Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-27, 21:30 Autor: PAP

USA/ Antony Blinken: Jestem pewny, że przeszkody w akcesji Szwecji i Finlandii do NATO zostaną szybko rozwiązane

Jestem pewny, że przeszkody w akcesji Szwecji i Finlandii do NATO zostaną szybko rozwiązane - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu ze swoim fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto. Fiński dyplomata stwierdził, że liczy na rozwiązanie problemów z Turcją przed czerwcowym szczytem w Madrycie.

"Finlandia i Szwecja bezpośrednio pracują z Turcją, by rozwiać obawy, które zostały zgłoszone. Rozmawiamy też z Turcją (...) Jest bardzo silny konsensus w NATO za przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO i pozostaje pewny, że szybko przejdziemy przez ten proces" - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefem fińskiej dyplomacji.


Haavisto również stwierdził, że jest w "stałym kontakcie" z Ankarą i prowadzi "otwarte i konstruktywne rozmowy". Dodał też, że liczy na ich rozwiązanie przed szczytem NATO w Madrycie pod koniec czerwca.


Turcja blokuje obecnie akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu, powołując się na rzekomą sympatię tych krajów dla Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Haavisto powiedział w piątek, że Finlandia, tak jak cała Unia Europejska, uznaje PKK za organizację terrorystyczną, a działalność grupy jest zakazana w Finlandii.


"Takie odpowiedzi przekazujemy Turcji. Oczywiście mamy nadzieję, że ten proces przebiegnie gładko i szybko, bo jesteśmy w tej szarej strefie, między złożeniem aplikacji, a ostatecznym zatwierdzeniem jako członka NATO" - powiedział fiński dyplomata. Haavisto wyraził również poparcie dla zaostrzenia sankcji przeciwko Rosji, w tym sankcji dotyczących sektora energetycznego.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ jar/


Kraj i świat

2022-07-05, godz. 15:00 Buda o nowelizacji ustawy sankcyjnej: to odpowiedź na marazm i trudność w porozumieniu się z opozycją Ta ustawa odpowiada na pewien marazm i trudność w porozumieniu się z opozycją i ich indolencję w zakresie zmiany konstytucji - ocenił minister rozwoju i… » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 Dyr. J. Głomb o rezygnacji władz Legnicy ze współprowadzenia Teatru im. Modrzejewskiej (wywiad) Ta decyzja nie była konsultowana ani z marszałkiem Cezarym Przybylskim, ani ze mną. Po prostu nagle list prezydenta Legnicy pojawił się w sieci - mówi PAP… » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 Opozycja wzywa prezes TK do ustąpienia ze stanowiska w związku z doniesieniami o konsultacjach z szefem KPRM Politycy opozycji wzywają, by prezes TK Julia Przyłębska zrzekła się urzędu w związku z doniesieniami mediów o jej kontaktach w sprawie wyroków TK z szefem… » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 Sejmowa komisja za ustawą mającą poprawić bezpieczeństwo na drogach Wniosek o przyjęcie przez Sejm ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo na drogach, został we wtorek przyjęty przez sejmową Komisję Infrastruktury. » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 MŚ 2022 - kolejna szansa na zakup biletów Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) ogłosiła, że do sprzedaży trafiła kolejna pula biletów na mecze mistrzostw świata w Katarze. Wejściówki… » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 Władze Legnicy zapowiedziały rezygnację z dotowania Teatru im. H. Modrzejewskiej Złożone zostało wypowiedzenie umowy o współprowadzeniu Teatru im. H. Modrzejewskiej zawartej z urzędem marszałkowskim w 2009 r. To wcale nie oznacza, że… » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 Szef MON podpisał umowę na bezzałogowe wieże dla transporterów Rosomak (krótka) Umowę na 70 bezzałogowych wież do kołowych transporterów opancerzonych Rosomak - podpisał we wtorek w Hucie Stalowa Wola wicepremier, szef MON Mariusz B… » więcej 2022-07-05, godz. 14:50 Prezydent: leki produkowane w "Polfie" przyczynią się do ratowania ludzkiego życia Nie da się wycenić tego, jak leki tu produkowane przyczynią się do ratowania ludzkiego życia - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej uroczystości… » więcej 2022-07-05, godz. 14:50 ONZ/ Japonia przekazała 17 mln dolarów na wsparcie eksportu zboża z Ukrainy Japonia przekazała 17 mln dolarów Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) na pomoc Ukrainie w eksporcie zboża i przechowywaniu… » więcej 2022-07-05, godz. 14:50 Müller: nie ma wyroków na polityczne zamówienie Nie ma wyroków na polityczne zamówienie; sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sędziowie sądów powszechnych decydują o wyrokach samodzielnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »