Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-01, 06:20 Autor: PAP

Wiceminister finansów: podatki od 1 lipca bardziej przewidywalne i bardziej sprawiedliwe

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wchodzi w życie 1 lipca tego roku, oznacza, że podatki będą bardziej przewidywalne i bardziej sprawiedliwe - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że na nowych rozwiązaniach skorzysta 13 mln podatników.

"Dzięki wchodzącemu z życie 1 lipca nowemu systemowi podatki będą bardziej przewidywalne i bardziej sprawiedliwe, ponieważ system będzie bardziej progresywny. Podatki będą też niższe podatników PIT w Polsce, zarówno dla tych, którzy pracują w oparciu o umowę o pracę, dla tych, którzy pobierają emerytury, ale będą też niższe dla dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, czy ryczałt" - powiedział wiceminister Soboń.


"Na nowym rozwiązaniu skorzysta 13 mln podatników dzięki obniżeniu stawki PIT i odliczeniu części składki zdrowotnej od podstawy dla rozliczających się podatkiem liniowym i na ryczałcie" - dodał.


Wiceminister przyznał, że zaproponowane nowe rozwiązania przecinają swego rodzaju zamieszanie z podatkami, ponieważ wprowadzają jednolity system zaliczek od 1 lipca w rozliczeniach miesięcznych, a w skali roku jeden system podatkowy.


"W systemie podatkowym, który wchodzi w życie 1 lipca, najważniejszą kwestią jest obniżka podatków na skali o 5 pkt. proc. z 17 proc. do 12 proc. Tym samym roczna maksymalna korzyść dla podatników to 4 tys. 500 zł" - zaznaczył.


Podkreślił jednocześnie, że w nowym systemie znalazły się przepisy, które stabilizują dochody samorządów terytorialnych, przepisy które dają gwarancję większych wpływów dla organizacji pożytku publicznego, czy przepisy, które przywracają wspólne rozliczanie się osób samodzielnie wychowujących dzieci.


"Nowy system oznacza też korzyści dla rodzin, w których na przykład są pracujące dzieci. Wchodzące w życie rozwiązania oznaczają też likwidację wielu obowiązków biurokratycznych, uszczelniają system, na przykład w postaci tak zwanej ulgi na zabytki, czy wreszcie oznaczają wycofanie się z pomysłów, które budziły kontrowersje prawne, jak ulga abolicyjna" - powiedział wiceminister.


Przypomniał, że w zamian za likwidację tak zwanej ulgi dla klasy średniej, czyli rozwiązania dedykowanego dla określonej grupy podatników, wprowadzone jest rozwiązanie systemowe, powszechne i zrozumiałe.


Soboń wskazał, że nowe zasady podatkowe powstały wprawdzie w Ministerstwie Finansów, ale były konsultowany z księgowymi, z doradcami podatkowymi, biurami rachunkowymi, przedsiębiorcami, czy związkami zawodowymi i dzięki konsultacjom uległy modyfikacjom w toku prac.


"Najważniejsze dwie zmiany dotyczą możliwości ponownej formy wyboru opodatkowania dla przedsiębiorców, ale także przesunięcia, dobrych dla podatników, rozwiązań w postaci kwoty wolnej, jako kwoty pomniejszającej zaliczki każdego miesiąca dla umów zleceń i dzielenie kwoty wolnej na kilka tytułów dochodów" - powiedział wiceminister.


Dodał, że zdecydowana część podatników już w lipcu odczuje korzyści, a część w zeznaniu rocznym za 2022.(PAP)


Łukasz Pawłowski


pif/ drag/


Kraj i świat

2022-11-26, godz. 13:50 Błaszczak: prawie 4 tys. osób przeszkolono w pierwszej edycji programu „Trenuj z wojskiem” Od początku października żołnierze z 17 jednostek przeszkolili prawie 4 tys. osób w pierwszej edycji programu „Trenuj z wojskiem” - przekazał w sobotę… » więcej 2022-11-26, godz. 13:50 Rajdowe MŚ - 13 rund w kalendarzu na sezon 2023 Trzynaście rund rajdowych samochodowych mistrzostw świata znalazło się w kalendarzu na sezon 2023 - oficjalnie potwierdziła Międzynarodowa Federacja Samochodowa… » więcej 2022-11-26, godz. 13:40 MŚ 2022 - w niedzielę Niemcy mogą pożegnać się z mundialem (zapowiedź) W niedzielę z piłkarskimi mistrzostwami świata w Katarze mogą pożegnać się Niemcy. Warunkiem jest ich porażka z Hiszpanią oraz co najmniej punkt Japonii… » więcej 2022-11-26, godz. 13:40 Błaszczak: tylko silne państwo narodowe jest w stanie oprzeć się zewnętrznemu wrogowi (opis) Tylko silne państwo narodowe jest dziś w stanie oprzeć się zewnętrznemu wrogowi - powiedział w sobotę w Toruniu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak… » więcej 2022-11-26, godz. 13:40 Ekstraklasa piłkarska – zwycięski sparing Cracovii Piłkarze Cracovii pokonali 1:0 (1:0) Duklę Bańska Bystrzyca w sparingowym meczu rozegranym w ośrodku treningowym w Rącznej. 'Pasy' po rundzie jesiennej zajmują… » więcej 2022-11-26, godz. 13:40 IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami dla północno-wschodniej części kraju od godzin wieczornych do niedzieli rano wydał w sobotę Instytut… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Kasacje ws. o zabójstwo upozorowane na wypadek - obrońcy skarżą wyroki po 25 lat więzienia Do Sądu Najwyższego trafiły kasacje obrońców w procesie dwóch mężczyzn, skazanych prawomocnie na 25 lat więzienia za zabójstwo upozorowane na wypadek… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Prezydent Duda: wieczna pamięć milionom ofiar Wielkiego Głodu wywołanego 90 lat temu na Ukrainie Wieczna pamięć milionom ofiar Wielkiego Głodu wywołanego 90 lat temu na Ukrainie przez stalinowski Związek Sowiecki - oświadczył w sobotę prezydent Andrzej… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Ukraina/ Premier Belgii w Kijowie zapowiada nową pomoc wojskową i humanitarną, w tym generatory Przed nadejściem zimy Belgia przeznaczy dla Ukrainy nową pomoc humanitarną i wojskową - zadeklarował premier Belgii Alexander De Croo, który w sobotę odwiedził… » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 Ukraina/ Prezydent Zełenski spotkał się z prezydent Węgier Katalin Novak Prezydent Węgier Katalin Novak spotkała się w sobotę w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jest to pierwsze od czasu wybuchu wojny na Ukrainie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »