Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 21:30 Autor: PAP

"FT": gospodarka Rosji trzyma się lepiej niż się spodziewano, ale sankcje ją zadławią

Po niemal sześciu miesiącach od inwazji na Ukrainę rosyjska gospodarka, mimo najostrzejszych jak dotychczas sankcji, trzyma się lepiej niż można było się spodziewać, ale nie znaczy to, że te sankcje nie działają - pisze w piątek dziennik "Financial Times".

Jak wskazuje "FT", od czasu upadku Związku Sowieckiego Rosja nie stanęła w obliczu wstrząsu gospodarczego na taką skalę. Wylicza, że połowa jej rezerw walutowych o wartości 640 mld dolarów jest zamrożona, kilka czołowych banków odcięto od międzynarodowego systemu płatności, rosyjska ropa naftowa jest sprzedawana z rabatem ok. 20 dolarów za baryłkę, a ok. 1000 zachodnich firm, które według jednego z szacunków wytwarzały 40 proc. PKB Rosji, ograniczyło działalność.


"A jednak sześć miesięcy po tym, jak agresja Władimira Putina wywołała najostrzejsze zachodnie sankcje wobec Moskwy, gospodarka Rosji trzyma się lepiej, niż wielu się spodziewało" - pisze "FT", dodając, że sankcje nie osłabiły jeszcze zdolności Moskwy do dalszej walki.


Gazeta wyjaśnia, że szybkie posunięcia rosyjskiego banku centralnego, który wprowadził kontrolę kapitału i gwałtownie podniósł stopy procentowe, ustabilizowały rubla, wyższe ceny ropy na świecie zrównoważyły "rosyjski rabat", a rosnąca sprzedaż do Chin, Indii i Turcji pomogła zrównoważyć spadający eksport do UE. Dodaje, że wiele wycofujących się zachodnich firm nie odeszło całkowicie lub sprzedało je lokalnym nabywcom, więc aktywa nadal działają, a zwiększony handel z dużymi rynkami wschodzącymi, zwłaszcza z Turcją, zapewnił kolejną poduszkę. W efekcie rosyjski bank centralny przewiduje obecnie, że PKB skurczy się w tym roku o uciążliwe, ale nie katastrofalne 4-6 proc., a MFW przewiduje spadek o 6 proc., podczas gdy w kwietniu mówił o 8,5 proc.


Biorąc pod uwagę, że mieszkańcy Europy - mniej przyzwyczajeni do trudów niż Rosjanie i bardziej skłonni do wychodzenia na ulice - stają w obliczu bezprecedensowych podwyżek rachunków za ogrzewanie, Putin może uważać, że Rosja jest lepiej przygotowana do wytrzymania gospodarczego bólu niż wiele krajów zachodnich - pisze "FT", ale podkreśla: "Byłby w błędzie. Sankcje nigdy nie miały doprowadzić do natychmiastowego załamania rosyjskiej gospodarki. Z czasem jednak zachodnie środki stają się coraz ciaśniejszą pętlą, a koszty dla Rosji będą się kumulować".


Dziennik przekonuje, że zachodnie demokracje będą musiały wytrwać: nadal muszą zrobić więcej, by zmniejszyć dochody Rosji z energii, a jednocześnie tak zmodyfikować przygotowywane w UE embargo na ropę, aby nie zaszkodziło ono bardziej demokratycznemu światu niż Moskwie. Muszą lepiej przygotować swoje społeczeństwa, poprzez komunikaty i bezpośrednie wsparcie, na wzrost cen energii, a także zintensyfikować działania mające na celu zniechęcenie Pekinu, Delhi i Ankary do pomagania Moskwie w znoszeniu sankcji.


Według "FT", największe skutki dla Rosji może mieć nie tyle utrata zachodnich rynków energetycznych, co zachodnich technologii i komponentów, których Pekin lub inni nie są w stanie całkowicie zastąpić, a to osłabi gospodarkę, w tym także kompleks wojskowo-przemysłowy.


"Istnieją podobieństwa z ograniczeniami eksportu zaawansowanych technologii do Związku Sowieckiego po jego inwazji na Afganistan w 1979 roku. Zahamowało to wzrost gospodarczy Związku Sowieckiego i pogłębiło jego zacofanie technologiczne, co w połączeniu ze spadającymi cenami energii wywołało głęboki kryzys pod koniec lat 80. Sankcje być może nie zmniejszyły jeszcze zdolności Putina do prowadzenia wojny na Ukrainie. Ale poprzez ich nałożenie prezydent Rosji mógł zdegradować swoją zdolność do prowadzenia długiej kampanii lub do rozpoczęcia podobnej wojny konwencjonalnej na dużą skalę w przyszłości" - konkluduje "Financial Times".


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ ap/


Kraj i świat

2022-09-25, godz. 10:10 MŚ w kolarstwie - zwycięstwo Evenepoela (opis) Belg Remco Evenepoel zdobył w australijskim Wollongong po samotnej ucieczce tytuł mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego elity. Na mecie wyprzedził… » więcej 2022-09-25, godz. 10:10 MŚ w kolarstwie - zwycięzcy (dokumentacja) Zwycięzcy kolarskich mistrzostw świata:zawodowcy (od 1996 elita)1927 - Alfredo Binda (Włochy)1928 - Georges Ronsse (Belgia)1929 - Georges Ronsse (Belgia)1930… » więcej 2022-09-25, godz. 10:10 Sondaż Estymatora: PiS/ ZP 35,9; KO – 26,8 proc., Polska 2050 - 12,2 proc. Na PiS-Zjednoczoną Prawicę głosowałoby 35,9 proc. badanych zdecydowanych pójść na wybory, na Koalicję Obywatelską - 26,8 proc., na Polskę 2050 - 12,2… » więcej 2022-09-25, godz. 10:10 Zachodniopomorskie/ Na S3 wywróciła się cysterna i zablokowała łącznicę w kierunku Kołbaskowa Na drodze ekspresowej nr 3, między węzłami Klucz a Radziszewo (A6) wywróciła się cysterna i zablokowała łącznicę w kierunku Kołbaskowa. Wprowadzono… » więcej 2022-09-25, godz. 09:40 Ślepowron pokonał tysiące kilometrów w pięć dni, by przezimować w Afryce 4,5 tys. km w pięć dni pokonał ślepowron o imieniu Karolina, który migrował z Kańczugi do północnej Nigerii, gdzie spędzi zimę. Ptak monitorowany jest… » więcej 2022-09-25, godz. 09:20 Wrocław/ Od poniedziałku konferencja nt. współpracy Polski z krajami Azji Przedsiębiorcy, samorządowcy oraz dyplomaci wezmą udział w pięciodniowej konferencji poświęconej współpracy Polski z krajami Azji w wymiarze gospodarczym… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Łódź/ Pierwsze Łódzkie Targi Aktywności pomogą w wyborze sportu dla rodziców i dzieci Ponad 60 klubów i stowarzyszeń sportowych zaprezentuje w niedzielę w Łodzi swoją ofertę podczas pierwszych Łódzkich Targów Aktywności. W hali Miejskiego… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Król Karol III jest jednym z najbardziej cenionych żyjących malarzy w Wielkiej Brytanii Nowy władca Wielkiej Brytanii od prawie pół wieku maluje akwarele. Jego ulubioną tematyką są pejzaże, często przedstawiające okolice królewskich rezydencji… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 W. Brytania/ Resort obrony: mobilizacja w Rosji może być użyta do wzmocnienia Rosgwardii Istnieje realna możliwość, że ogłoszona w Rosji częściowa mobilizacja zostanie wykorzystana do wzmocnienia dodatkowym personelem jednostek Rosgwardii, których… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Piłkarska LN - przed meczem Walii z Polską brytyjskie media piszą głównie o powrocie Bale'a Głównym tematem w brytyjskich mediach w kontekście niedzielnego meczu reprezentacji Walii z Polską w piłkarskiej Lidze Narodów jest ewentualny powrót do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »