Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-15, 13:10 Autor: PAP

Dokumenty po premierze Świtalskim zostały przekazane do zasobów AAN

Historyk prof. Włodzimierz Suleja przekazał do Archiwum Akt Nowych zbiór dokumentów po premierze II RP, Kazimierzu Świtalskim.

We czwartek historyk prof. Włodzimierz Suleja przekazał do zasobu Archiwum Akt Nowych w Warszawie dokumenty po polityku II Rzeczypospolitej, premierze Kazimierzu Świtalskim.


"Przedwojenna część zasobu AAN bardzo ucierpiała w wyniku zniszczeń wojennych, jakich dokonali Niemcy w 1939 i 1944 r. Niestety, większość dokumentów dotyczących II Rzeczypospolitej nie przetrwała wojny. Dlatego dar prof. Sulei, który przekazał do zasobu AAN oryginalną dokumentację Kazimierza Świtalskiego jest dla nas tak ważny" - powiedział dyrektor AAN, Mariusz Olczak.


Na zbiór składają się oryginalne notatki z prowadzonych spotkań, zapisy rozmów najważniejszych osób w państwie, korespondencja, dokumentacja z okresu wyborów w 1928 roku, oraz materiały Związku Legionistów Polskich. Unikatowymi archiwaliami są dokumenty dotyczące wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Zachowane materiały dotyczą czołowych polityków okresu dwudziestolecia międzywojennego, takich jak Józef Piłsudski, Józef Beck, Walery Sławek i Kazimierz Bartel.


Kazimierz Świtalski – urodził się 4 marca 1886 r. w Sanoku, w rodzinie o tradycjach powstańczych. Był absolwentem CK Gimnazjum Męskiego w Sanoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Lwowskiego. Jako członek Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, podczas I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich. Po kryzysie przysięgowym działał w Polskiej Organizacji Wojskowej.


Od grudnia 1918 r. przydzielony do Adiutantury Generalnej został szefem referatu polityczno-prasowego Naczelnego Wodza, następnie sekretarzem Józefa Piłsudskiego w Radzie Obrony Państwa.


W niepodległej Rzeczypospolitej współtworzył Instytut Józefa Piłsudskiego poświęcony badaniu najnowszej historii Polski. Od czerwca 1926 roku był zastępcą szefa Kancelarii Cywilnej Prezydenta Ignacego Mościckiego, następnie dyrektorem Departamentu Politycznego MSW. Po wyborach 1928 roku wszedł w skład rządu Kazimierza Bartla, jako minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego, następnie objął stanowisko szefa rządu. Ze względu na trwające kilka miesięcy niesnaski polityczne ugrupowań sejmowych po przegłosowaniu wotum nieufności podał się do dymisji.


Kolejno pełnił w latach 30. funkcje marszałka Sejmu i wojewody krakowskiego. Po wybuchu II wojny światowej osadzony przez Niemców w Oflagu II C w Woldenbergu, gdzie prowadził wykłady dla innych jeńców. W Powstaniu Warszawskim poległ jego syn, żołnierz Armii Krajowej, Jacek Świtalski.


Pomimo możliwości wyjazdu na emigrację, Kazimierz Świtalski po wojnie został w kraju. Aresztowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa przebywał w więzieniach do 1955 roku. Do końca życia utrzymywał kontakt ze środowiskiem piłsudczykowskim, znajdującym się w kraju i na emigracji. Zmarł w Warszawie 28 grudnia 1962 r. (PAP)


autor: Maciej Replewicz


mr/ dki/


Kraj i świat

2024-06-27, godz. 07:10 GIS: nadmiar promieniowania słonecznego może być szkodliwy Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił uwagę, że nadmiar promieniowania słonecznego może być szkodliwy. Zaapelował o regularne stosowanie kremów z filtrem… » więcej 2024-06-27, godz. 07:10 UE/ Szczyt nie tylko o stanowiskach; Unia podpisze z Ukrainą umowę o bezpieczeństwie Na rozpoczynającym się w czwartek szczycie, unijni przywódcy powrócą do rozmowy o podziale najwyższych stanowisk w UE. Zostanie podpisana umowa o bezpieczeństwie… » więcej 2024-06-27, godz. 07:10 "PB": Państwo musi mieć narzędzie do inwigilacji Demokratyczne państwo powinno posiadać własne, bezpieczne i transparentne narzędzia do inwigilacji, aby móc skutecznie chronić bezpieczeństwo państwa i… » więcej 2024-06-27, godz. 07:00 "GW": Regularnie pracujemy po godzinach Jak wynika z nowego raportu firmy z branży HR Sd Worx, w pracy po godzinach zostaje 43 proc. z nas. Tym samym po raz kolejny przebijamy europejską średnią… » więcej 2024-06-27, godz. 06:50 „Financial Times”: UE przywróci w piątek cła na jaja i cukier z Ukrainy UE przywróci w piątek cła na jaja i cukier z Ukrainy, posługując się „hamulcem bezpieczeństwa” uzgodnionym w celu uspokojenia rolników, którzy protestowali… » więcej 2024-06-27, godz. 06:50 Lubuskie / W regionie ruszył sezon turystyczny; przybywa gości W lubuskich miejscowościach przybywa turystów: w Łagowie, gdzie sezon trwa do końca września, coraz więcej jest gości jednodniowych i weekendowych; turyści… » więcej 2024-06-27, godz. 06:40 Premier udaje się do Brukseli na szczyt Rady Europejskiej Premier Donald Tusk udaje się w czwartek do Brukseli na dwudniowy szczyt Rady Europejskiej, na którym przywódcy '27' mają uzgodnić obsadę najważniejszych… » więcej 2024-06-27, godz. 06:40 Prezydent Andrzej Duda wrócił do kraju z oficjalnej wizyty do Chin Podczas wizyty w Chinach prezydent Duda spotkał się m.in. z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. » więcej 2024-06-27, godz. 06:40 Warmińsko-mazurskie/ Pożar dwóch hal produkcyjnych Blisko stu strażaków walczy z pożarem dwóch hal produkcyjnych we wsi Klonowo w powiecie działdowskim - poinformowała PAP straż pożarna. » więcej 2024-06-27, godz. 06:20 LN siatkarzy - ćwierćfinał Polski z Brazylią drugi rok z rzędu W czwartek o godz. 20 polscy siatkarze rozpoczną w turnieju finałowym w Łodzi walkę o obronę tytułu w Lidze Narodów. Ćwierćfinałowym rywalem biało-czerwonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »