przekonuje się w uzasadnieniu.


W trakcie prac nad projektem posłowie poparli poprawkę skracającą termin wejścia w życie nowelizacji (z 30 dni do 14 dni od dnia ogłoszenia). (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ zm/


Kraj i świat

2022-11-27, godz. 12:10 Łotwa/ 1 osoba zginęła, 26 rannych w zderzeniu autokaru z ciężarówką Jedna osoba zginęła, a 26 zostało rannych w zderzeniu estońskiego autokaru z ciężarówką w sobotę wieczorem na północy Łotwy - pisze w niedzielę agencja… » więcej 2022-11-27, godz. 11:50 Przemyśl/ Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz bez…” – od czwartku Trio Włodzimierza Nahornego, Kraków Street Band, polsko-niemiecko-ukraiński International Jazz Family, Bartek Halicki Septet - to gwiazdy, które wystąpią… » więcej 2022-11-27, godz. 11:50 MŚ 2022 - Japonia - Kostaryka 0:0 (do przerwy) Grupa E: Japonia - Kostaryka 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Japonia: Miki Yamane. Kostaryka: Anthony Contreras. Sędzia: Michael Oliver (Anglia).(PAP)… » więcej 2022-11-27, godz. 11:40 Szydło dla i.pl: Tusk stawia w fatalnym świetle KE, ponieważ sugeruje, że bierze ona udział w walce politycznej Tusk stawia w fatalnym świetle przede wszystkim KE, ponieważ sugeruje, że bierze ona udział w walce politycznej i prowadzi intensywne działania, żeby doprowadzić… » więcej 2022-11-27, godz. 11:30 Łódzkie/ Policja bada okoliczności śmiertelnego wypadku niedaleko Kutna Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku na dk 92 między Kutnem a Krośniewicami (woj. łódzkie), gdzie auto osobowe potrąciło pieszego. Ustalono, że… » więcej 2022-11-27, godz. 11:20 MŚ 2022 - Araszkiewicz: mecz z Arabią dobrze się oglądało Były reprezentant Polski i zawodnik Lecha Poznań Jarosław Araszkiewicz chwalił polskich piłkarzy za zwycięstwo nad Arabią Saudyjską (2:0) na mistrzostwach… » więcej 2022-11-27, godz. 11:20 MŚ 2022 – media w Meksyku: trzeba mieć nadzieję na wyjście z grupy Meksykańskie media po sobotniej porażce reprezentacji kraju z Argentyną 0:2 w mistrzostwach świata wzywają swoich piłkarzy do walki o awans. “Wszystko… » więcej 2022-11-27, godz. 11:10 PŚ w skokach - Żyła piąty w Ruce, wygraną podzielili się Kraft i Granerud (krótka) Piotr Żyła był piąty, a prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki zajął szóstą lokatę w niedzielnym konkursie w Ruce, ale obronił pozycję lidera… » więcej 2022-11-27, godz. 11:00 Poznań/W miejscu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego ruszają prace rozbiórkowe W miejscu budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu rozpoczyna się rozbiórka stojących tam zniszczonych obiektów - poinformował… » więcej 2022-11-27, godz. 11:00 Kraków/ W poniedziałek debaty kopernikańskie w Auditorium Maximum Na debaty poświęcone Mikołajowi Kopernikowi oraz przyszłości astronomii zaprasza Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Dyskusje odbędą się w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »