Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-25, 10:30 Autor: PAP

Sejmowa komisja przeciw uchwale Senatu ws. odrzucenia nowelizacji o służbie zagranicznej

Sejmowa komisja spraw zagranicznych w środę opowiedziała się przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Nowela ma pozwolić na ponowną weryfikację pracowników służby zagranicznej, zwłaszcza tych, którzy studiowali poza krajami sojuszniczymi.

Przeciw senackiej uchwale opowiedziało się 12 posłów komisji, za było 11, nikt nie wstrzymał się od głosu. Głosowanie w Sejmie nad uchwałą zaplanowano na czwartkowy wieczór.


Sejm uchwalił nowelizację pod koniec kwietnia. Zmiany w przepisach o służbie zagranicznej - według zamysłu Rady Ministrów - mają pozwolić na ponowną weryfikację pracowników polskiej służby zagranicznej, zwłaszcza tych, którzy odbyli studia poza krajami sojuszniczymi Polski. W ubiegłą środę na posiedzeniu plenarnym senatorowie zagłosowali za odrzuceniem nowelizacji.


Senatorowie z senackiej większości podczas posiedzenia plenarnego krytycznie odnosili się do zapisanej w noweli likwidacji stopnia attache, możliwości usunięcia ze służby dyplomatów, którzy dwukrotnie odmówiliby objęcia zaproponowanej placówki zagranicznej i ponownej weryfikacja pracowników, którzy - jak wskazywali - już wcześniej byli wielokrotnie sprawdzani.


Na środowym posiedzeniu komisji nie było przedstawicieli Senatu.


Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk oświadczył, że podtrzymuje stanowisko rządu i wnosi o negatywną rekomendację dla wniosku Senatu. Wyraził zdziwienie nieobecnością przedstawiciela Senatu na posiedzeniu komisji, ocenił, że stawiane ustawie zarzuty mają "charakter polityczny, nie merytoryczny".


Wawrzyk podkreślił, że zarówno podczas posiedzenia senackiej komisji spraw zagranicznych jak i na posiedzeniu plenarnym Senatu padały "bardzo obraźliwe słowa względem urzędników służby zagranicznej", sugerujące miedzy innymi, że niektóre placówki stały się "biurami podróży". Jak dodał, choć prosił wówczas o podanie konkretnych przykładów takich sytuacji, nikt mu ich nie wskazał.


Paweł Zalewski (Polska 2050) wnioskował o przyjęcie uchwały Senatu i - tym samym - odrzucenie nowelizacji w całości. Jego zdaniem "propozycja rządowa jest motywowana umożliwieniem rządowi dokonania następnego kroku w niszczeniu służby zagranicznej". Ocenił, że resort dyplomacji znalazł się obecnie w sytuacji "degradacji kadrowej" i odbierania mu kompetencji.


Według posła Polski 2050 polski MSZ jest obecnie w tak złym stanie, że w nowej kadencji parlamentu trzeba będzie go "rozwiązać i zbudować na nowo". Zalewski pytał też, kiedy w Sejmie odbędzie się debata dotycząca polskiej polityki zagranicznej.


Przeciwny wniosek złożył Janusz Kowalski (PiS). "Uważam, że szczególnie dzisiaj, po dalszym etapie inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w polskiej służbie zagranicznej nie ma miejsca dla ludzi, którzy służyli w niej przed 1989 r. i nie ma miejsca dla ludzi, którzy ukończyli KGB-owską szkołę MGIMO (Moskiewski Państwowy Instytutu Stosunków Międzynarodowych - PAP). To, że nie podoba to się opozycji; to, że się to nie podoba komunistom, nie ma dla mnie żadnego znaczenia" - powiedział poseł PiS.


Dodał, że zachęca szefa MSZ Zbigniewa Raua, by jak najszybciej "dokończyć całkowitej dekomunizacji MSZ". Zdaniem Kowalskiego ustawa musi być szybko przyjęta i zrealizowana, by - jak powiedział - "zdekomunizować te ostatnie +postkomunistyczne złogi+, które niestety cały czas gdzieś tam się ukrywają na różnych placówkach".


Maciej Gdula (Lewica) zwracając się do Kowalskiego pytał, czy na pewno zna on treść ustawy, jako, że nie zakłada ona dekomunizacji i pozbawienia funkcji wszystkich, którzy byli w MSZ przed 1989 r. "I dla pana jakoś chyba inaczej czas płynie, bo od ośmiu lat rządzicie i dopiero teraz przyszło to wam do głowy" - mówił.


Podkreślił, że osoby, które miałyby obecnie stracić stanowisko przez lata pracowały w resorcie, z czego przez siedem - pod rządami PiS. "Więc robienie tego teraz jest uderzeniem w konkretne osoby, a nie jakąś dekomunizacją czy uzdrowieniem MSZ. Dlatego ja też jestem za uchwałą Senatu" - oświadczył poseł Lewicy. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ par/


Kraj i świat

2024-07-24, godz. 11:30 Wiceszef MKiŚ: samorządy rocznie mogą otrzymać blisko 1,5 mld zł tzw. subwencji ekologicznej Samorządy, na terenie których są parki narodowe, rezerwaty przyrody czy obszary Natura 2000 mogą rocznie otrzymywać w ramach tzw. subwencji ekologicznej blisko… » więcej 2024-07-24, godz. 11:20 Kolarz Roglic wraca do zdrowia po złamaniu kręgosłupa Gwiazda kolarstwa Primoz Roglic, który został zmuszony do wycofania się z Tour de France po kraksie na 12. etapie, ujawnił w mediach społecznościowych, że… » więcej 2024-07-24, godz. 11:20 Szef MSZ Chin do Kułeby: wspieramy wysiłki pokojowe, ale czas i warunki jeszcze nie dojrzały Chiny wspierają wszelkie wysiłki na rzecz pokoju, jednak warunki i czas nie są jeszcze wystarczająco dojrzałe - oświadczył chiński minister spraw zagranicznych… » więcej 2024-07-24, godz. 11:20 Sejm/ Komisja rekomenduje dwie poprawki KO do projektu reformy TK (krótka) Dwie poprawki zgłoszone przez klub KO w drugim czytaniu do projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny zarekomendowała w środę sejmowa komisja sprawiedliwości… » więcej 2024-07-24, godz. 11:20 Rosja/ Sąd uchylił wyrok wobec związanego z Polską reżysera Iwana Wyrypajewa Moskiewski sąd miejski uchylił wyrok ośmiu lat więzienia wobec znanego, związanego z Polską reżysera teatralnego Iwana Wyrypajewa - podał w środę portal… » więcej 2024-07-24, godz. 11:20 Śląskie/ W wyniku pożaru spłonęły dwa ciągniki; trwa policyjne śledztwo W wyniku pożaru, do którego doszło na terenie Przedsiębiorstwa Miejskiego MZUM, spłonęły dwa ciągniki siodłowe - przekazał w środę oficer prasowy Komendy… » więcej 2024-07-24, godz. 11:10 Rosja/ W Moskwie wysadzono w powietrze samochód oficera Na parkingu w Moskwie wysadzono w środę rano w powietrze samochód należący do oficera Andrieja Torgaszowa - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza… » więcej 2024-07-24, godz. 11:10 Paryż/judo - Nastula: największe szanse ma Szymańska, ale każdy medal będzie ważny (korekta) 'Największe szanse ma Angelika Szymańska, ona umie się bić' - powiedział PAP Paweł Nastula, mistrz olimpijski z Atlanty z 1996 roku. Podkreślił, że marzy… » więcej 2024-07-24, godz. 11:10 UE/ Trwa głosowanie ws. ostatecznego zatwierdzenia procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec Polski Ambasadorzy krajów UE w środę rozpoczęli pisemne głosowanie w sprawie uruchomienia procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw… » więcej 2024-07-24, godz. 11:00 Pomorskie/ Zakończyły się utrudnienia po wypadku drogowym na dk 22 w Gnojewie (aktl.2) Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Gnojewo, między Malborkiem a Starogardem Gdańskim - poinformował dyżurny GDDKiA. W środę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »