Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-16, 10:28 Autor: PAP

Wtorek (16.08) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Akcja usuwania martwych ryb z Odry w miejscowości Krajnik Dolny [fot. PAP/Marcin Bielecki]
Akcja usuwania martwych ryb z Odry w miejscowości Krajnik Dolny [fot. PAP/Marcin Bielecki]
(21:10) Ministerstwo oświaty Ukrainy poinformowało we wtorek, że w szkołach średnich z programu literatury obcej usunęło utwory pisarzy rosyjskich z wyjątkiem twórców związanych z Ukrainą.

Wśród proponowanych uczniom utworów poetyckich będzie "Niepewność" Adama Mickiewicza.

Dowiedz się więcej.

(21:00) W żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że wszystkie parametry wody pitnej są prawidłowe i stabilne.

Minister podczas wtorkowej konferencji prasowej wskazała, że w badaniach przyczyn masowego śnięcia ryb brane są pod uwagę trzy hipotezy. Pierwsza to przedostanie się do rzeki substancji toksycznych (zatrucie m.in. przez zakłady czy nielegalne zrzuty). Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeanalizował próbki, żadna nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych - podkreśliła minister.

Dowiedz się więcej.

(20:00) Aby zaprotestować przeciwko podlewaniu pól golfowych we Francji w czasie suszy, w Limoges aktywiści organizacji ekologicznej Extinction Rebellion (XR) posadzili w dołkach golfowych warzywa, a w Tuluzie inni działacze na rzecz środowiska dołki zacementowali.

Z powodu suszy i wysokich temperatur w dziesiątkach gmin w całej Francji obowiązują ograniczenia zużycia wody, ale pola golfowe korzystają ze specjalnego zezwolenia i są nadal nawadniane.

Dowiedz się więcej.

(19:30) W wieku 81 lat zmarł w poniedziałek Rajmund Zieliński, jeden z najwszechstronniejszych kolarzy polskich lat 60. XX wieku, triumfator Tour de Pologne (1964), olimpijczyk z Tokio i Meksyku. Karierę rozpoczynał w LKS Gryf Szczecin - poinformowała federacja.

Przeszedł do historii Wyścigu Pokoju jako pierwszy Polak, który wygrał etap (14 maja 1965) jazdy indywidualnej na czas (54 km).

Dowiedz się więcej.

(17:50) Afgańscy studenci będą musieli uczęszczać na więcej obowiązkowych zajęć z nauk o islamie; do dotychczasowych ośmiu przedmiotów dodajemy jeszcze pięć - poinformowało we wtorek ministerstwo szkolnictwa wyższego Afganistanu podczas konferencji prasowej.

Przedstawiciele rządu zapewnili, że talibowie nie nakażą usunięcia żadnych zajęć z obecnego programu nauczania.

Dowiedz się więcej.

(17:10) Polska Grupa Górnicza podwyższyła i ujednoliciła ceny węgla dla odbiorców indywidualnych. Jak wynika z wtorkowej informacji spółki, podwyżka wynosi średnio ok. 20 proc. PGG uzasadniła ten krok drastycznym wzrostem kosztów produkcji i potrzebą inwestycji.

Do tej pory te same sortymenty węgla opałowego miały w poszczególnych kopalniach różne ceny. Po zmianie średnia cena węgla opałowego w PGG ma wynosić ok. 1,2 tys. zł za tonę (w porównaniu do około 1 tys. zł dotychczas).

Dowiedz się więcej.

(16:20) Od początku lata zatrzymano we Francji 25 osób podejrzanych o podpalenia lasów i pól. Cztery spośród aresztowanych osób zostały już skazane, a sześć przebywa w areszcie – podała we wtorek francuska stacja telewizyjna BFM.

Z powodu suszy i upałów zagrożone są wszystkie regiony kraju od Jury do Żyrondy, przez Maine-et-Loire i Ardeche. We wtorek ryzyko wzniecenia nowych pożarów zwiększają gwałtowne burze; w pięciu departamentach z tego powodu obowiązują alerty pogodowe.

Dowiedz się więcej.

(15:10) Jednoznacznie popieramy działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w cyberprzestrzeni oraz zharmonizowanie zasad zwalczania materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci - poinformował podsekretarz stanu w KPRM Paweł Lewandowski.

Z informacji przekazanej przez Kancelarię Premiera wynika, że działający w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Dyżurnet.pl rejestruje do 300 incydentów CSAM miesięcznie.

Dowiedz się więcej.

(15:00) We wtorek przypada 79. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie. Powstanie to historycy uważają za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.

"Garstka słabo uzbrojonych bojowników stawiała czoła bezwzględnym oddziałom hitlerowskim, które miały zamiar przystąpić do ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej. Bohaterstwo żołnierzy getta na stałe zapisało się w historii, nie tylko lokalnej, jako zryw w obronie honoru i ludzkiej godności, która - jak wierzyli Niemcy - w getcie nie miała już prawa istnieć" - mówił o powstaniu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dowiedz się więcej.

(14:00) Amerykańskie wojsko przeprowadziło test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III. Przedsięwzięcie Waszyngtonu zostało wcześniej przełożone ze względu na eskalację napięć z Pekinem w kontekście chińskich manewrów wokół Tajwanu w pierwszych tygodniach sierpnia.

Test wykazał "gotowość amerykańskich sił nuklearnych i zagwarantował (...) skuteczność narodowego odstraszania nuklearnego" - przekazano we wtorkowym oświadczeniu armii USA.

Dowiedz się więcej.

(12:50) W pobliżu miasta Krasnogwardiejskoje w centralnej części Krymu widać kłęby czarnego dymu

Krasnogwardiejskoje znajduje się około 30 km na południe od miasta Dżankoj, w którego okolicy we wtorek rano wybuchł pożar na stacji transformatorowej oraz nastąpiła seria wybuchów w składzie amunicji.

Dowiedz się więcej
(11:40) W związku z przedłużającymi się działaniami wojennymi na Ukrainie i z koniecznością zapewnienia opieki i edukacji uczniom będącym obywatelami Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski, znowelizowane zostało rozporządzenie dotyczące ich kształcenia

W komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki wyjaśniono, że chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Dowiedz się więcej
(10:10) Turcję i Rosję łączy więcej, niż mogłoby się wydawać; oba kraje są mistrzami w podsycaniu kryzysów w swoim sąsiedztwie i wykorzystywaniu ich na swoją korzyść

Rosja i Turcja mają silną pozycję, by wyprzedzić Zachód na Ukrainie, powtarzając to, co udało im się osiągnąć w świecie arabskim. Europa zaczyna odczuwać skutki wojny na Ukrainie poprzez kryzys energetyczny. Niemcy, największa gospodarka UE, opóźniają dostawy broni do Kijowa.

Dowiedz się więcej
(8:10) Rosyjska Flota Czarnomorska po doznanych stratach przyjmuje obecnie skrajnie defensywną postawę i choć wspiera ofensywy lądowe pociskami dalekiego zasięgu, nie sprawuje skutecznej kontroli nad Morzem Czarnym

Okręty nawodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej nadal przyjmują postawę skrajnie defensywną, a ich patrole ograniczają się generalnie do wód w zasięgu wzroku od wybrzeża Krymu. Kontrastuje to ze wzmożoną aktywnością rosyjskiej marynarki wojennej na innych morzach, która jest typowa dla tej pory roku

Dowiedz się więcej
(7:10) W nocy z poniedziałku na wtorek wojska rosyjskie ostrzelały jednocześnie pięć dzielnic Charkowa - poinformował na Telegramie mer tego miasta Ihor Terechow

Dwie z zaatakowanych dzielnic znajdują się w samym centrum tego położonego na wschodzie Ukrainy miasta. Jego mer zaznaczył, że tak silnego ostrzału nie obserwowano w mieście od dawna.

Dowiedz się więcej
(6:20) Ponad sto statków nie może kontynuować podróży Dunajem z powodu niskiego poziomu wody na tej rzece na granicy rumuńsko-bułgarskiej

Stacja, cytująca przedstawicieli dyrekcji żeglugi rzecznej w położonym przy granicy z Rumunią bułgarskim mieście Ruse, podała, że najniższy poziom wody występuje obecnie w okolicach wysp Belene i Batin.

Dowiedz się więcej

Kraj i świat

2022-10-07, godz. 12:20 Turniej ATP w Astanie - Hurkacz odpadł w ćwierćfinale Hubert Hurkacz przegrał z greckim tenisistą Stefanosem Tsitsipasem 6:7 (8-10), 3:6 i odpadł w ćwierćfinale halowego turnieju ATP 500 w kazachskiej Astanie… » więcej 2022-10-07, godz. 12:20 Norweski Komitet Noblowski: nie udało nam się skontaktować z Alesiem Bialackim Nie udało nam się skontaktować z Alesiem Bialackim, który przebywa w białoruskim więzieniu za swoją działalność opozycyjną, aby przekazać mu wiadomość… » więcej 2022-10-07, godz. 12:20 Ogłoszono datę premiery serialu na podstawie „Dziejów czarownic z rodu Mayfair” Anne Rice Zgodnie z zapowiedziami stacja AMC kontynuuje prace nad serialowym uniwersum według powieści Anne Rice. Przed kilkoma dniami na antenie stacji zadebiutował… » więcej 2022-10-07, godz. 12:10 Aukcja pamiątek z filmów o Bondzie przyniosła rekordową kwotę ponad 11 mln funtów Zakończyła się właśnie druga część kolejnej już charytatywnej aukcji zorganizowanej w ramach obchodów 60-lecia narodzin filmowego Agenta 007. Zainteresowanie… » więcej 2022-10-07, godz. 12:10 Kraków/ Rozpoczął się pogrzeb Mieczysława Gila; w uroczystości uczestniczy prezydent Duda Pogrzeb Mieczysława Gila, opozycjonisty, działacza „Solidarności” z krakowskiej Nowej Huty, uczestnika obrad okrągłego stołu i parlamentarzysty rozpoczął… » więcej 2022-10-07, godz. 12:10 Norwegia/ Pokojowa Nagroda Nobla dla białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego, rosyjskiej organizacji Memoriał… Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla za 2022 rok zostali szef białoruskiego Centrum praw człowieka Wiasna Aleś Bialacki, rosyjska organizacja badająca zbrodnie… » więcej 2022-10-07, godz. 12:10 Targi Poznań Game Arena 2022 od piątku na MTP Od piątku na Międzynarodowych Targach Poznańskich (MTP) odbywa się Poznań Game Arena. Wydarzenie promowane jest jako największe targi rozrywki i multimediów… » więcej 2022-10-07, godz. 12:00 Białoruski opozycjonista Łatuszka: Nobel dla Bialackiego to nagroda dla wszystkich więźniów politycznych na Biał… Pokojowa Nagroda Nobla dla więzionego białoruskiego działacza na rzecz praw obywatelskich Alesia Bialackiego to nagroda dla wszystkich więźniów politycznych… » więcej 2022-10-07, godz. 11:50 Skierniewice/ IPN odnalazł szczątki chłopca – ofiary niemieckiej zbrodni Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji natrafił na szczątki chłopca zamordowanego w 1943 lub 1944 r. przez niemieckich żandarmów w Skierniewicach. Prawdopodobnie… » więcej 2022-10-07, godz. 11:40 Sejm/Komisja infrastruktury za poprawką dot. ważności świadectw charakterystyki energetycznej budynków Komisja Infrastruktury opowiedziała się w piątek za przyjęciem poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków; poprawka ta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »