Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 19:50 Autor: PAP

Francja/ Kontrowersyjny publicysta staje do wyborów na prezydenta

Eric Zemmour, określany jako „kontrowersyjny” pisarz, komentator telewizyjny i publicysta, we wtorek oficjalnie zadeklarował się jako kandydat w przyszłorocznych wyborach na prezydenta Francji.

W scenografii przypominającej londyński apel generała de Gaulle’a z 18 czerwca 1940 r., Zemmour stwierdził, że „nie ma już czasu, by reformować Francję, trzeba ją ratować”. Tłumaczył, że stracił wiarę, by jakiś polityk przejął „pochodnię jego idei”, „okazało się to złudzeniem” i dlatego zdecydował się na przejście do czynnej polityki.


Wielokrotnie powtarzał, że ten kraj „błyskotliwy i inteligentny”, ginie, gdyż następuje „wielka wymiana ludności” (przez masową imigrację. Ten termin, ukuty przez pisarza Renaud Camusa, najpierw podchwycony został przez skrajną prawicę, ale obecnie przestał być tabu, nawet dla przedstawicieli centrum - PAP). Zwracając się do Francuzów, którzy „czują się u siebie obcokrajowcami”, nazwał ich „wygnańcami we własnym kraju”.


Zemmour przyznał, że „imigracja nie jest źródłem wszystkich naszych problemów, ale z jej powodu wszystkie stają się poważniejsze”. Potępił elity polityczne, dziennikarskie i religijne za to, że jak twierdzi, „pogardzają Francuzami”. Odrzucając Unię Europejską (UE), obiecał, że przywróci suwerenność Francji, „porzuconej przez technokratów i sędziów europejskich”. „Nie damy się zdominować, zwasalizować, podbić, skolonizować – zapewnił w zakończeniu deklaracji.


Komentatorzy radiowi i telewizyjni zwracają uwagę, że niemający poparcia żadnej partii Zemmour, może mieć trudności z uzyskaniem 500 rekomendacji deputowanych i radnych, koniecznych by zostać dopuszczonym do wyborów. Jego otoczenie zapewnia, że już ma obietnice 250 do 300 rekomendacji.


Jego kandydaturę niepochlebnie omawiają przedstawiciele różnych francuskich ugrupowań politycznych. Na niedzielę zapowiedziano pierwszy wiec wyborczy Zemmoura. Stowarzyszenia antyfaszystowskie, jak i zbliżona do komunistów centrala związków zawodowych CGT, zapowiedziały, że w niedzielę manifestować będą „po to, by zamknąć usta Zemmourowi”.


Rzecznik rządu francuskiego Gabriel Attal, powiedział we wtorkowym wystąpieniu radiowym, że Zemmour „sprzedaje się jak (b. prezydent USA Donald) Trump”.


Według przywódczyni Zjednoczenia Narodowego (RN, dawny Front) Marine Le Pen, Zemmour „odrzuca i dzieli, to polemista, a nie kandydat na prezydenta”.


Rzecznik pragnącej kandydować na prezydenta Valerie Pecresse z partii Republikanie (LR), uznał w radiu France Info, że Zemmour nie ma w swym programie żadnych punktów konstruktywnych.


Inny stający w szranki polityk LR, Eric Ciotti przyznał, że zgadza się z Zemmourem w jego „zasadniczych ustaleniach”, ale nie może pogodzić się z analizą historyczną, rehabilitującą kolaborujący z Niemcami podczas II wojny światowej rząd marszałka Petaina.


Deputowany LR Sébastien Huyghe widzi w Zemmourze „drugiego kandydata skrajnej prawicy” (obok Marine Le Pen) i zarzuca mu, że „uzurpuje sobie rysy generała de Gaulle’a”. „Nie można twierdzić, że jest się gaullistą i bez przerwy wybielać marszałka Petaina, który generała de Gaulle’a skazał zaocznie na śmierć”.


Czołowy działacz skrajnie lewicowej Francji Nieposkromionej (LFI) Alexis Corbiere wystąpienie Erica Zemmoura określił w BFM TV jako anachroniczne i nazwał go „kandydatem złości i nienawiści”


Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin, występując w Zgromadzeniu Narodowym (niższa izba parlamentu), nazwał nagranie Zemmoura „absolutnie podłym”. Jego zdaniem ten kandydat „nie wpisuje się w krąg republikański”.


Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)


llew/ mal/


Kraj i świat

2022-01-22, godz. 14:50 Izrael/ Media o polskim dyplomacie ratującym Żydów: bohater, tysiące osób zawdzięczają mu życie (korekta) Przedstawiciel rządu RP na uchodźstwie we Francji Vichy, Stanisław Zabiełło, był jednym z anonimowych bohaterów II wojny światowej, prowadził jedną z… » więcej 2022-01-22, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (22-01-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-01-22 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2022-01-22, godz. 14:40 Prognoza pogody na 23 stycznia Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej północna, wschodnia oraz częściowo środkowa Europa znajdować się będzie pod wpływem rozległego… » więcej 2022-01-22, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (22-01-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2022-01-22 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2022-01-22, godz. 14:30 Porozumienie Zielonogórskie: nowe sposoby walki z pandemią źle wpłyną na pacjentów niecovidowych Rząd ogłosił nowe zasady walki z pandemią, polegające na całkowitym pozbawieniu opieki pacjentów z innymi chorobami - oceniło w sobotnim stanowisku Porozumienie… » więcej 2022-01-22, godz. 14:30 Śląskie/ Najwyższa dobowa liczba zakażeń od początku pandemii 6442 nowe zakażenia kornawirusem potwierdzono minionej doby w woj. śląskim - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Podobnie jak w skali kraju, tak i w regionie… » więcej 2022-01-22, godz. 14:30 Holandia/ Policja śle wiadomości do 3,5 tys. osób nabywających narkotyki Policja w Nijmegen na wschodzie kraju wysyła wiadomości tekstowe do 3,5 tys. klientów, których numery znajdowały się w bazie danych rozbitej siatki handlarzy… » więcej 2022-01-22, godz. 14:20 Rzecznik rządu: Artur Soboń przejdzie do Ministerstwa Finansów Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że Artur Soboń przejdzie z Ministerstwa Rozwoju i Technologii do Ministerstwa Finansów, aby wesprzeć wdrożenie Polskiego… » więcej 2022-01-22, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: sobota z rozpogodzeniami i temperaturą do 2 st. C. W sobotę, za wyjątkiem południowo-wschodniej części kraju, będzie dużo rozpogodzeń. Jak powiedziała PAP Anna Woźniak, synoptyk IMGW-PIB, w najcieplejszym… » więcej 2022-01-22, godz. 14:10 Hiszpania/ Kampania pod hasłem: „Jestem osobą starszą, a nie idiotą” na rzecz ułatwień w obsłudze bankowej … W Walencji 78-letni emeryt Carlos San Juan rozpoczął kampanię poprzez organizację Change.org pod hasłem: „Jestem osobą starszą, a nie idiotą” żądając… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »