Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-18, 03:20 Autor: PAP

Indonezja/ Ogłoszono nazwę przyszłej stolicy Indonezji; Nusantara ma powstać na wyspie Borneo

Nusantara – tak ma się nazywać przyszła stolica Indonezji, której budowę rząd zaplanował na wyspie Borneo. O decyzji w sprawie brzmienia nazwy nowego miasta poinformował w poniedziałek szef resortu planowania rozwoju.

W języku indonezyjskim słowo "nusantara" oznacza "archipelag".


Indonezyjski minister planowania rozwoju Suharso Monoarfa poinformował parlament, że wybór tej nazwy zatwierdził prezydent Joko Widodo (Jokowi). Suharso ujawnił, że wybierano spośród około 80 propozycji, wśród których były także Negara Jaya (oznaczająca "wspaniały", "zwycięski" albo "zasobny" kraj) oraz Nusantara Jaya. Przed podjęciem decyzji prezydencki zespół miał się konsultować z historykami i językoznawcami.


W czasie spotkania komitetu planowania nowej stolicy minister Suharso stwierdził, że wybrana nazwa jest prosta, dobrze opisuje indonezyjski archipelag i nie budzi sporów.


Koszty budowy przyszłej stolicy przeszło 270-milionowego kraju szacuje się na 466 bilionów rupii (32 mld USD). Nusantara ma zastąpić jako administracyjne centrum zatłoczoną i mierzącą się z problemami środowiskowymi Dżakartę. Tę niemal 11-milionową metropolię coraz częściej nawiedzają powodzie, a w przyszłości miastu będzie zagrażał podnoszący się poziom mórz.


W 2019 roku prezydent Jokowi zapowiedział, że do końca swojego urzędowania doprowadzi do przeniesienia administracyjnego centrum kraju z Dżakarty na położoną bliżej geograficznego środka archipelagu wyspę Borneo. Miasto, liczące docelowo około 6-7 mln mieszkańców, ma powstać pomiędzy stolicą prowincji Wschodni Kalimantan, Samarindą i pobliskim portowym miastem Balikpapan.


W całej prowincji mieszka dziś niespełna 4 miliony osób. Rząd przedstawia Nusantarę jako lokomotywę odbudowy gospodarki po pandemii Covid-19. Jej budowa ma wygenerować miejsca pracy i zapewnić rozwój w częściach Indonezji odległych od Jawy, gdzie koncentruje się obecnie aktywność gospodarcza.


Krytycy przedsięwzięcia wskazują m.in. na niebezpieczeństwo, jakie może ono stwarzać dla środowiska, w tym zamieszkującej Borneo populacji orangutanów, oraz na zagrożenie pożarami lasów. Uroczyste wbicie pierwszej łopaty miało się odbyć jeszcze w 2020 roku, jednak zostało opóźnione z powodu pandemii. Dotąd rząd nie zmienił jednak oficjalnego harmonogramu, zgodnie z którym dżakarckie urzędy miałyby przenosić się na Borneo w kilku fazach, począwszy od 2024 roku. Prace koncepcyjne i przygotowawcze nad nową stolicą trwają co najmniej od 2020 roku.


Na początku stycznia Nyoman Nuarta, znany balijski rzeźbiarz i projektant przyszłej siedziby rządu, która ma powstać w Nusantarze, poinformował na swoim profilu na Instagramie, że rząd zaaprobował jego koncepcję, inspirowaną znajdującym się w godle Indonezji mitycznym ptakiem Garuda. Większość funduszy na indonezyjski megaprojekt ma pochodzić od międzynarodowych prywatnych inwestorów. Na czele komitetu sterującego przedsięwzięciem ma stanąć następca tronu Abu Zabi Mohammed bin Zayed Al Nahyan. Władze informowały także, że zasiądzie w nim koreańsko-japoński miliarder Masayoshi Son i były brytyjski premier Tony Blair.


Z Bangkoku Tomasz Augustyniak (PAP)


tam/ zm/


Kraj i świat

2022-05-21, godz. 14:50 IMGW: sobota pogodna na południu; na północy wiatr do 100 km/h W sobotę pogoda stopniowo zacznie się stabilizować. Na południu będzie pogodnie, ale w centralnym pasie Polski możliwe są słabe burze, a na północy wiatr… » więcej 2022-05-21, godz. 14:50 Krynica-Zdrój/ Po modernizacji otwarto liczącą 85 lat kolej na Górę Parową Po trwającej dwa lata modernizacji otwarto dla turystów ośrodek Polskich Kolei Linowych na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju. Zarówno wygląd samej kolejki… » więcej 2022-05-21, godz. 14:40 Tusk: głęboko wierzę, że wygramy przyszłe wybory Nie odepchnę nikogo, kto będzie gotowy pracować na rzecz politycznego przełomu; głęboko wierzę, że wygramy przyszłe wybory - powiedział w sobotę szef… » więcej 2022-05-21, godz. 14:40 Premier: nie ma przyzwolenia na umniejszanie ludobójstwa Polaków na Wołyniu Nie ma we mnie ani krzty przyzwolenia na fałszowanie historii i umniejszanie ludobójstwa Polaków na Wołyniu i na kresach wschodnich - mówił premier Mateusz… » więcej 2022-05-21, godz. 14:40 Reuters: MSZ Rosji nakłada sankcje m.in. na prezydenta Bidena 963 Amerykanów, w tym prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, jest na rosyjskiej liście osób objętych sankcjami odwetowymi wprowadzonymi wobec USA. Osoby… » więcej 2022-05-21, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-05-21 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2022-05-21, godz. 14:30 Jarosław Gowin przedstawił główne propozycje programowe Porozumienia (opis) Radykalne ułatwienie dostępu do broni, dobrowolny ZUS dla małych przedsiębiorców, powiązanie oprocentowania lokat i kredytów - to m.in. propozycje programowe… » więcej 2022-05-21, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2022-05-21 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2022-05-21, godz. 14:30 Morawiecki do młodzieży: zachęcam do działalności politycznej, na listach są miejsca dla młodych Zachęcam wszystkich do działalności politycznej, to bardzo cenne - powiedział w sobotę do młodzieży premier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował, że na listach… » więcej 2022-05-21, godz. 14:20 Morawiecki: trzeba myśleć o rozwiązaniach, które w szczególności pomogą paniom Trzeba myśleć o rozwiązaniach, które w szczególności pomogą paniom - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że szczególnie po okresie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »