Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-23, 13:50 Autor: PAP

Śląskie/ Strażacy w dalszym ciągu pracują w miejscu sobotniego pożaru w Miasteczku Śląskim

Strażacy w dalszym ciągu pracują w miejscu pożaru, który w minioną sobotę wybuchł w Miasteczku Śląskim w powiecie tarnogórskim, obejmując ok. 50 hektarów lasu i nieużytków. Strażackie zastępy dozorują pogorzelisko i dogaszają ciągle pojawiające się zarzewia.

"Przez cały czas pracujemy na miejscu tego pożaru. Trwa przekopywanie, przelewanie całego tego pogorzeliska. Niestety aura nam póki co nie sprzyja, nie mamy opadów deszczu, na który bardzo liczymy. Delikatne podmuchy wiatru w dalszym ciągu powodują powstawanie zarzewia ognia" - powiedział PAP rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Tarnowskich Górach kpt. Wojciech Poloczek. Na miejscu jest około 10 zastępów strażaków, działania potrwają co najmniej do poniedziałkowego wieczora.


Pożar wybuchł w sobotę wczesnym popołudniem w okolicy drogi wojewódzkiej nr 908, łączącej Tarnowskie Góry z Częstochową. Ogień pojawił się najpierw w okolicy Huty Cynku Miasteczko Śląskie. Kiedy strażacy już dogaszali ten pożar, zauważyli dym wydobywający się z lasu 200-300 metrów dalej, po drugiej stronie drogi. Niedługo później pożar w tej części szybko się rozwinął. Akcję utrudniał silny i zmieniający kierunek wiatr oraz niska wilgotność ściółki. Gdzieniegdzie rozwinął się pożar wierzchołkowy.


Z uwagi na duże zadymienie na pewien czas został wstrzymany ruch na tej trasie, a także na łączącej się z nią drodze wojewódzkiej nr 912. Nie było zagrożenia dla ludzi - pożar wybuchł na terenie oddalonym od zabudowań. W akcji brało udział około 60 zastępów PSP i OSP. Strażaków wspomagały w akcji dwa samoloty gaśnicze i śmigłowiec Lasów Państwowych.


Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz zaznaczył w poniedziałek w rozmowie z PAP, że pożarzysko w dalszym ciągu nie zostało przekazane leśnikom, bo cały czas trwa akcja strażaków. "Pożar objął także tereny z podłożem torfowym i przez cały czas coś się tam tli. Czekamy z utęsknieniem na duże opady deszczu, które będą na tyle obfite, że woda przeniknie go tego podłoża i ugasi potencjalne źródła pożaru" - opisywał Mróz. Na miejscu są przedstawiciele Lasów.


Powierzchnię pożaru szacuje się na ok. 50 hektarów, ogień zniszczył zarówno dojrzałe drzewostany, młode drzewa, jak i posadzone w tym roku sadzonki. "Wiemy już, że tegorocznych sadzonek nie da się uratować. Dopiero po pewnym czasie zobaczymy, co będzie działo się ze starszymi drzewostanami, które już nie są młodnikiem, a jeszcze nie są dojrzałym lasem. Nie wiemy na jak wysoką temperaturę były narażone i jak długo" - powiedział Mróz.


Okoliczności powstania pożaru będzie wyjaśniała policja i być może także prokuratura. "Akcja strażaków jeszcze trwa, dlatego formalnie nie wszczęto jeszcze żadnego postępowania, nie mamy też na razie wstępnych informacji na temat przyczyn powstania pożaru. Czekamy na zakończenie działań i po konsultacji z prokuraturą przekażemy informacje na temat prowadzonych w tej sprawie czynności" - powiedział PAP st. sierż. Kamil Kubica z policji w Tarnowskich Górach.


Był to kolejny duży pożar lasu w ostatnich dniach w regionie. W piątek kilkanaście zastępów strażaków gasiło ogień, który objął 15 hektarów poszycia leśnego i traw w miejscowości Sokole Pole w powiecie częstochowskim.(PAP)


autor: Krzysztof Konopka


kon/ mark/


Kraj i świat

2022-07-05, godz. 15:10 Bielski szpital wojewódzki jeszcze w tym roku przebuduje SOR Szpitalny oddział ratunkowy jeszcze przed końcem tego roku zostanie przebudowany w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej. Placówka otrzymała na to 670 tys… » więcej 2022-07-05, godz. 15:10 Małopolskie/ Koniec utrudnień po wypadku na krajowej "44" w Babicach Nie ma już utrudnień na drodze krajowej 44 w Babicach nieopodal Oświęcimia, gdzie we wtorek rano zderzyły się dwie ciężarówki - podała GDDKiA. W wypadku… » więcej 2022-07-05, godz. 15:10 Książnica Podlaska zaprezentowała zakupione pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" Mickiewicza Pierwsze wydanie 'Pana Tadeusza' Adama Mickiewicza z 1834 roku zakupiła do swoich zbiorów Książnica Podlaska w Białymstoku. To jedyny taki egzemplarz, który… » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 Buda o nowelizacji ustawy sankcyjnej: to odpowiedź na marazm i trudność w porozumieniu się z opozycją Ta ustawa odpowiada na pewien marazm i trudność w porozumieniu się z opozycją i ich indolencję w zakresie zmiany konstytucji - ocenił minister rozwoju i… » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 Dyr. J. Głomb o rezygnacji władz Legnicy ze współprowadzenia Teatru im. Modrzejewskiej (wywiad) Ta decyzja nie była konsultowana ani z marszałkiem Cezarym Przybylskim, ani ze mną. Po prostu nagle list prezydenta Legnicy pojawił się w sieci - mówi PAP… » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 Opozycja wzywa prezes TK do ustąpienia ze stanowiska w związku z doniesieniami o konsultacjach z szefem KPRM Politycy opozycji wzywają, by prezes TK Julia Przyłębska zrzekła się urzędu w związku z doniesieniami mediów o jej kontaktach w sprawie wyroków TK z szefem… » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 Sejmowa komisja za ustawą mającą poprawić bezpieczeństwo na drogach Wniosek o przyjęcie przez Sejm ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo na drogach, został we wtorek przyjęty przez sejmową Komisję Infrastruktury. » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 MŚ 2022 - kolejna szansa na zakup biletów Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) ogłosiła, że do sprzedaży trafiła kolejna pula biletów na mecze mistrzostw świata w Katarze. Wejściówki… » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 Władze Legnicy zapowiedziały rezygnację z dotowania Teatru im. H. Modrzejewskiej Złożone zostało wypowiedzenie umowy o współprowadzeniu Teatru im. H. Modrzejewskiej zawartej z urzędem marszałkowskim w 2009 r. To wcale nie oznacza, że… » więcej 2022-07-05, godz. 15:00 Szef MON podpisał umowę na bezzałogowe wieże dla transporterów Rosomak (krótka) Umowę na 70 bezzałogowych wież do kołowych transporterów opancerzonych Rosomak - podpisał we wtorek w Hucie Stalowa Wola wicepremier, szef MON Mariusz B… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »