Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-12, 21:50 Autor: PAP

USA/ Media: śledztwo ws. Trumpa dotyczy potencjalnego złamania ustawy o szpiegostwie; FBI zarekwirowało 11 zestawów niejawnych dokumentów

Śledztwo w sprawie byłego prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczy m.in. potencjalnego naruszenia przepisów ustawy o szpiegostwie - podał w piątek portal Politico, powołując się na informacje zawarte w nakazie rewizji. W trakcie przeszukania posiadłości byłego prezydenta na Florydzie FBI znalazło 11 zestawów niejawnych dokumentów.

Według Politico w podpisanym przez sędziego federalnego nakazie rewizji u Trumpa powołano się na przepisy kodeksu karnego oraz ustawę o szpiegostwie (Espionage Act). Przepisy dotyczą niszczenia lub zabrania niejawnych dokumentów oraz utrudniania śledztwa. Espionage Act dotyczy przechowywania dokumentów zawierających informacje związane z obroną narodową, które "mogą zaszkodzić Stanom Zjednoczonym lub pomóc obcemu przeciwnikowi".


Jak z kolei informuje "Wall Street Journal", trzystronicowa lista rzeczy - której kopię otrzymał były prezydent - zawiera m.in. jeden zestaw określony jako "różne" dokumenty opatrzone klauzulami "TS/SCI". TS to "Top Secret", czyli "ściśle tajne", zaś SCI to "sensitive compartmented information", którą oznacza się szczególnie wrażliwe dokumenty, do których dostęp otrzymuje się po otrzymaniu wyraźnej zgody.


Ponadto agenci wynieśli cztery zestawy dokumentów opatrzonych klauzulą "ściśle tajne", trzy zestawy skategoryzowane jako "tajne" i trzy zestawy dokumentów poufnych. Nie ma informacji na temat treści tych dokumentów.


Wśród innych rzeczy, które z domu Trumpa wzięli w ok. 20 pudłach, były m.in. "informacje na temat prezydenta Francji", a także akt łaski wystosowany przez Trumpa wobec jego współpracownika Rogera Stone'a. Został on skazany w 2019 r. m.in. za utrudnianie śledztwa i wpływanie na świadków w ramach dochodzenia w sprawie rosyjskich powiązań kampanii wyborczej Trumpa.


Ponadto, jak podaje "WSJ", podpisany przez sędziego federalnego nakaz rewizji w Mar-a-Lago dotyczył wszystkich pomieszczeń, w których mogły być przechowywane dokumenty.


Prawnicy Trumpa twierdzą, że prezydent przed opuszczeniem Białego Domu zdjął z dokumentów klauzulę niejawności. Gazeta zauważa jednak, że choć prezydent ma uprawnienia, by to zrobić, służy temu konkretny, opisany prawem proces.


Nie jest jasne, czy wśród skonfiskowanych dokumentów były te dotyczące broni jądrowej. W czwartek "Washington Post" informował, że właśnie takie podejrzenia mieli śledczy.


W piątek Trump nazwał te doniesienia mistyfikacją. W późniejszym oświadczeniu napisał też: "Barack Hussein Obama zatrzymał 33 miliony stron dokumentów, wiele z nich niejawnych. Jak wiele z nich dotyczyło (kwestii) nuklearnych? Mówią, że wiele!".


Trump odniósł się w ten sposób do ponad 30 milionów dokumentów, które Archiwa Narodowe dobrowolnie wysłały do Chicago na potrzeby powstającej biblioteki prezydenckiej Obamy.


Były republikański prezydent stwierdził też, że przeszukanie jego domu nie było konieczne, bo wystarczyło go poprosić o przekazanie dokumentów. Tymczasem według doniesień m.in. "Wall Street Journal" decyzję o rewizji podjęto po dwóch próbach odzyskania dokumentów, najpierw w drodze prośby, a później nakazu sądowego.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ akl/


four sets of top secret documents, three sets of secret documents, and three sets of confidential documents


Kraj i świat

2022-09-26, godz. 21:40 Stolica/ Rozdano Nagrody im. C. K. Norwida, za "Dzieło Życia" wyróżniono Andrzeja Seweryna Reżyser teatralny Krzysztof Warlikowski, prozaik Jakub Małecki, śpiewak operowy Mariusz Godlewski i rzeźbiarz Piotr Szulkowski zostali w poniedziałek laureatami… » więcej 2022-09-26, godz. 21:40 KPRM: Komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów (komunikat) - KPRM informuje: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku… » więcej 2022-09-26, godz. 21:30 K.Sobolewski: cieszymy się z wyniku wyborów we Włoszech; mamy nadzieję, że Meloni zostanie premierem Cieszymy się z wyniku wyborów we Włoszech; mamy nadzieję, że Giorgia Meloni, która przewodniczy zwycięskiej partii Fratelli d'Italia w najbliższych dniach… » więcej 2022-09-26, godz. 21:20 Śląskie/ Sejmik dokapitalizował spółkę Park Śląski o 20 mln zł Sejmik Woj. Śląskiego dokapitalizował w poniedziałek spółkę Park Śląski zarządzającą śródmiejskim parkiem o tej nazwie o 20 mln zł. Park Śląski… » więcej 2022-09-26, godz. 21:10 Post Malone musiał odwołać koncert z powodu problemów z oddychaniem Tydzień temu amerykański raper spacerując podczas koncertu po scenie, wpadł do zapadni. Trzy złamane żebra okazały się nie jedynymi konsekwencjami. Choć… » więcej 2022-09-26, godz. 21:10 MŚ 2022 - duńscy kibice nie wybierają się do Kataru Niedzielna wygrana piłkarzy Danii w Lidze Narodów z Francją (2:0) rozgrzała wypełniony stadion Parken w Kopenhadze. Zwłaszcza że będzie to grupowy rywal… » więcej 2022-09-26, godz. 21:10 Małopolanie będą mieli prawie półtora roku dłużej na wymianę pieców bezklasowych Małopolanie będą mieli czas do końca kwietnia 2024 r., czyli prawie o półtora roku dłużej niż pierwotnie zakładała uchwała antysmogowa, na wymianę… » więcej 2022-09-26, godz. 21:10 Rzecznik rządu: nowy włoski rząd będzie zdroworozsądkowo podchodził do funkcjonowania UE Liczymy na to, że nowy włoski rząd, to rząd który będzie po prostu zdroworozsądkowo podchodził do funkcjonowania Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek… » więcej 2022-09-26, godz. 21:00 Niemcy/ Prasa o wizycie kanclerza Scholza w krajach Zatoki Perskiej: pragmatyzm zamiast wartości Kanclerz Olaf Scholz wrócił w niedzielę z dwudniowej podróży do krajów Zatoki Perskiej - Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru… » więcej 2022-09-26, godz. 21:00 Rzecznik rządu: dla dużych rodzin i rolników limit zużycia energii elektrycznej wyniesie 3000 kWh (krótka) Rada Ministrów przyjęła projekt, dzięki któremu limit zużycia energii elektrycznej, po cenie z 2022 r., dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »