Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-24, 20:30 Autor: PAP

Do Sejmu trafił projekt ustawy m. in. odblokowujący rozwój produkcji energii z biomasy

Do Sejmu trafił we wtorek projekt ustawy odblokowujący m.in. rozwój produkcji energii z biomasy oraz zapewniający fundusze na tworzenie rezerw strategicznych węgla na zimę. Zmiany wiążą się z wprowadzeniem embarga na zakup gazu ziemnego i węgla ze Wschodu.

We wtorek rząd skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza on również zmiany w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.


W uzasadnieniu napisano, że znowelizowane zostaną przepisy, dzięki czemu łatwiejszy będzie udział wytwórców biogazu w aukcjach a ogłoszenie samych aukcji możliwe będzie jeszcze w tym roku.


Podkreślono, że jest to kluczowe ze względu na konieczność zapewnienia alternatywy dla dostaw paliw gazowych z kierunku rosyjskiego.


"Dzięki tej zmianie możliwe będzie przeprowadzenie aukcji dla biogazu jeszcze w 2022 r., co pozwoli na szybsze rozpoczęcie planowanych do realizacji inwestycji w źródła wytwórcze biogazu. Intensyfikacja rozwoju wytwarzania biogazu jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i krajowym" - uzasadnił zmiany rząd.


Zwrócono uwagę, na rozszerzenie ustawowego katalogu obiektywnych przesłanek (równocześnie specyficznych dla technologii biogazowej), których wystąpienie zwalniałoby z obowiązku nałożenia na inwestora kary za niedostarczenie 85 proc. wolumenu energii wykazanego w zwycięskiej ofercie aukcyjnej.


Dodano, że zmiana oczekiwana jest przez branżę biogazową, która wskazywała dotychczasowe brzmienie przepisów za barierę uniemożliwiającą uczestnictwo wytwórców biogazu w aukcjach.


"W efekcie rozwój sektora biogazu w Polsce opiera się na instalacjach do 1 MW, które są wyłączone z obowiązku udziału w aukcjach zgodnie z unijnymi zasadami udzielania pomocy publicznej w tym sektorze" - stwierdzono w uzasadnieniu do projektu ustawy.


W nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy dodano również art. 184j do ustawy o odnawialnych źródłach energii.


Wyjaśniono, że jest on efektem zgłaszanych przez wytwórców problemów z realizacją obowiązku określonego procentowego udziału biomasy rolniczej w bilansie biomasy spalanej na cele energetyczne. Problemy wynikają z trudności w pozyskaniu biomasy rolniczej z Europy Wschodniej (głównie Ukraina i Białoruś). Chodzi o łuskę słonecznika, pellet z łuski słonecznika . W okresie inwazji Rosji na Ukrainę dostawy tej biomasy zostały drastycznie ograniczone bądź wstrzymane. Uniemożliwia to także realizację planowanych i już wynegocjowanych kontraktów - podkreślono w uzasadnieniu.


"Zawieszenie obowiązku określonego procentowego udziału biomasy rolniczej w bilansie biomasy spalanej na cele energetyczne umożliwi wypracowanie umów z nowymi dostawcami biomasy agro, głównie z Polski, co zapewni ponowną jego realizację w 2023 r." - zaznaczył ustawodawca.


Rząd zwrócił także uwagę, że w związku z wdrożeniem 12 kwietnia br. zakazu importu węgla kamiennego z Rosji i Białorusi istnieje konieczność zapewnienia alternatywnych kierunków dostaw, które zastąpią dotychczasowe dostawy z tych państw. Konieczne jest też uzupełnianie i budowanie zapasów by uniknąć ewentualnego deficytu węgla w okresie grzewczym 2022/2023.


Zaznaczono, że w nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy dodano więc rozwiązanie wprowadzające przepisy epizodyczne, które umożliwiają przekierowanie w 2022 r. wolnych środków z Funduszu Zapasów Interwencyjnych oraz Funduszu Rozwoju Dróg na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz uzupełnić zapasy.


Zaproponowane przepisy pozwolą na stworzenie zapasów węgla kamiennego i ograniczenie ryzyka wzrostu ubóstwa energetycznego, które w krajowych warunkach jest związane głównie z pokrywaniem zapotrzebowania na ciepło - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. (PAP)


autorka: Anna Bytniewska


ab/ drag/


Kraj i świat

2024-05-04, godz. 06:20 Naukowcy: znaczna część populacji przekonana do szczepień Ankieta przeprowadzona wśród 23 tys. osób pokazała wysokie zaufanie do szczepień. Potrzebne jednak będą działania, które jeszcze je podniosą - uznali… » więcej 2024-05-04, godz. 06:20 Potomkowie Maradony chcą przenieść jego grób Potomkowie zmarłego w 2020 roku słynnego piłkarza Diego Maradony poprosili argentyński sąd o zgodę na przeniesienie jego ciała do powstającego mauzoleum… » więcej 2024-05-04, godz. 06:10 Karolina Bruchnicka: Lubię, kiedy moje bohaterki są zupełnie inne niż ja (wywiad) „Pamiętam, jak przygotowywaliśmy +Czerwonego kapturka+. W pewnym momencie większość dzieci się rozchorowała. Panie przedszkolanki zobaczyły, że szybko… » więcej 2024-05-04, godz. 06:10 80 lat temu w Owczarni oddział AL zamordował 18 żołnierzy Armii Krajowej 4 maja 1944 r. w Owczarni na Lubelszczyźnie oddział AL pod dowództwem Bolesława Kaźmiraka „Cienia” zamordował 18 żołnierzy AK, czekających na zrzut… » więcej 2024-05-04, godz. 06:00 Giro d'Italia - wyścig startuje w Piemoncie W sobotę w Piemoncie rozpocznie się słynny wyścig kolarski Giro d'Italia. W roli głównego faworyta pojedzie Słoweniec Tadej Pogacar, którego jednym z pomocników… » więcej 2024-05-04, godz. 06:00 Prognoza pogody na 4 i 5 maja Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, środkowa i częściowo wschodnia Europa jest pod wpływem wyżów znad Niemiec i Białorusi, pozostały… » więcej 2024-05-04, godz. 05:40 Dziś w kraju i na świecie (4 maja) Dziś jest sobota, sto dwudziesty piąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 5., zachód o godz. 20.05. Imieniny obchodzą: Florian, Grzegorz, Monika oraz Władysław… » więcej 2024-05-04, godz. 05:40 Turniej WTA w Madrycie - Świątek przed szansą na 20. tytuł w karierze Iga Świątek stanie przed szansą na 20. tytuł w karierze, a pierwszy w turnieju WTA 1000 w Madrycie. W sobotnim finale liderka światowego rankingu zmierzy… » więcej 2024-05-04, godz. 05:40 Zbadano wpływ konferencji astronomicznych na klimat Ukazała się analiza, jaki ślad węglowy generuje podróżowanie na konferencje astronomiczne - poinformował Uniwersytet w Kolonii w Niemczech. » więcej 2024-05-04, godz. 04:20 ME 2024 - Westfalenstadion w Dortmundzie areną meczu Polski z Francją Jeden z najbardziej znanych obiektów piłkarskich - Westfalenstadion, na którym swoje mecze rozgrywa Borussia Dortmund, będzie gospodarzem sześciu spotkań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »