Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-24, 20:40 Autor: PAP

Premier w interia.pl: apelujemy do amerykańskich sojuszników i NATO, aby nie żałowali sił i środków na wsparcie Ukrainy

Apelujemy do amerykańskich sojuszników i NATO, aby nie żałowali sił i środków na wsparcie Ukrainy, bez dostaw broni na Ukrainę, Rosja może osiągnąć przewagę, a to będzie oznaczało upadek Ukrainy i porażkę całej demokratycznej Europy - mówi w wywiadzie dla interia.pl premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki był pytany, czy Polska jest gotowa do wzięcia udziału w odbudowie Ukrainy po zakończeniu działań zbrojnych. "Polska będzie beneficjentem odbudowy Ukrainy. Z racji bliskiej odległości, ale i doświadczenia we współpracy z Ukrainą, polscy przedsiębiorcy zaangażują się w ten proces" - powiedział szef rządu.


Podkreślił, że środki ma odbudowę Ukrainy powinni pochodzić ze skonfiskowanego majątku Federacji Rosyjskiej oraz jej oligarchów.


"Cieszę się, że jest coraz więcej głosów na Zachodzie, które popierają ten pomysł. Ten początkowo samotny głos Polski ma szansę przerodzić się we front, który przyniesie zmianę (...). Na naszym podwórku zaproponowaliśmy ustawę, która będzie testem dla opozycji, czy faktycznie chcą doprowadzić do uderzenia w rosyjskie możliwości prowadzenia wojny. Ale to nie u nas, ale w bogatszych krajach Wspólnoty znajduje się gros majątku Rosji - ponad 300 mld euro w rezerwach oraz 40 mld majątku oligarchów" - powiedział premier.


Zaznaczył też, że Polska zabiega o kolejny pakiet sankcji i wciąż myśli jak je rozszerzać. "Ważne jest jednak, żeby te sankcje były nakładane przez całą Wspólnotę Europejską. Mówiłem o tym na posiedzeniach Rady Europejskiej, wspomniałem podczas spotkania z kilkoma przywódcami oraz Charlesem Michelem. Na pewno taki wniosek zgłoszę również na najbliższym spotkaniu Rady. Liczymy na wsparcie naszych europejskich partnerów" - zapowiedział szef rządu.


Pytany, czy Ukraina może wygrać militarnie wojnę z Ukrainą, premier zaapelował do krajów Zachodu o militarne wsparcie Ukrainy. "Apelujemy do amerykańskich sojuszników i NATO, aby nie żałowali sił i środków, bo za naszą wschodnią granica Ukraina walczy nie tylko o swoją suwerenność, ale również całej Europy i cywilizowanego świata. Bez dostaw broni na Ukrainę, Rosja może osiągnąć przewagę, a to będzie oznaczało upadek Ukrainy i porażkę całej demokratycznej Europy" - podkreślił.


Na uwagę, że to by oznaczało wojska rosyjskie przy granicy z Polską, odparł, że także na granicy ze Słowacją, Węgrami i Rumunią. "Do takiego scenariusza nie można dopuścić. To byłaby destabilizacja architektury bezpieczeństwa i gospodarki nie tylko Polski, ale całego regionu" - podkreślił. (PAP)


kos/ godl/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 09:50 UE/ Przewodnicząca KE: razem pomożemy odbudować Ukrainę (krótka) Razem pomożemy odbudować Ukrainę - zadeklarowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie… » więcej 2022-07-06, godz. 09:50 Zachodniopomorskie/ 13,5 tys. zł kar nałożył sanepid lokalom gastronomicznym Niewłaściwe warunki sanitarne i wykorzystywanie przeterminowanej żywności znalazły się wśród uchybień, które stwierdzili pracownicy stacji sanepidu w… » więcej 2022-07-06, godz. 09:50 Błaszczak o Tusku: to sfrustrowany typ, który opowiada niestworzone historie To sfrustrowany typ, który opowiada niestworzone historie - mówił w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do krytycznej opinii lidera… » więcej 2022-07-06, godz. 09:50 Szef Tourist Track: w drodze jest autokar po pielgrzymów, którzy mieli wypadek w Rumunii Autokar po pielgrzymów jest już w drodze. Na tę chwilę 5 osób jest hospitalizowanych, ale dzisiaj mają opuścić szpital - powiedział PAP przebywający… » więcej 2022-07-06, godz. 09:40 Maraton w Londynie - Mo Farah na królewskim dystansie po trzyletniej przerwie Multimedalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w biegach na długich dystansach Mo Farah po raz pierwszy po trzyletniej przerwie wystartuje w maratonie… » więcej 2022-07-06, godz. 09:40 Małopolskie/ Starostwo myślenickie uruchamia infolinię dla rodzin osób poszkodowanych w wypadku w Rumunii W związku z informacjami dotyczącymi wypadku autokaru polskich pielgrzymów (w tym mieszkańców naszego Powiatu) Starostowie Józef Tomal i Rafał Kudas podjęli… » więcej 2022-07-06, godz. 09:40 Błaszczak: niewykluczone, że na tym posiedzeniu Sejm przyjmie ustawy o ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NA… Sejm jest gotowy do przyjęcia ustaw o ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO; nie wiem do końca, czy na tym posiedzeniu, ale myślę, że to niewykluczone… » więcej 2022-07-06, godz. 09:30 Müller: Są naturalne różnice, czasami długo dyskutujemy, ale powinniśmy jednolicie występować Są naturalne różnice polityczne, czasem w rządzie; mamy czasami bardzo długie dyskusje w różnych sprawach, ale na koniec powinniśmy jednolicie występować… » więcej 2022-07-06, godz. 09:10 Kowalczyk: na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy Na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy; apelujemy do Unii, by zapewniła nam kontenery do przewozu zboża czy urządzenia przeładunkowe… » więcej 2022-07-06, godz. 09:10 Ukraina/ Sztab generalny: Rosja straciła już 36,5 tys. żołnierzy i 1,6 tys. czołgów Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 36,5 tys. żołnierzy i 1,6 tys. czołgów, w tym około 150 ludzi i sześć czołgów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »