Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-21, 16:20 Autor: PAP

UdSC: 12 tysięcy cudzoziemców ubiegało się w ciągu roku o ochronę międzynarodową

12 tys. cudzoziemców ubiegało się w ciągu roku o ochronę międzynarodową w Polsce. Największą grupą byli Białorusini, dalej Irakijczycy, Afgańczycy, Rosjanie i Ukraińcy - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. UdSC wydał już decyzje wobec 8,7 tys. osób. Ochronę otrzymało 4 tysiące z nich.

Rzecznik UdSC Jakub Dudziak przedstawił PAP dane, które pokazują, ilu cudzoziemców ubiegało się o status uchodźcy w Polsce w okresie od sierpnia 2021 roku do sierpnia 2022 roku. To czas m.in. presji migracyjnej na granicy z Białorusią, ewakuacji współpracowników wojska i dyplomacji z Afganistanu oraz trwających represji na Białorusi. To także czas wojny Rosji przeciwko Ukrainie, przy czym dla ukraińskich uchodźców wojennych przewidziana jest inna procedura na podstawie specjalnej ustawy.


Z danych UdSC wynika, że w tym okresie wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 12 tysięcy cudzoziemców. "Największą grupę stanowili obywatele Białorusi - 3,4 tys. osób. W dalszej kolejności pod względem liczebności byli obywatele: Iraku – 1,9 tys. osób, Afganistanu – 1,7 tys. osób, Rosji – 1,6 tys. osób oraz Ukrainy - 1,5 tys. osób" - poinformował Dudziak.


Jak przypomniał, cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. "Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może np. stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa" - dodał.


"Dotychczas Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec prawie 8,7 tys. osób ze wspomnianej grupy wnioskodawców. Warunki przyznania ochrony międzynarodowej spełniało 4 tys. obcokrajowców. Byli to w zdecydowanej większości Białorusini, a także obywatele Afganistanu (głównie ewakuowani w ubiegłym roku współpracownicy polskiego wojska i dyplomacji) oraz Ukrainy" - przekazał rzecznik Urzędu.


Decyzje negatywne otrzymało z kolei prawie 1,3 tys. cudzoziemców. "Najliczniejsze grupy w tym zakresie stanowili obywatele Rosji oraz Iraku" - wyjaśnił Dudziak.


Ponadto, jak przekazał rzecznik UdSC, postępowania dotyczące 3,4 tys. osób zakończyły się umorzeniem. "Dotyczyło to przede wszystkim obywateli Iraku i Afganistanu. Sprawy są umarzane w sytuacji, gdy cudzoziemiec np. opuścił Polskę przed wydaniem decyzji" - zwrócił uwagę Dudziak.


12 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej pozostawiono bez rozpoznania, w tym pięć na podstawie przesłanki, która obowiązuje od października ubiegłego roku. Chodzi o przepis, na mocy którego Szef UdSC może pozostawić bez rozpoznania wniosek o ochronę, jeśli został złożony przez cudzoziemca zatrzymanego niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE, chyba że taka osoba przybyła bezpośrednio z terytorium, na której grozi jej niebezpieczeństwo, przedstawiła wiarygodne przyczyny nielegalnego przekroczenia granicy i od razu złożyła wniosek.


Rzecznik UdSC w listopadzie ubiegłego roku wyjaśniał, że te pięć wniosków złożyli obywateli Iraku zatrzymani przy granicy z Białorusią. Jak wtedy tłumaczył, to samotni mężczyźni, "którzy procedurę uchodźczą chcieli wykorzystać w celach ekonomicznych i dalszej migracji do krajów Europy Zachodniej np. Niemiec".(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ jann/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 18:10 Wiceminister infrastruktury: PKP Intercity przewiduje, że w tym roku przewiezie 78-80 mln pasażerów PKP Intercity przewiduje, że w tym roku z jego usług skorzysta 78-80 mln pasażerów - wynika z wtorkowej wypowiedzi wiceministra infrastruktury Piotra Malepszaka… » więcej 2024-07-23, godz. 18:10 Kancelaria Sejmu udostępniła opinie dot. nowej procedury wyboru kandydatów na sędziów TK Kancelaria Sejmu udostępniła opinie dot. nowej procedury wyboru kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział… » więcej 2024-07-23, godz. 18:10 MS planuje wydłużenie terminu na apelacje w obszernych sprawach karnych Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha przekazał, że planowane jest, aby w sytuacji wydłużenia przygotowania pisemnego uzasadnienia wyroku w obszernej… » więcej 2024-07-23, godz. 18:10 Wielkopolskie/ Koniec utrudnień na A2 w kierunku Warszawy (aktl.2) Przed godz. 18.00 zakończyły się powypadkowe utrudnienia w ruchu na autostradzie A2 między węzłami Krzesiny i Poznań Wschód w kierunku Warszawy. » więcej 2024-07-23, godz. 18:10 Rząd zatwierdził uchwałą roczne sprawozdanie finansowe NBP za 2023 r. Rząd przyjął we wtorek uchwałę o zatwierdzeniu m.in. rocznego sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego na dzień 31 grudnia 2023 r. - poinformowała… » więcej 2024-07-23, godz. 18:10 Piłkarska LK – trener Śląska: wiemy, że Ryga jest groźna Wiemy, że FC Ryga to groźny zespół, zwłaszcza na swoim stadionie. Ale niezależnie z kim byśmy nie grali, chcemy awansować do kolejnej rundy - powiedział… » więcej 2024-07-23, godz. 18:00 Austria/ Władze Wiednia wprowadzają zakaz grillowania Władze Wiednia wprowadzają zakaz grillowania; powodem jest trwająca od kilku tygodni susza. Miasto ostrzega mieszkańców przed wysokim ryzykiem pożarów lasów… » więcej 2024-07-23, godz. 17:50 MF: nie ma planów podniesienia progu zwolnienia podmiotowego z VAT Ministerstwo Finansów nie ma obecnie planów podniesienia progu podmiotowego, do którego przedsiębiorcy nie muszą płacić VAT od swojej sprzedaży - poinformowała… » więcej 2024-07-23, godz. 17:50 Minister rolnictwa: Nie należy straszyć ASF-em, ale też nie można go ukrywać Nie należy straszyć ASF-em, ale też nie można go ukrywać - podkreślił we wtorek w Poznaniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Wskazał… » więcej 2024-07-23, godz. 17:50 Małopolskie/ Zakopianka odblokowana po zderzeniu w Poroninie (aktl.) Droga krajowa nr 47 czyli Zakopianka została odblokowana po zderzeniu samochodu osobowego ze śmieciarką, do którego doszło we wtorek w Poroninie. W wypadku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »