Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-24, 00:10 Autor: PAP

EBU potwierdziła, że konkurs Eurowizji w 2023 roku nie odbędzie się na Ukrainie

Europejska Unia Nadawców (EBU) potwierdziła w czwartek ostatecznie, że przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się na Ukrainie. Obecnie nie wiadomo, w jakim kraju impreza zostanie zorganizowana w przyszłym roku.

Oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane przez EBU na jej oficjalnej stronie internetowej.


W oświadczeniu podkreślono, że EBU w pełni rozumie rozczarowanie Ukrainy z powodu odebrania jej organizacji konkursu. Zaznaczono jednak, że bezpieczeństwo każdego, kto pracuje przy tej imprezie i bierze w niej udział, musi być stawiane na pierwszym miejscu.


Unia przypomniała również, że co najmniej 10 000 osób, w tym ekipy filmowe i dziennikarze, jest akredytowanych do pracy w Eurowizji. Dodatkowo w imprezie uczestniczy co roku około 30 tysięcy fanów konkursu z całego świata.


Ponadto, jak zaznaczono, regulamin konkursu stanowi, że można go przełożyć w sytuacji siły wyższej, takiej jak wojna.


EBU podkreśliła również, że zwróciła się do zewnętrznych ekspertów ds. bezpieczeństwa, którzy stwierdzili, że zaproponowane środki zaradcze w celu złagodzenia zagrożeń podczas organizacji konkursu na Ukrainie są niewystarczające dla międzynarodowej imprezy publicznej.


W oświadczeniu dodano, że "jeśli chodzi o możliwość zorganizowania konkursu w pobliżu granicy z innym krajem, parametry techniczne proponowanych miejsc i brak niezbędnej infrastruktury środowiskowej nie spełniają wymagań Eurowizji".


EBU 17 czerwca poinformowała, że z przyczyn bezpieczeństwa Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku nie odbędzie się na Ukrainie i zapowiedziała, że rozpocznie rozmowy z BBC, jako publicznym nadawcą w Wielkiej Brytanii na temat ewentualnego podjęcia się roli gospodarza konkursu w 2023 roku.


Ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko oświadczył wówczas, że Kijów nie zgadza się z tą decyzja i zapowiedział, że Ukraina będzie żądać jej cofnięcia.


W tym roku konkurs wygrał zespół z Ukrainy Kalush Orchestra. Zgodnie z zasadami zwycięski kraj jest gospodarzem imprezy w następnym roku, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, w tym zapewnienia opłacalności organizacji imprezy i bezpieczeństwa wszystkich zainteresowanych stron, w tym publiczności. (PAP)


zm/


Kraj i świat

2022-06-27, godz. 13:50 Kujawsko-pomorskie/ Policja: trwa postępowanie dotyczące m.in. użycia gazu w Inowrocławiu Na polecenie komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy służby kontroli prowadzą postępowanie ws. działań funkcjonariuszy w niedzielę w Inowrocławiu… » więcej 2022-06-27, godz. 13:50 Gdańsk/ IPN o osiągnięciach Klubu Sportowego Gedania na 100-lecie powstania Bycie częścią Klubu Sportowego Gedania, budowanie jego potęgi było z jednej strony deklaracją przywiązania do polskości, z drugiej zaś dawało możliwość… » więcej 2022-06-27, godz. 13:50 Kantar Public: 42 proc. Polaków nie ma żadnego autorytetu Największym autorytetem wśród Polaków cieszą się członkowie rodziny (6 proc.), Robert Lewandowski (3 proc.), Lech Wałęsa (3 proc.), Jarosław Kaczyński… » więcej 2022-06-27, godz. 13:50 Oświęcim/ W Parku Pojednania Narodów przybyło budek dla ptaków W oświęcimskim Parku Pojednania Narodów przybyło budek lęgowych dla małych ptaków. Samorząd miasta kupił ich dziesięć, a na drzewach zawiesili je strażacy… » więcej 2022-06-27, godz. 13:50 Wrocławskie MPK testuje wyprodukowany w Polsce autobus wodorowy Napędzany wodorem autobus, który został wyprodukowany w Polsce, trafił w poniedziałek na testy do MPK we Wrocławiu - przekazał wrocławski przewoźnik… » więcej 2022-06-27, godz. 13:50 G7/ Biden i von der Leyen: Rosja nadal wykorzystuje gaz ziemny jako broń polityczną i gospodarczą (opis) Po inwazji na Ukrainę Rosja nadal wykorzystuje gaz ziemny jako broń polityczną i gospodarczą; rosyjski przymus energetyczny wywarł presję na rynki energii… » więcej 2022-06-27, godz. 13:40 Litwa/ Doradca prezydenta: będziemy nadal dążyć do wdrożenia sankcji wobec Rosji Pomimo napięć związanych z tranzytem do Kaliningradu Litwa będzie nadal konsekwentnie dążyć do wdrożenia sankcji wobec Rosji - oznajmił w poniedziałek… » więcej 2022-06-27, godz. 13:40 Sasin o strategii Orlenu: duże podmioty będą miały większą szansę w walce o dostawy surowców(krótka3) Duże podmioty będą miały większą szansę w walce o dostawy surowców - tłumaczył w poniedziałek podczas konferencji 'Droga do uniezależnienia energetycznego… » więcej 2022-06-27, godz. 13:40 Podlaskie/ Ponad 1, 1 mln zł trafi do 17 szkół na doposażenie stołówek i jadalni Ponad 1,1 mln zł z rządowego programu 'Posiłek w szkole i w domu' trafi do 17 szkół w Podlaskiem, prowadzonych przez 10 samorządów na doposażenie stołówek… » więcej 2022-06-27, godz. 13:40 Ekstraliga hokejowa – pierwsze wzmocnienie mistrza Polski Szwedzki napastnik Christian Blomqvist został hokeistą mistrza Polski GKS Katowice. „Podpisał roczną umowę. Jest pierwszym nowym graczem pozyskanym przez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »