Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 22:00 Autor: PAP

Szef MSWiA wprowadził zakaz przebywania przy granicy z Białorusią na trzy miesiące

Od 1 grudnia do 1 marca w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią obowiązywać będzie zakaz przebywania - wynika z opublikowanego we wtorek wieczorem rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.


W rozporządzeniu MSWiA zapisano, że zakaz zostanie wprowadzony przy granicy z Białorusią na okres od 1 grudnia do 1 marca przyszłego roku. Z załącznika do rozporządzenia wynika, że obejmie on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. To taki sam obszar, na którym wprowadzono stan wyjątkowy.


Przepisy nowelizacji umożliwiają wprowadzenie zakazu na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej. Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie.


Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.


Przepisy noweli, które umożliwiają wprowadzenie zakazu, a także rozporządzenie ministra wchodzą w życie o północy w środę.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ jann/


Kraj i świat

2022-06-25, godz. 06:00 Ekspert: otyłość jest chorobą przewlekłą bez tendencji do samoistnego ustąpienia Musimy pamiętać, że otyłość jest chorobą przewlekłą bez tendencji do samoistnego ustąpienia - przekonuje psychiatra z Łodzi dr n. med. Piotr Wierzbiński… » więcej 2022-06-25, godz. 06:00 Liga NHL - wynik Wynik piątkowego meczu finału hokejowej ligi NHL: Colorado Avalanche - Tampa Bay Lightning 2:3 (stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 3-2 dla Avalanche)… » więcej 2022-06-25, godz. 05:40 Prognoza pogody na 25 i 26 czerwca Jak informuje IMGW, nad Europą dominuje rozległy obszar niskiego ciśnienia, zachód i częściowo północ kontynentu znajdują się w zasięgu niżu znad… » więcej 2022-06-25, godz. 05:10 Niemcy/ Szef SPD: Niemcy nie słuchały w wystarczającym stopniu wschodnich państw Unii Europejskiej Lars Klingbeil, przewodniczący SPD, partii kanclerza Olafa Scholza, w wywiadzie udzielonym w piątek wysokonakładowemu niemieckiemu dziennikowi 'Frankfurter… » więcej 2022-06-25, godz. 04:20 Chiny/ Media państwowe: Prezydent Xi Jinping odwiedzi Hongkong w rocznicę przekazania władzy w tym mieście Chinom Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping odwiedzi Hongkong w związku z 25. rocznicą przekazania miasta Chinom kontynentalnym - poinformowała w sobotę… » więcej 2022-06-25, godz. 03:50 Ukraina/ Prokurator generalna: policja odnalazła tysiące zrabowanych dzieł sztuki Policja na Ukrainie zabezpieczyła najliczniejszy jak dotąd zbiór dzieł sztuki starożytnej, które zostały zrabowane w czasie rosyjskie inwazji na Krym -… » więcej 2022-06-25, godz. 03:50 Rząd zmienił rozporządzenie w sprawie świadczeń za pomoc uchodźcom Rząd zmienił rozporządzenie w sprawie świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Jeśli pomoc udzielana jest m.in. osobie… » więcej 2022-06-25, godz. 02:50 Norwegia/ Dwie osoby zabite, kilka ciężko rannych w wyniku strzelaniny w klubie nocnym w Oslo (opis) We wczesnych godzinach porannych w sobotę w stolicy Norwegii Oslo doszło do strzelaniny, w wyniku której dwie osoby zginęły, a kilka odniosło ciężkie obrażenia… » więcej 2022-06-25, godz. 02:20 Norwegia/ Reuters: dwie osoby zabite, kilka ciężko rannych w strzelaninie w klubie nocnym w Oslo (krótka 2) We wczesnych godzinach porannych w sobotę w stolicy Norwegii Oslo doszło do strzelaniny w wyniku której dwie osoby zginęły, a kilkanaście odniosło ciężkie… » więcej 2022-06-25, godz. 02:10 Norwegia/ Reuters: dwie osoby zabite, kilka ciężko rannych w strzelaninie w klubie nocnym w Oslo (krótka) Przynajmniej dwie osoby zostały zabite, a kilka ciężko rannych w strzelaninie w sobotę rano w klubie nocnym w stolicy Norwegii, Oslo - poinformowała agencja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »