2022-01-23, 18:30 Autor: PAP

ME piłkarzy ręcznych - Polska - Rosja 29:29 (opis)

Polska zremisowała w Bratysławie z Rosją 29:29 (13:12) w meczu grupy II rundy zasadniczej mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, których organizatorami są Słowacja i Węgry.

Polska - Rosja 29:29 (13:12).

Polska: Mateusz Kornecki, Mateusz Zembrzycki - Szymon Sićko 8, Aekadiusz Moryto 6, Michał Daszek 6, Przemysław Krajewski 2, Dawid Dawydzik 2, Patryk Walczak 1, Jan Czuwara 1, Piotr Chrapkowski 1, Kamil Syprzak 1, Michał Olejniczak 1, Piotr Jędraszczyk, Maciej Gębala, Damian Przytuła.

Rosja: Wiktor Kiriejew, Artiom Gruszko - Siergiej Kosorotow 8, Dmitrij Żytnikow 7, Dmitrij Korniew 3, Paweł Andriejew 3, Roman Ostaszczenko 2, Dmitrij Santałow 2, Michaił Winogradow 1, Aleksander Kotow 1, Danił Sziszkariew 1, Aleksandr Jermakow 1, Igor Soroka, Nikita Kamieniew.

Kary: Polska - 10; Rosja - 12 min.

Sędziowały: Charlotte i Julie Bonaventura (Francja).

To był niezwykle wyrównany mecz, z niesamowitą końcówką. Kilka sekund przed końcem Michał Daszek zdobył gola dającego wygraną biało-czerwonym 29:28. Wtedy czas dla "Sbornej" wziął asystent selekcjonera Velimira Petkovica, który chwilę wcześniej zobaczył czerwoną kartkę. Na rozegranie akcji rywalom zostały trzy sekundy. Rosjanie dokonali rzeczy wydawałoby się niemożliwej - wykorzystali ten krótki czas i Siergiej Kosorotow rzutem z dystansu doprowadził do wyrównania.

W pierwszej połowie podopieczni trenera Patryka Rombla najwięcej mają do zawdzięczenia bramkarzowi Mateuszowi Zembrzyckiemu, który bronił z prawie 70-procentową skutecznością. Również w ataku gra wyglądała znacznie lepiej niż w poprzednim meczu ze Szwedami (18:28).

Jednak zanim bramkarz Azotów Puławy zaczął interweniować jak natchniony, Rosjanie wygrywali w ósmej minucie 5:2. Ofensywą rywali przez cały mecz umiejętnie kierował rozgrywający Orlenu Wisły Płock Dmitrij Żytnikow i to głównie dzięki niemu jego drużyna utrzymywała lekką przewagę.

Biało-czerwoni długo nie mogli doprowadzić do wyrównania, gdyż dużo częściej od rywali gubili piłkę lub niecelnie rzucali. Remis na tablicy wyników pojawił się dopiero w 24. minucie, kiedy znów po udanej interwencji Zembrzycki podał do Arkadiusza Moryto, a ten trafił do pustej bramki (9:9). Cztery minuty później Kamil Syprzak po raz pierwszy wyprowadził Polaków na prowadzenie 12:11.

Po przerwie przewaga ekipy Patryka Rombla momentami urastała do dwóch goli. Jednak znów zaczęły się straty piłki po prostych błędach. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, ale biało-czerwoni byli znacznie bardziej waleczni niż w poprzednich dwóch spotkaniach na ME.

W końcówce kilka razy Polacy zostali złapani na faulu w ataku, jednak pomimo różnych przeciwności na niecałą minutę przed końcem imponujący rzutami z dystansu Szymon Sićko doprowadził do remisu 28:28. Ostatnie sekundy były pełne dramaturgii - na koniec więcej szczęścia mieli Rosjanie.

W ostatnim spotkaniu fazy zasadniczej Polacy, którzy już wcześniej stracili szanse na awans do półfinału, zmierzą się w Bratysławie we wtorek z obrońcą tytułu Hiszpanią.

Do półfinałów awansują po dwa najlepsze zespoły z obu grup drugiej rundy. Mecz o brązowy medal i finał - 30 stycznia w Budapeszcie. (PAP)

co/ cegl/

2024-04-16, godz. 21:50 Piłkarska LM - Silva: de Bruyne to jeden z najlepszych graczy naszego pokolenia 'Z Kevinem de Bruyne wszystko jest łatwiejsze, ponieważ to jeden z najlepszych graczy naszego pokolenia. Kiedy ma dobry dzień, trudno go zatrzymać' - powiedział… » więcej 2024-04-16, godz. 21:50 USA/ W Senacie rozpoczął się proces ws. impeachmentu ministra bezpieczeństwa krajowego Republikanie w Izbie Reprezentantów przekazali we wtorek Senatowi USA artykuły impeachmentu Alejandro Mayorkasa, szefa ministerstwa bezpieczeństwa krajowego… » więcej 2024-04-16, godz. 21:40 PAP planuje (środa, 17 kwietnia) Przekazujemy informacje o planowanych na środę materiałach własnych i ważniejszych obsługach: W godzinach 5.30-10.00 nadamy m.in.: - rozmowy z politologami… » więcej 2024-04-16, godz. 21:40 Liga NBA - Blake Griffin, nr 1 draftu i zwycięzca konkursu wsadów ogłosił koniec kariery Blake Griffin wybrany w 2009 r. z numerem jeden przez LA Clippers w drafcie NBA, sześciokrotny uczestnik Meczów Gwiazd, ogłosił zakończenie kariery. O swojej… » więcej 2024-04-16, godz. 21:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (16-04-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2024-04-16Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej 2024-04-16, godz. 21:40 Dziś w kraju i na świecie (środa, 17 kwietnia) Dziś jest środa, sto ósmy dzień roku. Wschód słońca o 5.35, zachód o 19.36. Imieniny obchodzą: Klara, Robert, Eliasz, Izydor, Jakub, Józef, Katarzyna… » więcej 2024-04-16, godz. 21:30 USA/ Departament Stanu: ewentualne spotkanie Dudy z Trumpem to normalna praktyka Kontakty między zagranicznymi rządami a kandydatami największych partii na prezydenta USA to zwyczaj praktykowany od wielu lat, zaś przywódcy USA często… » więcej 2024-04-16, godz. 21:30 "Pokój nauczycielski" Ilkera Cataka z Nagrodą Publiczności LUX 2024 Film 'Pokój nauczycielski' Ilkera Cataka, poświęcony bolączkom systemu oświaty, został laureatem Europejskiej Nagrody Publiczności LUX 2024. 'Praca nauczycieli… » więcej 2024-04-16, godz. 21:30 Namibia/ Rządząca partia wzywa do wydalenia z kraju dyplomatów UE Rządząca Namibią partia SWAPO wezwała do wydalenia z kraju dyplomatów Niemiec, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Portugalii i przedstawicieli misji UE. Oskarżyła… » więcej 2024-04-16, godz. 21:20 230 lat temu wybuchła insurekcja warszawska – pierwsze powstanie w dziejach stolicy 230 lat temu, 17 kwietnia 1794 r. wybuchła w Warszawie insurekcja. Dzięki ofiarnej postawie ludności miasta, wojska rosyjskie zostały szybko wyparte ze stolicy… » więcej