Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-23, 20:00 Autor: PAP

MKiDN: Jubileusz Stowarzyszenia "Rodzina Piaśnicka"

Obchodzące jubileusz 25-lecia powstania Stowarzyszenie "Rodzina Piaśnicka" uczyniło motywem przewodnim swego działania ochronę pamięci o ofiarach Zbrodni Piaśnickiej - powiedział w niedzielę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas obchodów jubileuszu stowarzyszenia.

Wiceminister Sellin przypomniał, że Zbrodnia Piaśnicka była "największą po KL Stutthof kaźnią ludności polskiej na Pomorzu w czasie II wojny światowej". "Dziś chcę wyrazić podziękowanie za wieloletnią oddaną pracę członkom Stowarzyszenia, (…) którzy dbają o upowszechnianie wiedzy i upamiętnianie tych wydarzeń" – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego podczas uroczystości uhonorowania zasłużonych członków Stowarzyszenia Medalami Gloria Artis.


Sellin przypomniał, że w aktach ludobójstwa przeprowadzonych przez niemieckich funkcjonariuszy podczas krwawej Intelligenzaktion życie straciło 12-14 tys. osób.


"Wymazanie polskości z Pomorza było podstawowym celem niemieckiego okupanta, który widział w najbardziej wpływowych polskich i kaszubskich grupach społecznych największe zagrożenie dla celów swej polityki. Dlatego Lasy Piaśnickie stały się świadkiem mordu na polskich inteligentach, działaczach politycznych, nauczycielach, przywódcach życia publicznego i gospodarczego, a także duchownych, jak bł. Alicja Kotowska, przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie" – powiedział wiceminister Sellin, dodając, że "Zbrodnia Piaśnicka to również egzekucja dokonana na dzieciach i niepełnosprawnych Niemcach w ramach realizowanej przez III Rzeszę eutanazji, przeprowadzona z pozbawionym jakichkolwiek skrupułów cynicznym okrucieństwem".


Wiceszef resortu kultury podkreślił, że "zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni było główną ideą, która towarzyszyła inicjatorom tego gremium", a "Stowarzyszenie otrzymało błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II".


Zwrócił uwagę na fakt, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) otacza pamięć tego regionu opieką instytucjonalną.


"Muzeum Stutthof i jego oddział założony w 2015 r. jako Muzeum Piaśnickie w Wejherowie mają za zadanie dokumentowanie, badanie i upamiętnianie tragicznych wydarzeń martyrologii Narodu Polskiego i innych narodów na Kaszubach i Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1945" - mówił. "Stowarzyszenie +Rodzina Piaśnicka+, podejmujące już kolejny raz inicjatywę zabezpieczenia terenu Sanktuarium Męczenników II Wojny Światowej w Lasach Piaśnickich, otrzymuje wsparcie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego +Groby i cmentarze wojenne w kraju+" – przypomniał Sellin.


"Dziękując za trwałą i konsekwentną pracę na rzecz upamiętniania Zbrodni Piaśnickiej, wiceminister Jarosław Sellin uhonorował Brązowym Medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+ Małgorzatę Śliwicką, pełniącą od 2010 r. funkcję prezesa Stowarzyszenia, ks. infułata Daniela Nowaka – kapelana Stowarzyszenia i inicjatora jego założenia, Andrzeja Leopolda Bratka – wiceprezesa Stowarzyszenia oraz Mirosława Lademanna – sekretarza Stowarzyszenia" - napisano na stronie MKiDN.


"Stowarzyszenie +Rodzina Piaśnicka+ zajmuje się Miejscem Pamięci Piaśnica, prowadzi działania ukierunkowane na inicjowanie i wspieranie projektów zmierzających do zachowania i upamiętnienia w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, wiedzy o ofiarach tragedii piaśnickiej – największej po KL Stutthof kaźni ludności polskiej na Pomorzu w czasie II wojny światowej i symbolicznego miejsca Zbrodni Pomorskiej 1939 r." - czytamy na stronie resortu kultury.


Wyjaśniono, że "stowarzyszenie podejmuje inicjatywy edukacyjne, kulturalne, popularyzatorskie i promujące wiedzę o historii Polski, organizując spotkania, podczas których szerzona jest pamięć i wiedza historyczna, wystawy, wykłady". "Prowadzi również badania historyczne i opracowuje oraz wydaje publikacje poświęcone Piaśnicy" - dodano.


"Współdziała z różnymi lokalnymi podmiotami. Szczególną troską otacza Miejsce Pamięci Piaśnica, realizując projekty mające na celu renowację grobów w Lasach Piaśnickich, aby pamięć o Ofiarach Zbrodni Piaśnickiej została zachowana dla przyszłych pokoleń" - napisano w informacji o stowarzyszeniu.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ lena/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 17:30 Prezes PiS do klubów "GP": silna i nowoczesna Polska nie jest w smak Berlinowi Polska silna, aspirująca do odgrywania współmiernej do jej potencjału roli w Europie nie jest w smak Berlinowi i polskim środowiskom kompradorskim - napisał… » więcej 2023-06-09, godz. 17:30 Pomorskie/ Jedna osoba utonęła na plaży we Władysławowie W piątek służby ratunkowe na Pomorzu zostały wezwane do kilku zdarzeń związanych z tonącymi osobami. Jednej z nich, we Władysławowie, nie udało się… » więcej 2023-06-09, godz. 17:30 Włochy/ Były premier Berlusconi znów w szpitalu Były premier Włoch Silvio Berlusconi trafił w piątek ponownie do szpitala w Mediolanie. Jego lekarze poinformowali, że 86-letni polityk przechodzi zaplanowane… » więcej 2023-06-09, godz. 17:30 Lubelskie/ Ostrzeżenie IMGW przed burzami z gradem na północy województwa Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla powiatów położonych na północy województwa… » więcej 2023-06-09, godz. 17:30 Pomorskie/ 30 tys. zł kary dla firmy z Trójmiasta za fikcyjne przejazdy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku przeprowadził kontrolę w jednej ze spółek na terenie Trójmiasta, która zajmuje się między innymi… » więcej 2023-06-09, godz. 17:30 Criterium du Dauphine - Niemiec Zimmermann wygrał szósty etap, 15. lokata Majki Niemiec Georg Zimmermann z grupy Intermarche wygrał w miejscowości Voland szósty etap wyścigu Criterium du Dauphine. Rafał Majka z UEA Team Emirates był… » więcej 2023-06-09, godz. 17:20 RCB ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w piątek wydało alert dotyczący intensywnych opadów deszczu. Alert obowiązuje w południowej części kraju. » więcej 2023-06-09, godz. 17:20 RFN/ „Welt”: Niemcy są zwycięzcami unijnego kompromisu azylowego Szefowie MSW państw unijnych przyjęli w czwartek stanowisko negocjacyjne, dotyczące reformy regulacji migracyjnych na terenie Unii Europejskiej. Jeśli to rozwiązanie… » więcej 2023-06-09, godz. 17:20 Ekstraklasa piłkarska - duże zainteresowanie karnetami na mecze Ruchu Ruch Chorzów dwa dni po wywalczeniu awansu do piłkarskiej ekstraklasy uruchomił sprzedaż karnetów na kolejny sezon. 'Do tej pory rozeszło się ich ponad… » więcej 2023-06-09, godz. 17:10 "Economist": Ukraińska kontrofensywa zdeterminuje na przyszłość bezpieczeństwo Europy Zaczyna się ukraińska kontrofensywa, która zdeterminuje na przyszłość bezpieczeństwo Europy. Rosja nie ma środków, by odepchnąć tę ofensywę. Jednak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »