Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-05, 10:20 Autor: PAP

Piątek (05.08) - zobacz najważniejsze wiadomości z kraju i świata

Pływający pod banderą Panamy masowiec Navi Star widziany z nabrzeża w Odessie [fot. PAP/Alena Solomonova]
Pływający pod banderą Panamy masowiec Navi Star widziany z nabrzeża w Odessie [fot. PAP/Alena Solomonova]
(17:20) Tauron i Rafako podejmą mediacje służące wypracowaniu nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego, po którym blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie powinien pracować bez usterek - wynika z informacji Taurona.

Dotąd zakładano, że okres przejściowy potrwa do końca października.

Dowiedz się więcej.

(16:10) IMGW informuje, że nad Europą w dalszym ciągu dominować będą rozległe wyże z głównymi centrami nad Atlantykiem oraz zachodnią Rosją, jedynie północ i częściowo wschód kontynentu znajdą się w zasięgu niżu znad Skandynawii oraz związanego z nim frontu atmosferycznego.

Dowiedz się więcej.

(14:30) Sejm przyjął trzy senackie poprawki do noweli ustawy o obronie ojczyzny, jedna z nich dotyczy możliwości finansowania niektórych zadań ustawowych ze środków BGK.

Odrzucono poprawkę dot. poziomu minimalnego udziału polskiego przemysłu zbrojeniowego w wydatkach na modernizację techniczną Sił Zbrojnych.

Dowiedz się więcej.

(12:50) Bezprecedensowe manewry wojskowe chińskiej armii wokół Tajwanu są „sprawdzianem połączonych zdolności bojowych” lotnictwa i marynarki wojennej Chin – oświadczyło w piątek dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).

Chiny od czwartku prowadzą zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe z użyciem ostrej amunicji na obszarach wód i przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan.

Dowiedz się więcej.

(12:10) Synoptycy IMGW ostrzegają przed kolejnym upalnym dniem. Najwyższe temperatury pokażą termometry w okolicach Gorzowa i Piły. Według prognoz może tam być nawet 36 st. Celsjusza.

IMGW ostrzega w piątek przed upałami praktycznie w całym kraju. Od wysokich temperatur odpoczną jedynie mieszkańcy północnego zachodu i wschodu kraju.

Dowiedz się więcej.

(11:10) MSZ Chin ogłosiło w piątek, że postanowiło nałożyć sankcje na przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w odpowiedzi na jej wizytę na Tajwanie.

Tego samego dnia resort przekazał, że wezwał ambasadorów części państw europejskich, by zaprotestować w sprawie oświadczenia państw G7 i UE, w którym skrytykowano chińskie manewry wojskowe w pobliżu Tajwanu.

Dowiedz się więcej.

(9:50) Po pierwszym transporcie ukraińskiego zboża władze w Kijowie wezwały do rozszerzenia umowy, która łagodzi rosyjską blokadę portów na Morzu Czarnym, na inne produkty, takie jak metale - informuje w piątek "Financial Times".

Taras Kaczka, negocjator handlowy Ukrainy i wiceminister gospodarki, wyraził nadzieję, że porozumienie między Ukrainą a Rosją pozwalające na wznowienie eksportu zboża utrzyma się, i zasugerował, że może ono służyć jako szablon dla innych towarów, ponieważ handlowcy i eksporterzy "zawsze testują granice".

Dowiedz się więcej.

(8:40) Z portu Czarnomorsk w obwodzie odeskim Ukrainy wypłynęły w piątek rano trzy statki transportujące 57 tys. ton zboża ukraińskiego; jednostki zmierzają do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii - poinformował minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeh Nemczinow.

Podkreślił, że Ukraina ma nadzieję, iż "gwarancje partnerów z ONZ i Turcji będą nadal obowiązywać", a eksport żywności z portów ukraińskich "stanie się stabilny i przewidywalny dla wszystkich uczestników rynku".

Dowiedz się więcej.

(8:00) Korea Płd. rozpoczęła swoją pierwszą misję księżycową. Statek orbitalny Danuri, wyniesiony przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX, nawiązał komunikację ze stacją kontroli na Ziemi i wszedł na zakładaną trajektorię – ogłosiło w piątek ministerstwo nauki w Seulu.

Orbiter księżycowy nawiązał połączenie z anteną NASA w Australii około godz. 9.40 rano czasu południowokoreańskiego (godz. 2.40 w nocy w Polsce). Komunikacja nastąpiła około 90 minut po starcie rakiety z przylądka Canaveral w amerykańskim stanie Floryda – podała agencja Yonhap.

Dowiedz się więcej.

(7:20) Chińska armia wystrzeliła rakiety w stronę wód otaczających Tajwan, a do czterech z nich przeleciało nad Tajpej. Ponadto chińskie samoloty naruszyły w piątek rano linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, a Tajwan uruchomił swoje siły, by monitorować sytuację – podał Reuters.

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe manewry wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. To reakcja na niedawną wizytę na wyspie spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, przeciwko której Pekin stanowczo protestował.

Dowiedz się więcej.

(6:50) Zanieczyszczenie powietrza może przyspieszać rozwój demencji i spadek zdolności poznawczych u osób starszych - ostrzegają eksperci rządowi z Wielkiej Brytanii, cytowani przez "The Guardian". Przyczyną jest wpływ zanieczyszczeń na układ krążenia i przepływ krwi do mózgu.

Eksperci wyjaśniają, że jest to spowodowane tym, że emisje, które dostają się do układu krążenia negatywnie wpływają na przepływ krwi do mózgu.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-08-09, godz. 15:30 Ukraina/ Wojsko: dostaliśmy 50 tureckich transporterów opancerzonych Kirpi Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały 50 tureckich transporterów opancerzonych Kirpi, a w przyszłości oczekują na dostawę kolejnych 150 - poinformowało we wtorek… » więcej 2022-08-09, godz. 15:30 Turcja wysłała na Morze Śródziemne statek prowadzący odwierty ropy i gazu Turcja wysłała we wtorek na Morze Śródziemne statek do prowadzenia odwiertów złóż ropy i gazu. Turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan poinformował, że… » więcej 2022-08-09, godz. 15:30 Gdańsk/ Wystawa pt. "Kornel Morawiecki" zostanie zaprezentowana w Sali BHP Wystawa pt. 'Kornel Morawiecki' będzie od piątku udostępniona w Sali BHP w Gdańsku. Ekspozycja powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Solidarność … » więcej 2022-08-09, godz. 15:20 Ukraina/ Władze zapowiadają otwarcie nowego, "europejskiego" toru kolejowego do Polski Władze Ukrainy zapowiadają uruchomienie połączenia kolejowego z Polską, które będzie prowadziło kładzionym właśnie tzw. europejskim torem, do przejścia… » więcej 2022-08-09, godz. 15:20 Straż Graniczna: liczba prób przekroczenia granicy spadła z 800 do 80 na dobę Jak podała Straż Graniczna bariera na granicy polsko-białoruskiej, choć jeszcze niekompletna, jest realnym utrudnieniem w nielegalnej migracji. W tym roku… » więcej 2022-08-09, godz. 15:10 Diamentowa Liga - Czykier jedynym Polakiem w Monako Płotkarz Damian Czykier będzie jedynym reprezentantem Polski, który w środę wystąpi w mityngu Diamentowej Ligi w Monako. Gwiazd jednak nie zabraknie - na… » więcej 2022-08-09, godz. 15:10 Chorwacja/ Szpital: stan dwójki polskich pacjentów, którzy byli w stanie krytycznym, ustabilizował się Stan dwóch osób rannych w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, wcześniej krytyczny, ustabilizował się - poinformował we wtorek dyrektor szpitala w Varażdinie… » więcej 2022-08-09, godz. 15:10 60. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju rozpocznie się 24 sierpnia Recitale, koncerty pieśni i fragmenty oper znalazły się w zaprezentowanym we wtorek programie 60. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego, który odbędzie… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 Płock/ Ponad stu artystów i kilka scen na trzydniowym festiwalu hip-hop - początek 11 sierpnia Podczas trzech dni festiwalu hip-hop w Płocku (Mazowieckie), który rozpocznie się 11 sierpnia na kilku scenach wystąpi ponad stu artystów, a wśród nich… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 Francja/ Białucha, która utknęła w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy z wodą morską Białucha arktyczna, która od tygodnia uwięziona jest w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy ze słoną wodą w pobliżu morza - poinformowała we wtorek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »