Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 23:10 Autor: PAP

Finlandia obejmie przewodnictwo OBWE w 50. rocznicę podpisania aktu KBWE w Helsinkach

Przyznanie Finlandii prezydencji w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w jubileuszowym 2025 roku, w 50. rocznicę podpisania aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potwierdziło we wtorek wieczorem fińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Jak przekazał podczas konferencji szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto, Finlandia prowadziła w ostatnim czasie lobbing na rzecz objęcia prezydencji w jubileuszowym dla organizacji 2025 roku. Podkreślił, że kluczowe były rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, m.in. podczas spotkań w ramach Euroarktycznej Rady Morza Barentsa.


Przyszłe przewodnictwo jest wyrazem uznania dla pracy Finlandii i jej zaangażowania oraz zobowiązania do wspierania pokoju i stabilności w Europie – oświadczył Haavisto.


Zadowolenia z wyboru Finlandii nie kryje prezydent kraju Sauli Niinisto. "Będziemy kontynuować wysiłki na rzecz budowania dialogu oraz zaufania i podtrzymania zasad porozumień helsińskich" – powiedział Niinisto, który od początku tego roku starał się przy okazji różnego rodzaju wydarzeń zachęcić społeczność międzynarodową do udziału w szczycie między Wschodem a Zachodem "w duchu Helsinek".


Fiński prezydent nawiązał tym samym do czasów zimnej wojny i Konferencji Bezpieczeństwa w Europie, której akt końcowy podpisano w 1975 roku w stolicy Finlandii, kiedy to napięcia między mocarstwami łagodzili ówcześni przywódcy USA oraz ZSRR Gerald Ford i Leonid Breżniew.


OBWE została zawiązana w połowie lat 90., w oparciu o ustalenia KBWE. Decyzje w organizacji podejmowane są w drodze konsensusu. Jej siedzibą jest Wiedeń. Członkami OBWE jest obecnie 57 krajów. W dniach 1-3 grudnia w Sztokholmie odbędzie się spotkanie ministrów krajów członkowskich.


W tym roku organizacji przewodzi Szwecja, a w 2022 roku prezydencję będzie sprawować Polska.


Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)


pmo/ fit/wr/


Kraj i świat

2022-01-18, godz. 05:40 Australian Open - Linette po zaciętym meczu w drugiej rundzie (krótka) Wracająca po rocznej przerwie do obsady Australian Open Magda Linette po zaciętym meczu awansowała do drugiej rundy bieżącej edycji. Polska tenisistka pokonała… » więcej 2022-01-18, godz. 05:40 ME piłkarzy ręcznych - Niemcy ostatnim rywalem Polaków w pierwszej rundzie Wtorkowy mecz z Niemcami w Bratysławie (godz. 18) zakończy zmagania Polaków w pierwszej fazie mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, których organizatorami… » więcej 2022-01-18, godz. 05:20 Australian Open - Świątek awansowała do drugiej rundy (opis) Rozstawiona z numerem siódmym Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju Australian Open, pokonując brytyjską kwalifikantkę Harriet… » więcej 2022-01-18, godz. 05:00 Łódzkie/ Odblokowano jeden pas A2 w kierunki Łodzi Odblokowano pas autostrady A2 z Warszawy do Łodzi, gdzie na wysokości węzła Skierniewice doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych - podał PAP… » więcej 2022-01-18, godz. 04:40 Łódzkie/ Zablokowany pas A1 w kierunku Katowic Na odcinku autostrady A1 między Łodzią a Piotrkowem Trybunalskim, pomiędzy węzłami Tuszyn a Piotrków Trybunalski Północ, doszło do awarii pojazdu ciężarowego… » więcej 2022-01-18, godz. 04:40 Dolnośląskie/ Zablokowany pas A4 w kierunku Zgorzelca Na odcinku autostrady A4 między Wrocławiem a Legnicą, pomiędzy węzłami Kostomłoty a Gościsław, doszło do zderzenia samochodu osobowego z pojazdem ciężarowym… » więcej 2022-01-18, godz. 04:30 Australian Open - Świątek awansowała do drugiej rundy (krótka) Rozstawiona z numerem siódmym Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju Australian Open, pokonując brytyjską kwalifikantkę Harriet… » więcej 2022-01-18, godz. 04:20 Hiszpania/ Młodzi i wykształceni bezrobotni przechodzą do rzemiosła wskrzeszając wymarłe zawody Młodzi, bezrobotni Hiszpanie, którzy z powodu kryzysu gospodarczego nie mogą wejść na rynek pracy, rewitalizują sektor uznany za wymierający - tradycyjne… » więcej 2022-01-18, godz. 03:20 Indonezja/ Ogłoszono nazwę przyszłej stolicy Indonezji; Nusantara ma powstać na wyspie Borneo Nusantara - tak ma się nazywać przyszła stolica Indonezji, której budowę rząd zaplanował na wyspie Borneo. O decyzji w sprawie brzmienia nazwy nowego miasta… » więcej 2022-01-18, godz. 02:20 Holandia/ RTL zawiesza emisję kolejnych programów po zarzutach o przestępstwa seksualne Po ujawnieniu przypadków molestowania seksualnego podczas produkcji programu 'The Voice of Holland' stacja RTL poinformowała w poniedziałek o zawieszeniu dwóch… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »