Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-07, 13:00 Autor: PAP

Warszawa/ Rozpoczęły się badania podziemnego korytarza w Wilanowskim Parku Kulturowym

Można już obejrzeć film z przebiegu pomiarów podziemnego korytarza zlokalizowanego w Gucin Gaju na terenie Wilanowskiego Parku Kulturowego. Mają one wyjaśnić sekrety tej budowli.

"O istnieniu korytarza wiadomo od dawna, ale wciąż nie wiadomo, czym w istocie był, kiedy dokładnie powstał i kto go zbudował" - przekazało biuro stołecznego konserwatora zabytków. Latem 2021 roku w ramach działalności Wilanowskiego Parku Kulturowego, na zlecenie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, została wykonana inwentaryzacja podziemnego korytarza. Pomiarów dokonano przy użyciu skanera laserowego. "Jest to pierwszy krok, który pozwoli określić czas powstania i pierwotną funkcję obiektu" - przekazało biuro konserwatora.


Ceglany korytarz na planie zbliżonym do litery U, jest w północnym zboczu skarpy, poniżej kościoła św. Katarzyny na Służewiu. Jego długość wynosi prawie 60 metrów i wcina się w głąb na ok. 20 metrów. Całe wnętrze obudowane jest czerwoną cegłą, a w ścianach są szerokie nisze.


"Z wykonanej inwentaryzacji wiadomo, że korytarz jest wysokości około 6 metrów czyli dokładnie tyle na jakiej głębokości znajduje się budowla" - opowiadał stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki na filmie z prac.


Niestety zakończenie korytarza jest zasypane, nie wiadomo więc, co jest dalej. "Tajemnica tego miejsca czeka na rozwikłanie" - podsumował konserwator.


Jak informuje biuro stołecznego konserwatora, korytarz prawdopodobnie powstał w drugiej połowie XVII wieku, równoległe z budową pałacu w Wilanowie. Nadworny architekt Jana III Sobieskiego -Augustyn Locci, w czasie budowy rezydencji pisał do króla sprawozdawcze listy. W jednym z nich wspomniał o planowanej lokalizacji w północnym zboczu skarpy Góry Służewskiej lodowni oraz budowy ujęcia wody. Planowaną funkcję lodowni uzasadnia bliskość stawu, z którego zimą mogły być wycinane bryły lodu następnie przechowywane w korytarzu. "Jeśli na podstawie prowadzonych badań potwierdzi się jego XVII-wieczne pochodzenie, będzie to unikatowy w Polsce barokowy obiekt architektoniczny" - zaznaczyło biuro stołecznego konserwatora.


W pierwszej połowie XIX wieku Stanisław Kostka Potocki, nowy właściciel, przebudował pobliski teren na ustronie, nazwane Gucinem. Nazwa nawiązuje do imienia jego wnuka, nazywanego Guciem. W tym właśnie czasie podziemna budowla zyskała nową, legendarną funkcję. Jak podaje biuro konserwatora korytarz zaczął być łączony z działalnością masońską nowego właściciela, miał być tajemniczym miejscem spotkań wolnomularzy. Z czasem, zapewne przez przypominające katakumby nisze, przyjęło się mówić o "grobach masońskich". Ta zwyczajowa nazwa przetrwała do dziś, choć nigdy nie została potwierdzona w źródłach, nawet wpis do rejestru zabytków z 1989 r. określa ją jako "groby masońskie".


Według ustnych przekazów korytarz miał prowadzić do pałacu w Ursynowie albo nawet do Czerska. Miał być również wykorzystywany jako schron dla okolicznej ludności w czasie II wojny światowej.


Geodeci, którzy na zlecenie Biura Stołecznego Konserwatoria Zabytków w korytarzu pracowali geodeci, którzy do prac wykorzystali wysokospecjalistyczny sprzęt. Z 16 stanowisk i 53 punktów kontrolnych wykonali 127 skanów. Zrobili także zdjęcia metodą fotogrametrii naziemnej (wykonaniu zobrazowania z punktu znajdującego się na płaszczyźnie ziemi - PAP). Efektem skaningu laserowego jest dokumentacja korytarza w 2D i 3D. Ponieważ w zimę w tunelu hibernują chronione prawem nietoperze, badania odbyły się latem, gdy opuściły korytarz.


"Prowadzone badania mają wyjaśnić, kiedy powstało to niezwykłe miejsce i jaka była jego pierwotna funkcja. Interdyscyplinarność dalszych badań może przyczynić się do wyjaśnienia jednej z największych tajemnic Wilanowskiego Parku Kulturowego" - poinformowało biuro stołecznego konserwatora zabytków. Filmy można obejrzeć na miejskiej stronie www.um.warszawa.pl/waw/zabytki/wilanowski-park (PAP)


Autorka: Marta Stańczyk


mas/ mark/


Kraj i świat

2024-03-29, godz. 17:00 Izrael/ Minister obrony zapowiada rozszerzenie operacji wymierzonych w Hezbollah Szef resortu obrony Izraela Joaw Galant oznajmił w piątek, że armia rozszerzy kampanię przeciw libańskiemu Hezbollahowi i 'zwiększy częstotliwość ataków… » więcej 2024-03-29, godz. 17:00 Marszałek Senatu złożyła życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła w piątek rodakom życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Niech wiosna zagości nie tylko za naszymi… » więcej 2024-03-29, godz. 17:00 Śląskie/ PKP PLK zamówiły remont zabytkowej nastawni kolejowej w Bytomiu Remont i wyeksponowanie unikalnej modernistycznej nastawni bramowej w Bytomiu zamówiła spółka PKP PLK. Uzgodnione z konserwatorem zabytków prace obejmą m.in… » więcej 2024-03-29, godz. 17:00 Ukraina/ Minister rolnictwa o rozmowach z Polską: ustaliliśmy kierunki, w których można dążyć do porozumienia Polsko-ukraińskie rozmowy na temat handlu żywnością były skomplikowane, ale najważniejsze jest to, że ustaliliśmy, w jakim kierunku mamy iść, by dojść… » więcej 2024-03-29, godz. 16:50 MSWiA: Projekt nowelizacji ustawy pomocowej trafi do konsultacji (komunikat) - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazuje: W piątek, 29 marca br. projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem… » więcej 2024-03-29, godz. 16:50 Premier: prezydent nie skorzystał z okazji, by stanąć po stronie kobiet; wdrażamy plan B Premier Donald Tusk po wecie prezydenta do ustawy o tabletce 'dzień po' ocenił, że Andrzej Duda 'nie skorzystał z okazji, by stanąć po stronie kobiet'. Wdrażamy… » więcej 2024-03-29, godz. 16:40 USA/ Zmarł zdobywca Oskara, aktor Louis Gosset Jr. Aktor Louis Gosset Jr. był pierwszym Afroamerykaninem, który zdobył nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za drugoplanową rolę, tym samym zostając drugim… » więcej 2024-03-29, godz. 16:40 Dolnośląskie/ Beata Merenda została wojewódzką inspektorką ochrony środowiska Beata Merenda została powołana na funkcję wojewódzkiej inspektorki ochrony środowiska, zacznie ją pełnić od 2 kwietnia br. Zapowiedziała, że jednym z… » więcej 2024-03-29, godz. 16:40 Gajewska (KO): czas na wprowadzenie planu B ws. tabletki "dzień po" Posłanka KO Kinga Gajewska uważa, że po wecie prezydenta do ustawy o tabletce 'dzień po', 'czas na wprowadzenie planu B'. KO zrobi wszystko, by kobiety mogły… » więcej 2024-03-29, godz. 16:40 Polityczki Konfederacji o wecie prezydenta: dobra decyzja, chroni zdrowie dziewcząt Posłanka Konfederacji Karina Bosak cieszy się z weta prezydenta do ustawy o tabletce 'dzień po'. Według niej decyzja Andrzeja Dudy była słuszna i chroni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »