Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-17, 20:00 Autor: PAP

Suwałki/ Otwarto wystawę „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”

Zdjęcia mężczyzn, kobiet i dzieci zamordowanych w lipcu 1945 roku przez NKWD można zobaczyć na wystawie „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”, którą otwarto w poniedziałek w Parku Marii Konopnickiej w centrum Suwałk (Podlaskie).

Wystawa miała premierę 13 października 2021 r. w ramach inauguracji działalności Instytutu Pileckiego w Augustowie. Obejrzało ją ponad 2 tysięcy osób. W listopadzie 2021 r. została nominowana do prestiżowej nagrody „Projekt Roku” Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w kategorii „Impakt Społeczny”. Instytut Pileckiego prezentuje obecnie ekspozycję w Suwałkach.


Na wystawie oglądać można zrekonstruowane cyfrowo i pokolorowane zdjęcia twarzy ofiar Obławy Augustowskiej – mężczyzn, kobiet i dzieci. Sowieci zamordowali ich i pochowali w nieznanej do dziś lokalizacji. W Augustowie i na Suwalszczyźnie określa się ich mianem „Lipcowych”. Wystawę będzie można oglądać w Suwałkach do końca lutego.


„Obława Augustowska do dziś nie jest należycie wyjaśniona z powodu braku dostępu do rosyjskich archiwów. Nie jest też dostatecznie znana samym Polakom. Dlatego cieszy mnie, że Instytut podjął trud upamiętnienia tych wydarzeń u samego źródła, w Augustowie i na Suwalszczyźnie” - powiedziała prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego. Dodała, że to ostatni moment, żeby odzyskać dla naszej pamięci ofiary tej zbrodni.


„Wystawę +Lipcowi+ przygotowywaliśmy we współpracy z rodzinami ofiar Obławy Augustowskiej, które przez lata starały się dowiedzieć, co spotkało ich bliskich. W tych poszukiwaniach mogli liczyć na wsparcie niezależnej organizacji Memoriał, która pod koniec grudnia została zamknięta przez władze rosyjskie. W tym trudnym czasie dla badaczy ze stowarzyszenia Memoriał, jesteśmy im bardzo wdzięczni za zaangażowanie w pomoc rodzinom ofiar Obławy Augustowskiej” – mówiła Gawin.


12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Jest nazywana Małym Katyniem. Rodziny i bliscy ofiar Obławy Augustowskiej do dziś nie znają miejsca spoczynku swoich bliskich.


„Prezentujemy wystawę poświęconą ofiarom Obławy Augustowskiej. Dzisiaj jest możliwość spotkania się z nimi, spojrzenia na ich twarze. Znamy prawie sześćset nazwisk zaginionych ludzi. Wiemy, że tych ofiar jest więcej. W niektórych przypadkach zachowały się zdjęcia ofiar, często zniszczone, słabej jakości. Poddaliśmy te zdjęcia głębokiej rekonstrukcji cyfrowej i koloryzacji, żeby pokazać je w większym formacie, żeby te twarze i spojrzenia zajaśniały światłem, żeby wreszcie tym ludziom można było spojrzeć w oczy” – powiedział Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora ds. programowych Instytutu Pileckiego.


Stefanek poinformował, że w tzw. Domu Turka w Augustowie, gdzie tworzone jest Muzeum Obławy Augustowskiej powstanie stała wystawa poświęcona ofiarom obławy. Dom Turka to ponad 400-metrowy obiekt, dawniej siedziba oraz więzienie NKWD i UB. To był główny ośrodek terroru komunistycznego w Augustowie. Instytut Pileckiego w czerwcu ubiegłego roku zakupił ten obiekt od prywatnego przedsiębiorcy.


Instytut Pileckiego z myślą o przyszłej wystawie stałej prowadzi akcję zbierania pamiątek i świadectw, związanych z losami mieszkańców Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku. Ze świadkami wydarzeń przeprowadza rozmowy rejestrowane w formie wideo, które wzbogacą archiwum historii mówionej.


„Przyjmiemy artefakty, pamiątki i fotografie. Dokumenty i zdjęcia, które właściciele chcieliby zatrzymać w archiwum prywatnym, zdigitalizujemy i dołączymy do naszych zbiorów cyfrowych. Zachęcamy do kontaktu wszystkich gotowych podzielić się z nami swoją historią” – informuje instytut.


Od 30 lat przy Wzgórzu Krzyży w Gibach podczas rocznicowych uroczystości wspomina się tamte wydarzenia i poległych Polaków. Na początku lat 90. XX wieku na miejscu symbolizującym pochówek zaginionych postawiono 10-metrowy krzyż oraz tablicę z napisem: "Zginęli, bo byli Polakami". Na kamiennych tablicach wyryto nazwiska 592 osób zaginionych. Na wzgórzu stoi od kilku lat 640 dębowych krzyży.


Autor: Jacek Buraczewski


bur/ aszw/


Kraj i świat

2022-05-20, godz. 09:20 YouthEmpowered 2022: niemal 90% polskich nastolatków ma już pomysł na to, kim chce być w przyszłości (MediaRoom) Młodzi Polacy mają już przemyślane zawodowe plany na przyszłość, jednak większość z nich potrzebuje wsparcia w podjęciu ostatecznej decyzji. Firma Coca-Cola… » więcej 2022-05-20, godz. 09:20 Liga NHL - drugie zwycięstwo Lightning w derbach Florydy Hokeiści Tampa Bay Lightning pokonali Florida Panthers 2:1 w czwartkowym meczu drugiej rundy play off ligi NHL. To ich drugi triumf w derbach Florydy w hali rywala… » więcej 2022-05-20, godz. 09:20 W KPRM spotkanie premierów Polski i Portugalii Od oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się w piątek rano wizyta w Warszawie szefa rządu Portugalii Antonio Costy. Premierzy… » więcej 2022-05-20, godz. 09:20 Rzeszów/ „Lotniczy piątek” na początek Pikniku Nauki „Eksploracje” Jak wygląda szkolenie przyszłych pilotów, jak działa tunel aerodynamiczny - m.in. tego będzie się można dowiedzieć podczas „Lotniczego piątku”, który… » więcej 2022-05-20, godz. 09:20 Konferencja Defence24 Day, 24 i 25 maja w Warszawie (MediaRoom) 24-25.05.2022 roku odbędzie się największa w Polsce konferencja sektora obrony i bezpieczeństwa Defence24 Day. Już po raz czwarty na dorocznej konferencji… » więcej 2022-05-20, godz. 09:10 Straż Graniczna: od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 3,486 mln osób Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,486 mln osób - podała w piątek Straż Graniczna. Ostatniej… » więcej 2022-05-20, godz. 09:10 Mary Kay Inc. współpracuje z europejskimi partnerami w celu wsparcia projektów przywrócenia populacji rodzimych gatunków… DALLAS--(BUSINESS WIRE)-- Rafy tworzone przez ostrygi są korzystne dla ludzi i środowiska poprzez szereg usług ekosystemowych. Jedna ostryga jest w stanie… » więcej 2022-05-20, godz. 09:10 Romanowski o porozumieniu ws. SN: cieszymy się, chociaż mamy do czynienia z szantażem Bardzo się cieszymy. Jako Solidarna Polska byliśmy na to porozumienie już dawno otwarci, chociaż nigdy nie ukrywaliśmy, że mamy do czynienia z szantażem… » więcej 2022-05-20, godz. 09:10 Przydacz: wejście Finlandii i Szwecji do NATO powoduje znaczący wzrost bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim Wejście Finlandii i Szwecji do NATO powoduje znaczący wzrost bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim; od północnej flanki będziemy bardziej zabezpieczeni, więc… » więcej 2022-05-20, godz. 09:00 Ukraina/ Ok. 3,5 tys. nauczycieli na okupowanych terytoriach przygotowuje się do nauczania wg "rosyjskich standardów" Około 3,5 tys. nauczycieli na okupowanych terytoriach Ukrainy przechodzi obecnie szkolenia, które mają ich przygotować do nauczania według 'rosyjskich standardów'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »