Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-29, 13:00 Autor: PAP

Prezydent: barwy narodowe są od wieków natchnieniem i inspiracją dla polskich artystów

Barwy narodowe są od wieków natchnieniem i inspiracją dla polskich artystów - napisał prezydent Andrzej Duda w okolicznościowej dedykacji dołączonej do polskiej flagi narodowej, którą przekazał kierownictwu Muzeum Narodowego w Warszawie wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.

Prezydencki minister uczestniczył w gali 160–lecia Muzeum Narodowego w Warszawie, która odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Z tej okazji Ćwik przekazał na ręce kierownictwa muzeum polską flagę narodową wraz z uroczystym przesłaniem od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


"Z okazji obchodów 160–lecia Muzeum Narodowego w Warszawie, dla uczczenia jubileuszu tej wspaniałej skarbnicy dziedzictwa kulturalnego naszej Ojczyzny uroczyście przekazuję Państwu pamiątkowy dar – flagę Rzeczypospolitej Polskiej" - napisał prezydent Andrzej Duda w okolicznościowej dedykacji dołączonej do flagi.


Jak wskazał, "czcigodne symbole naszej Ojczyzny jednoczą nasz naród we wspólnym wysiłku codziennej pracy i działalności społecznej, a – kiedy przychodzi potrzeba – w wysiłku zbrojnym dla obrony własnego suwerennego państwa". "Pod znakiem Orła Białego i biało–czerwoną flagą gromadzimy się w najbardziej uroczystych chwilach, świętując historyczne rocznice. Razem, pełni dumy i radości, manifestujemy przywiązanie do wolności i własnej tożsamości" - podkreślił prezydent.


Andrzej Duda zaznaczył również, że "barwy narodowe są też od wieków natchnieniem i inspiracją dla polskich artystów". "Łatwo dostrzec je na płótnach malarzy w scenach z dziejów Rzeczypospolitej i w obrazach symbolicznych. Towarzyszą nam w czasach pomyślności i wyzwań, wieńczą wielkie dzieła i napełniają serca nadzieją. Przypominają o fundamentalnych wartościach: niepodległości, solidarności, demokracji" - wskazał.


"Niech flaga, którą Państwo dzisiaj otrzymują, będzie uhonorowaniem długiej i bogatej tradycji Muzeum Narodowego w Warszawie w służbie dobru wspólnemu i uniwersalnemu pięknu. Gratulując jubileuszu, składam wyrazy uznania i wdzięczności dyrekcji i całemu zespołowi za opiekę nad zbiorami powierzonymi Państwa troskliwej i profesjonalnej pieczy. Serdecznie życzę Państwu satysfakcji i wielu kolejnych sukcesów w pełnieniu tej zaszczytnej misji" – napisał prezydent Andrzej Duda.


Podczas uroczystości wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik wręczył w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Muzeum Narodowego w Warszawie.(PAP)


Autorka: Anna Kruszyńska


akr/ dki/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 07:50 Niemiec Joseph Hess przepłynął Ren od żródeł do ujścia w 25 dni Niebywałego wyczynu dokonał 34-letni niemiecki inżynier Joseph Hess przepływajac Ren od żródel do ujścia w 25 dni. Do celu dotarł 5 lipca. » więcej 2022-07-06, godz. 07:40 "Rzeczpospolita": Podwyżki za parkowanie w stolicy wracają do WSA We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną rady Warszawy na niekorzystny dla niej wyrok w sprawie uchwały, którą w październiku… » więcej 2022-07-06, godz. 07:40 CBA zatrzymało mężczyznę, który wyłudzał refundację z NFZ na preparat dla niemowląt Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w Pułtusku kolejną osobę, wyłudzającą refundację z NFZ na preparat dietetyczny dla niemowląt - dowiedziała… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Ukraina/ Psycholog o czarnym humorze w czasie wojny: to sposób na radzenie sobie ze strachem Ukraińskie media społecznościowe, coraz częściej organizowane w kraju występy komików i zwykłe rozmowy Ukraińców pełne są żartów z nieudolności… » więcej 2022-07-06, godz. 07:20 „Uchodźcy i my. Twoja opowieść” – konkurs Instytutu Literatury Do 30 września wszyscy, którzy zaangażowali się w pomoc osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie, mogą zgłaszać prace do konkursu wspomnieniowego „Uchodźcy… » więcej 2022-07-06, godz. 07:10 "Super Express": Wojna o wybory samorządowe Prezydent Andrzej Duda ma pretensje o to, że nikt nie skonsultował z nim pomysłu przesunięcia wyborów samorządowych - podaje środowy 'Super Express'. Prezydent… » więcej 2022-07-06, godz. 07:10 USA/ Ekspert: Należy przystosować część instalacji związanych z Nord Stream 2 do odbioru LNG Hub gazowy w niemieckim Lubmin, gdzie kończą się gazociągi Nord Stream, powinien zostać przekonwertowany tak, by mógł odbierać skroplony gaz z innych źródeł… » więcej 2022-07-06, godz. 07:10 Ukraina/ Sztab: trwa szturm rosyjski koło Mazaniwki, 30 km od Słowiańska Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonie wsi Mazaniwka, około 30 km na północny zachód od Słowiańska; w pobliżu nieodległej miejscowości… » więcej 2022-07-06, godz. 07:10 100 lat temu zmarła bł. Maria Teresa Ledóchowska, nazywana Matką Afryki 100 lat temu, 6 lipca 1922 r., zmarła bł. Maria Teresa Ledóchowska, nazwana Matką Afryki, choć jej stopa nigdy nie stanęła na tym kontynencie. Hrabianka… » więcej 2022-07-06, godz. 07:00 Mucha: projekt o sędziach pokoju przedmiotem dyskusji w ramach Zjednoczonej Prawicy Na temat prezydenckiego projektu o sędziach pokoju toczyła się dyskusja w ramach Zjednoczonej Prawicy; jako Kancelaria Prezydenta podkreślamy, że formuła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »