Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 15:00 Autor: PAP

Archeolodzy odnaleźli biblijną Betsaidę - miejsce urodzenia św. Piotra

Odkryta przez międzynarodowy zespół archeologów 1500-letnia mozaika z modlitwą do “naczelnika i dowódcy niebiańskich apostołów” wskazuje, że Al-Aradż, osada na północy Izraela, jest biblijną Betsaidą, czyli rodzinnym miastem świętego Piotra.

Na mozaikę z inskrypcją w starożytnej grece natrafili archeolodzy badający ruiny kościoła z I wieku w Al-Aradż w północnym Izraelu. Po jej oczyszczeniu i przetłumaczeniu tekstu, okazało się, że jest to modlitwa o wstawiennictwo „naczelnika i dowódcy niebiańskich apostołów”, czyli św. Piotra, który był pierwszym uczniem Jezusa i dlatego uważano go za najważniejszego spośród apostołów.


Naukowcy twierdzą, że odkryta inskrypcja to solidny dowód na to, że badana od dłuższego czasu świątynia jest Kościołem Apostołów zbudowanym w miejscu, gdzie stał dom świętych Piotra i Andrzeja, a osada Al-Aradż to biblijna Betsaida.


Jak podaje “Haaretz”, mozaikę odkryto w 2021 roku, ale była przykryta warstwami mułu i ostrożne usunięcie naniesionego przez stulecia osadu wymagało czasu. Oczyszczenie mozaiki i odczytanie umieszczonej na niej inskrypcji to według prof. Mordechaja Aviama i prof. Stevena Notley’a "archeologiczne wydarzenie tego sezonu”.


Odkrycie może położyć kres trwającej od lat dyskusji, czy święty Piotr urodził się w Betsaidzie, czy w Kafarnaum, bo zawarte w Biblii informacje na ten temat nie są precyzyjne. Obie miejscowości znajdują się na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego - Kafarnaum po zachodniej, a Betsaida po wschodniej stronie. "To odkrycie jest naszą najsilniejszą przesłanką, że Piotr miał szczególny związek z tą bazyliką i prawdopodobnie właśnie jemu była poświęcona. Ponieważ bizantyjska tradycja chrześcijańska uznaje za dom Piotra Betsaidę, a nie Kafarnaum, jak się dziś często uważa, wydaje się prawdopodobne, że bazylika upamiętnia jego dom" - oświadczył prof. Steven Notley, archeolog z Nyack College w Nowym Jorku.


"Jednym z celów tych wykopalisk było sprawdzenie, czy mamy na stanowisku warstwę z I wieku, która pozwoli nam zaproponować lepszą kandydaturę na biblijną Betsaidę. Nie tylko znaleźliśmy znaczące pozostałości z tego okresu, lecz także ten ważny kościół i klasztor obok niego" - powiedział dyrektor archeologiczny badań prof. Mordechaj Aviam.


Uważa się, że Kościół Apostołów został zniszczony, wręcz w tajemniczy sposób „pogrzebany”, w wyniku trzęsienia ziemi w 749 roku. Od tego czasu świątynia była uznawana za zaginioną, a ostatecznie została zapomniana. Profesorowie Notley i Aviam uważają jednak, że mozaika może być dowodem, którego potrzebują, by przekonać świat, że bizantyjskie ruiny są tym, o czym wspomniał św. Willibald, bawarski biskup, który około 725 oku odwiedził te okolice podczas pielgrzymki. Twierdził on, że kościół w Betsaidzie został zbudowany na miejscu domu rodzinnego apostołów Piotra i Andrzeja. (PAP Life)


agf/ gra/


Materiał wideo z prac archeologów można znaleźć na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=UH4jAQ9uySk


Kraj i świat

2022-10-04, godz. 14:10 Niemcy/ Odchodzący ambasador Ukrainy: nie żałuję tego, co tutaj zrobiłem Odchodzący ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk konsekwentnie i nie przebierając w słowach, naciskał na rząd niemiecki w sprawie dostarczenia broni dla walczącej… » więcej 2022-10-04, godz. 14:10 Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi - poinformowała w komunikacie KPRM. Projektowana zmiana przewiduje… » więcej 2022-10-04, godz. 14:10 Białystok/ W Akademii Teatralnej zainaugurowano rok akademicki Największym wyzwaniem tegorocznego roku akademickiego jest jego organizacja w związku z rosnącymi cenami za ogrzewanie i energię - uważa prorektor filii Akademii… » więcej 2022-10-04, godz. 14:00 Zeilinger: Nobel to zachęta dla młodych ludzi (krótka3) Ta nagroda jest zachętą dla młodych. Nie byłaby możliwa bez ponad 100 młodych ludzi, którzy pracowali ze mną przez lata' - podkreślił jeden z tegorocznych… » więcej 2022-10-04, godz. 14:00 Częstochowa/ Zabytkowy Dom Księcia wystawiony na sprzedaż za 10,3 mln zł Położony w centrum Częstochowy zabytkowy tzw. Dom Księcia, zbudowany 110 lat temu na zamówienie wielkiego księcia Michała Romanowa, został wystawiony na… » więcej 2022-10-04, godz. 14:00 Węgry/ Parlament odrzucił wniosek socjalistów o głosowanie nad przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO Posłowie rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP nie poparli wniosku o przeprowadzenie w środę przez parlament debaty i poddanie pod głosowanie przystąpienia… » więcej 2022-10-04, godz. 13:50 Polska przyłącza się do bojkotu kongresu Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej Polska jako kolejny kraj wycofała się z listopadowego kongresu Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej (FIG) w Stambule z uwagi na dopuszczenie do udziału… » więcej 2022-10-04, godz. 13:50 Jameela Jamil potępiła organizatorów MET Gali za poświęcenie kolejnej edycji imprezy Karlowi Lagerfeldowi Motywem przewodnim przyszłorocznej edycji MET Gali będzie twórczość legendarnego projektanta i byłego dyrektora artystycznego Chanel, Karla Lagerfelda. Choć… » więcej 2022-10-04, godz. 13:50 Turniej ATP w Tokio - awans Majchrzaka do drugiej rundy Kamil Majchrzak wygrał z Japończykiem Sho Shimabukuro 7:6 (7-2), 6:2 w pierwszej rundzie turnieju ATP 500 na kortach twardych w Tokio. W drugiej rundzie polski… » więcej 2022-10-04, godz. 13:50 Źródło agencji Reutera: nie ma oznak świadczących, że Rosja szykuje się do użycia broni jądrowej Nie ma żadnych oznak nietypowej aktywności wokół arsenału nuklearnego będącego w dyspozycji Moskwy po ostatnich groźbach nuklearnych Władimira Putina… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »