Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 16:00 Autor: PAP

Niemcy/ Policja przeszukała superjacht oligarchy Usmanowa, zwolennika Putina

Niemiecka policja przeszukała we wtorek w Bremie superjacht Dilbar, należący do obłożonego zachodnimi sankcjami i bliskiego Putinowi rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa - poinformował we wtorek tygodnik "Spiegel". Akcja została przeprowadzona w ramach śledztwa dotyczącego prania pieniędzy i unikania podatków.

W operacji wzięło udział ponad 60 funkcjonariuszy Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) i służb skarbowych wchodzących w skład specjalnej grupy śledczej "Ukraina" - przekazano na portalu magazynu.


W komunikacie frankfurckiej prokuratury nie wymieniono nazwy jednostki i nazwiska związanego z nią "69-letniego rosyjskiego biznesmena". Zaznaczono jednak, że chodzi o to samo śledztwo, w ramach którego 21 września przeszukano 24 nieruchomości w różnych częściach kraju.


Dochodzenie koncentruje się wokół prowadzonych w latach 2017-22 transakcji finansowych, w których wykorzystano złożoną sieć zarejestrowanych za granicą spółek, by ukryć pochodzenie pieniędzy. Śledczy podejrzewają, że pieniądze mogły pochodzić z działalności przestępczej, w szczególności z unikania podatków.


Według "Spiegla" podejrzanym jest właśnie Usmanow, który został opisany przez Unię Europejską jako "przyjazny Kremlowi oligarcha, który pielęgnuje szczególnie bliskie związki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem". Jego majątek przed rozpoczęciem wojny Rosji z Ukrainą szacowano na ok. 15 mld dolarów. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji zarówno UE, jak i USA wpisały Usmanowa na listę osób objętych sankcjami.


Rewizje przeprowadzone 21 września były również związane z zarzutami łamania sankcji.


Dilbar jest jednym z największych jachtów świata. Według amerykańskiego ministerstwa skarbu (finansów) wartość luksusowej jednostki wynosi 600-735 mln dolarów. W kwietniu br., po ustaleniu przez niemieckich śledczych, że statek formalnie należy do siostry Usmanowa, która jest również objęta zachodnimi sankcjami, jednostka została zatrzymana w porcie w Hamburgu. Według rozgłośni NDR jacht został w zeszłym tygodniu przecumowany do portu w Bremie, by zwolnić miejsce w Hamburgu.(PAP)


adj/ akl/


arch.


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 13:30 Zgromadzenie Parlamentarne Litwy, Polski i Ukrainy przyjęło deklarację o współdziałaniu ws. integracji Ukrainy z… Zapewnienie o gotowości do ścisłej współpracy dwustronnej oraz w formacie wielostronnym w celu zapewnienia członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Wrocław/ Otwarto wystawę o Wiekim Głodzie na Ukrainie „Niepotępione ludobójstwo na Ukraińcach. Powtórka z historii” - to tytuł wystawy plenerowej otwartej we Wrocławiu. Opowiada o Wielkim Głodzie na Ukrainie… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Lider PSL: dziwię się, że posłowie PO nie poparli kandydatury Bartoszewskiego na wiceszefa komisji spraw zagranicz… Dziwię się, że posłowie PO nie poparli kandydatury Władysława Teofila Bartoszewskiego na wiceszefa komisji spraw zagranicznych, kandydata partii demokratycznej… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Puda: w nowej perspektywie budżetowej regiony będą zarządzały pulą 44 proc. funduszy dla Polski (krótka4) W nowej perspektywie budżetowej regiony będą zarządzały pulą 44 proc. funduszy dla Polski - mówił w środę minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Białystok/ Rozpoczyna się festiwal filmów krótkometrażowych "Żubroffka" Pokazy filmów, spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty a także spotkania muzyczne znalazły się w programie rozpoczynającego się w środę, 16. Międzynarodowego… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Łotwa/ Ponad 60 rosyjskojęzycznych mediów wystąpiło w obronie TV Dożd, której cofnięto koncesję Ponad 60 redakcji rosyjskojęzycznych mediów, zarejestrowanych na Łotwie, podpisało list w obronie telewizji Dożd, której Narodowa Rada Mediów Elektronicznych… » więcej 2022-12-07, godz. 13:20 Wszystko w organizmie człowieka ma związek z jego dobrostanem psychicznym (MediaRoom) „Szybciej, mocniej, intensywniej” - to hasło każe nam uczestniczyć w pogoni za wyidealizowanym szczęściem i maksymalizacją wrażeń. Kiedy presja jest… » więcej 2022-12-07, godz. 13:20 ZUS: od 1 stycznia 2023 r. obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców Obecnie obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć… » więcej 2022-12-07, godz. 13:20 Ambasador USA: będziemy bronić każdego metra kw. NATO; Polska jest bezpieczna Będziemy bronić każdego metra kwadratowego terytorium państw NATO, w tym Polski. Jesteście bezpiecznie, obiecuję wam to - powiedział w środę ambasador… » więcej 2022-12-07, godz. 13:20 P.Müller: Niemcy, gdyby naprawdę chcieli wspomóc Polskę i Ukrainę, zgodziliby się na rozstawienie Patriotów na … Niemcy, gdyby naprawdę chcieli wspomóc mocniej Polskę i Ukrainę, zdecydowaliby się na to, żeby ten system mógł stacjonować w zachodniej części Ukrainy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »