Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-24, 20:30 Autor: PAP

Do Sejmu trafił projekt ustawy m. in. odblokowujący rozwój produkcji energii z biomasy

Do Sejmu trafił we wtorek projekt ustawy odblokowujący m.in. rozwój produkcji energii z biomasy oraz zapewniający fundusze na tworzenie rezerw strategicznych węgla na zimę. Zmiany wiążą się z wprowadzeniem embarga na zakup gazu ziemnego i węgla ze Wschodu.

We wtorek rząd skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza on również zmiany w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.


W uzasadnieniu napisano, że znowelizowane zostaną przepisy, dzięki czemu łatwiejszy będzie udział wytwórców biogazu w aukcjach a ogłoszenie samych aukcji możliwe będzie jeszcze w tym roku.


Podkreślono, że jest to kluczowe ze względu na konieczność zapewnienia alternatywy dla dostaw paliw gazowych z kierunku rosyjskiego.


"Dzięki tej zmianie możliwe będzie przeprowadzenie aukcji dla biogazu jeszcze w 2022 r., co pozwoli na szybsze rozpoczęcie planowanych do realizacji inwestycji w źródła wytwórcze biogazu. Intensyfikacja rozwoju wytwarzania biogazu jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i krajowym" - uzasadnił zmiany rząd.


Zwrócono uwagę, na rozszerzenie ustawowego katalogu obiektywnych przesłanek (równocześnie specyficznych dla technologii biogazowej), których wystąpienie zwalniałoby z obowiązku nałożenia na inwestora kary za niedostarczenie 85 proc. wolumenu energii wykazanego w zwycięskiej ofercie aukcyjnej.


Dodano, że zmiana oczekiwana jest przez branżę biogazową, która wskazywała dotychczasowe brzmienie przepisów za barierę uniemożliwiającą uczestnictwo wytwórców biogazu w aukcjach.


"W efekcie rozwój sektora biogazu w Polsce opiera się na instalacjach do 1 MW, które są wyłączone z obowiązku udziału w aukcjach zgodnie z unijnymi zasadami udzielania pomocy publicznej w tym sektorze" - stwierdzono w uzasadnieniu do projektu ustawy.


W nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy dodano również art. 184j do ustawy o odnawialnych źródłach energii.


Wyjaśniono, że jest on efektem zgłaszanych przez wytwórców problemów z realizacją obowiązku określonego procentowego udziału biomasy rolniczej w bilansie biomasy spalanej na cele energetyczne. Problemy wynikają z trudności w pozyskaniu biomasy rolniczej z Europy Wschodniej (głównie Ukraina i Białoruś). Chodzi o łuskę słonecznika, pellet z łuski słonecznika . W okresie inwazji Rosji na Ukrainę dostawy tej biomasy zostały drastycznie ograniczone bądź wstrzymane. Uniemożliwia to także realizację planowanych i już wynegocjowanych kontraktów - podkreślono w uzasadnieniu.


"Zawieszenie obowiązku określonego procentowego udziału biomasy rolniczej w bilansie biomasy spalanej na cele energetyczne umożliwi wypracowanie umów z nowymi dostawcami biomasy agro, głównie z Polski, co zapewni ponowną jego realizację w 2023 r." - zaznaczył ustawodawca.


Rząd zwrócił także uwagę, że w związku z wdrożeniem 12 kwietnia br. zakazu importu węgla kamiennego z Rosji i Białorusi istnieje konieczność zapewnienia alternatywnych kierunków dostaw, które zastąpią dotychczasowe dostawy z tych państw. Konieczne jest też uzupełnianie i budowanie zapasów by uniknąć ewentualnego deficytu węgla w okresie grzewczym 2022/2023.


Zaznaczono, że w nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy dodano więc rozwiązanie wprowadzające przepisy epizodyczne, które umożliwiają przekierowanie w 2022 r. wolnych środków z Funduszu Zapasów Interwencyjnych oraz Funduszu Rozwoju Dróg na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz uzupełnić zapasy.


Zaproponowane przepisy pozwolą na stworzenie zapasów węgla kamiennego i ograniczenie ryzyka wzrostu ubóstwa energetycznego, które w krajowych warunkach jest związane głównie z pokrywaniem zapotrzebowania na ciepło - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. (PAP)


autorka: Anna Bytniewska


ab/ drag/


Kraj i świat

2022-07-06, godz. 09:00 Müller: jeśli projekt dot. zmiany terminu wyborów samorządowych się pojawi, będzie konsultowany z prezydentem Jeżeli projekt dotyczący przesunięcia terminu wyborów samorządowych byłby finalnie przedstawiony, to konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą będą się… » więcej 2022-07-06, godz. 08:50 Spotify umożliwi użytkownikom bezpośrednie nagrywanie, edytowanie i publikowanie podcastów Oznacza to, że nie trzeba będzie używać dodatkowych aplikacji, takich jak Anchor, by umieścić swój program w owym serwisie. Nowa funkcja testowana jest… » więcej 2022-07-06, godz. 08:30 Straż Graniczna: od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało 4,573 mln osób Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,573 mln osób - poinformowała w środę… » więcej 2022-07-06, godz. 08:30 Fogiel: do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO Do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, jest pełna wola polityczna, żeby posłowie na tym posiedzeniu zajęli… » więcej 2022-07-06, godz. 08:30 Cognizant pozyskuje wieloletni kontrakt od National Insurance Company w celu przyspieszenia transformacji cyfrowej (Me… Ubezpieczyciel sektora publicznego decyduje się na wybór firmy Cognizant w celu dalszego wzmocnienia swojej doskonałości operacyjnej i przyszłościowej strategii… » więcej 2022-07-06, godz. 08:30 Chiny/ MSZ: jesteśmy skłonni wzmocnić strategiczną koordynację i współpracę z Rosją Chiny są skłonne wzmocnić strategiczną koordynację z Rosją oraz dalszą współpracę w formułach wielostronnych, w tym w grupie G20 - powiedział rosyjskiemu… » więcej 2022-07-06, godz. 08:20 "Gazeta Wyborcza": bohater afery bemowskiej wrócił do Platformy Jesteśmy zdegustowani - mówią lokalni politycy Platformy Obywatelskiej. Do partii wrócił Jarosław Dąbrowski, polityk oskarżany przez współpracowników… » więcej 2022-07-06, godz. 08:10 Wielkopolskie/ Trzech podejrzanych w śledztwie dot. nielegalnego składowania odpadów Zarzuty nieodpowiedniego postępowania z odpadami usłyszały trzy osoby zatrzymane przez policję w związku z prowadzonym przez prokuraturę w Nowym Tomyślu… » więcej 2022-07-06, godz. 08:10 Błaszczak: chciałbym, żeby premier Kaczyński był prezesem PiS jak najdłużej Chciałbym, żeby premier Kaczyński był prezesem PiS jak najdłużej - jest postacią nietuzinkową, potrafił stworzyć Zjednoczoną Prawicę, a ten projekt… » więcej 2022-07-06, godz. 07:50 Niemiec Joseph Hess przepłynął Ren od żródeł do ujścia w 25 dni Niebywałego wyczynu dokonał 34-letni niemiecki inżynier Joseph Hess przepływajac Ren od żródel do ujścia w 25 dni. Do celu dotarł 5 lipca. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »